phpMyAdmin 4.7.0-beta1 - en to ca translation catalogue (3138 entries)

en: "%s" requires %s extension
ca: "%s" requereix l'extensió %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ca: Instrucció "DROP DATABASE" desactivada.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ca: "PRIMARY" <b>ha de ser</b> el nom i <b>només</b> el nom de la clau principal!

en: % Time
ca: % de Temps

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
ca: %% utilitzat de memòria intermèdia de claus MyISAM : %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
ca[0]: S'ha esborrat %1$d base de dades correctament.
ca[1]: S'han esborrat %1$d bases de dades correctament.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ca[0]: %1$d fila afectada.
ca[1]: %1$d files afectades.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ca[0]: %1$d fila esborrada.
ca[1]: %1$d files esborrades.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ca[0]: %1$d fila inserida.
ca[1]: %1$d files inserides.

en: %1$d total, %2$d in query
ca: %1$d en total, %2$d a la consulta

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
ca: %1$s (prop de <code>%2$s</code>)

en: %1$s from %2$s branch
ca: %1$s de branca %2$s

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
ca[0]: %1$s resultat a <strong>%2$s</strong>
ca[1]: %1$s resultats a <strong>%2$s</strong>

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ca: %d-%m-%Y a les %H:%M:%S

en: %d errors were found during analysis.
ca: s'han trobat %d errors durant l'anàlisi.

en: %d is not valid row number.
ca: %d no és un num. vàlid de fila.

en: %d minute | %d minutes
ca[0]: %d minut
ca[1]: %d minuts

en: %d object(s) created.
ca: %d objecte(s) creat(s).

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
ca[0]: %d fila afectada per l'última sentència dins el procediment.
ca[1]: %d files afectades per l'última sentència dins el procediment.

en: %d second | %d seconds
ca[0]: %d segon
ca[1]: %d segons

en: %d table(s)
ca: %d taula(es)

en: %s argument(s) passed
ca: %s argument(s) correctes

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ca: %s dies, %s hores, %s minuts i %s segons

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ca: %s s'ha desactivat en aquest servidor MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
ca: %s està disponible en aquest servidor MySQL.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ca: %s és el motor d'emmagatzematge per defecte en aquest servidor MySQL.

en: %s of %s
ca: %s de %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
ca: %s consultes executades %s vegades en %s segons.

en: %s result found | %s results found
ca[0]: %s resultat trobat
ca[1]: %s resultats trobats

en: %s table | %s tables
ca[0]: %s taula
ca[1]: %s taules

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
ca: %s fil(s) van trigar més de %s segons en iniciar, hauria de ser 0

en: %s value
ca: Valor %s

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
ca: El %s%% de tots els clients avorten. Aquest valor ha de ser inferior al 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
ca: El %s%% de totes les connexions avorten. Aquest valor ha de ser inferior a l'1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
ca: %s%% de totes les ordenacions causen taules temporals, aquest valor ha de ser inferior al 10%%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
ca: %s%% de totes les taules temporals s'escriuen en el disc, aquest valor ha de ser inferior al 25%%

en: %s/sec.
ca: %s/seg.

en: %sBzip2 compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: %sBzip2 compression and decompression%s necessita les funcions (%s) que no estàn disponibles en aquest sistema.

en: %sCreate%s a database named 'phpmyadmin' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
ca: %sCrea%s una base de dades de nom 'phpmyadmin' i estableix la configuració d'enmagatzemament de phpMyAdmin aqui.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
ca: %sCrea%s les taules d'enmagatzemament de configuració de phpMyAdmin que falten.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
ca: %sCrea%s la configuració d'enmagatzemamant de phpMyAdmin a la base de dades actual.

en: %sGZip compression and decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: %sGZip compression and decompression%s necessita les funcions (%s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: %sLogin cookie validity%s greater than %ssession.gc_maxlifetime%s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %d).
ca: El valor %slogin cookie validity%s més gran que %ssession.gc_maxlifetime%s (actualment %d) pot provocar aleatòriament invalidació de sessions.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ca: %sLogin cookie validity%s s'ha de configurar al menys a 1800 segons (30 minuts) . Valors més grans de 1800 poden ser un risc de seguretat, com a suplantacions.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: %sZip compression%s necessita les funcions (%s) que no estàn disponibles en aquest sistema.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: %sZip decompression%s necessita les funcions (%s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: '%1$s' depends on:
ca: '%1$s' depèn de:

en: '%s' database does not exist.
ca: la base de dades '%s' no existeix.

en: 'percona' found in version_comment
ca: S'ha trobat 'percona' als comentaris de la versió ("version_comment")

en: 'source' found in version_comment
ca: S'ha trobat "font" ("source") en el comentari de la versió ("version_comment")

en: (See below for the actual view)
ca: (Veure a sota per a la visualització actual)

en: (continued)
ca: (continua)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ca: (menys eficient perquè els índexs es generaran durant la creació de la taula)

en: (singly)
ca: (només)

en: + Add a new primary key column
ca: + Afegir una nova columna de clau primària

en: + Add column
ca: + Afegeix columna

en: + Add constraint
ca: + Afegeix restricció

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ca: + Mostrar les dependències parcials possibles segons les dades de la taula

en: , @DATABASE@ will become the database name
ca: , @DATABASE@ serà el nom de la base de dades

en: , @TABLE@ will become the table name
ca: , @TABLE@ serà el nom de la taula

en: , latest stable version:
ca: , darrera versió estable:

en: - none -
ca: - cap -

en: -- None --
ca: -- cap --

en: <b>Total:</b> <i>%s</i> match | <b>Total:</b> <i>%s</i> matches
ca[0]: <b>Total:</b> <i>%s</i> resultat
ca[1]: <b>Total:</b> <i>%s</i> resultats

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ca: instruccions <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ca: instruccions <code>INSERT IGNORE</code>

en: @SERVER@ will become the server name
ca: @SERVER@ serà el nom del servidor

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
ca: El rang d'un enter d'1 byte, amb signe, és de -128 a 127, sense signe és de 0 a 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
ca: El rang d'un enter de 2 bytes, amb signe, és de -32.768 a 32.767, sense signe és de 0 a 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
ca: El rang d'un enter de 3 bytes, amb signe, és de -8.388.608 a 8.388.607, sense signe és de 0 a 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
ca: El rang d'un enter de 4 bytes, amb signe, és de -2.147.483.648 a 2.147.483.647, sense signe és de 0 a 4.294.967.295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 16.777.215 (2^24-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 3 bytes que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 255 (2^8-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix d'un byte que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb longitud màxima de 4,294,967,295 o 4GiB (2 ^ 32 - 1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 4 bytes que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 65.535 (2^16-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 2 bytes que indica la longitud del valor

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb una longitud màxima de 16.777.215(2^24-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 3 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb una longitud màxima de 255(2^8-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix d'un byte que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb longitud màxima de 4,294,967,295 o 4GiB (2^32-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 4 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb longitud màxima de 65,535(2^16-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 2 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
ca: Una màscara de bits (M), emmagatzemant M bits per valor (per defecte és 1 i el màxim és 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ca: Una col·lecció de corbes amb interpolació lineal entre punts

en: A collection of geometry objects of any type
ca: Una col·lecció d'objectes geomètrics de qualsevol tipus

en: A collection of points
ca: Una col·lecció de punts

en: A collection of polygons
ca: Una col·lecció de polígons

en: A compressed file's name must end in <b>.[format].[compression]</b>. Example: <b>.sql.zip</b>
ca: Un arxiu comprimit ha d'acabar en <b>.[format].[compressió]</b>. Exemple: <b>.sql.zip</b>

en: A curve with linear interpolation between points
ca: Una corba amb interpolació lineal entre punts

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
ca: Una combinació de data i hora, rang suportat és de %1$s a %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ca: Una data, rang suportat és de %1$s a %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
ca: Un nombre de coma flotant de doble precisió, els valors permesos són de -1.7976931348623157E+308 a -2.2250738585072014E-308, 0, i de 2.2250738585072014E-308 a 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
ca: S'utilitzara una llista desplegable si hi ha menys ítems.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ca: S'ha produït un error fatal de JavaScript. Vols enviar un informe d'errors?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ca: Una cadena de longitud fixa (0-255, per defecte 1) que sempre s'omple amb espais a la dreta fins a la longitud especificada quan es desa

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
ca: Un nombre decimal fix (M,D) - el nombre màxim de dígits (M) és 65 (per defecte 10), el nombre màxim de decimals (D) és 30 (per defecte 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ca: Està disponible una nova versió de phpMyAdmin i hauries de considerar actualitzar-la. La nova versió és la %s, alliberada el %s.

en: A point in 2-dimensional space
ca: Un punt en un espai de 2 dimensions

en: A polygon
ca: Un polígon

en: A primary key has been added on %s.
ca: S'ha afegit una clau principal a %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ca: Un únic valor triat d'un conjunt de fins a 64 membres

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
ca: Un nombre de coma flotant petit, els valors permesos són de -3.402823466E+38 a -1.175494351E-38, 0, i de 1.175494351E-38 a 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
ca: Usuari MySQL especial configurat amb permisos restringits, més informació disponible a la [doc@linked-tables]documentació[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
ca: Un sinònim de TINYINT(1), un valor de zero es considera fals, qualsevol valor diferent de zero es considera cert

en: A time, range is %1$s to %2$s
ca: Una marca de temps, el rang és de %1$s a %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
ca: Una marca de temps, el rang és del 1970-01-01 00:00:01 UTC al 2038-01-09 03:14:07 UTC, s'emmagatzema com el nombre de segons des de l'època UNIX (1970.01.01 00:00:00 UTC )

en: A type that can store a geometry of any type
ca: Un tipus en el que es pot emmagatzemar una geometria de qualsevol tipus

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
ca: Existeix un compte d'usuari que permet a qualsevol usuari de localhost connectar-se. Això evita que altres usuaris es connectin si la part del host del seu compte permet una connexió des de qualsevol host (%).

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ca: Descripció per a l'usuari d'aquest servidor. Deixar en blanc per mostrar el nom del servidor en lloc seu.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
ca: Una cadena de longitud variable (%s), la longitud efectiva màxima està subjecta al tamany màxim d'una fila

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ca: Un any en fotmat de quatre dígits (4 per defecte) o dos dígits (2), els valors permesos són de 70 (1970) a 69 (2069) o de 1901 a 2155 i 0000

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
ca: AUTO_INCREMENT per les taules bolcades

en: AUTO_INCREMENT for table
ca: AUTO_INCREMENT per la taula

en: Aborted
ca: Avortat

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ca: La taxa de clients avortats és de %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ca: La taxa de connexions avortades és de %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
ca: Resten al voltant de %MIN min. %SEC seg. .

en: About %SEC sec. remaining.
ca: Resten al voltant de %SEC seg. .

en: Access denied!
ca: Accés denegat!

en: Action
ca: Acció

en: Actions
ca: Accions

en: Activate now
ca: Activa ara

en: Activate tracking for %s
ca: Activa el seguiment per %s

en: Active options
ca: Opcions actives

en: Add
ca: Afegir

en: Add %d value(s)
ca: Afegir %d valors

en: Add %s
ca: Afegeix %s

en: Add %s column(s)
ca: Afegeix %s columna(es)

en: Add %s column(s) to index
ca: Afegeix %s columna(es) a l'index

en: Add %s statement
ca: Afegir instrucció %s

en: Add AUTO INCREMENT value
ca: Afegeix valor AUTO INCREMENT

en: Add AUTO_INCREMENT value
ca: Afegeix valor AUTO_INCREMENT

en: Add DROP DATABASE
ca: Afegir DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
ca: Afegir DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
ca: Afegir DROP VIEW

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ca: Afegir IF NOT EXISTS (menys eficient perquè els índexs es generaran durant la creació de la taula)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
ca: Afegeix ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Add a linestring
ca: Afegeix una cadena de línies

en: Add a new server
ca: Afegir un nou servidor

en: Add a point
ca: Afegir un punt

en: Add a polygon
ca: Afegeix un polígon

en: Add a primary key on existing column(s)
ca: Afegir una clau principal en columna(es) existent(s)

en: Add an inner ring
ca: Afegeix un cercle interior

en: Add an option for column "%s".
ca: Afegeix una opció per a la columna "%s".

en: Add bookmark
ca: Afegir consulta desada

en: Add chart
ca: Afegir gràfic

en: Add chart to grid
ca: Afegeix gràfic a a la graella

en: Add column
ca: Afegeix columna(es)

en: Add columns to central list
ca: Afegir columnes a la llista central

en: Add constraints
ca: Afegeix restriccions

en: Add event
ca: Afegir esdeveniment

en: Add geometry
ca: Afegir geometria

en: Add index
ca: Afegir índex

en: Add new column
ca: Afegir una nova columna

en: Add parameter
ca: Afegir paràmetre

en: Add prefix
ca: Afegir prefix

en: Add prefix to table
ca: Afegeix un prefix a la taula

en: Add primary key
ca: Afegir clau principal

en: Add privileges on the following database(s):
ca: Afegeix permisos a la/les següent(s) base(s) de dades:

en: Add privileges on the following routine:
ca: Afegeix permisos a la rutina següent:

en: Add privileges on the following table:
ca: Afegeix permisos a la següent taula:

en: Add routine
ca: Afegir rutina

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ca: Afegeix condicions de recerca (cos de la clàusula "where" ):

en: Add slave replication user
ca: Afegeix l'usuari esclau de replicació

en: Add statements:
ca: Afegir instruccions:

en: Add table prefix
ca: Afegir prefix de taula

en: Add this series
ca: Afegir aquesta serie

en: Add to Favorites
ca: Afegir a marcadors

en: Add to central columns
ca: Afegir a les columnes centrals

en: Add trigger
ca: Afegir disparador

en: Add user account
ca: Afegir compte d'usuari

en: Add user group
ca: Afegir grup d'usuaris

en: Add/Delete columns
ca: Afegeix/esborra columnes

en: Add/Delete criteria rows
ca: Afegeix/esborra criteris de files

en: Adding primary key
ca: Afegint clau principal

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ca: Afegeix comentari personalitzat a la capçalera (\n divideix línies):

en: Additional search criteria
ca: Criteri de cerca addicionals

en: Adjust privileges
ca: Ajusta els permisos

en: Administration
ca: Administració

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ca: Configuració avançada del servidor, no canvieu aquestes opcions si no sabeu el que fan.

en: Advisor
ca: Assessorament

en: Advisor system
ca: Sistema d'assessorament

en: Affected rows:
ca: Files afectades:

en: Aggregate
ca: Agrega

en: Alias:
ca: Àlies:

en: All
ca: Tot

en: All status variables
ca: Totes les variables d'estat

en: Allow for searching inside the entire database.
ca: Permet cercar dins de tota la base de dades.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ca: Permet interrompre l'importació en cas que es detecti que s'està vora del límit de temps. Pot ser una opció per importar grans arxius, tanmateix pot trencar transaccions.

en: Allow login to any MySQL server
ca: Permet la connexió a qualsevol servidor MySQL

en: Allow logins without a password
ca: Permetre connexions sense contrasenya

en: Allow root login
ca: Permet la connexió de root

en: Allow the interruption of an import in case the script detects it is close to the PHP timeout limit. <i>(This might be a good way to import large files, however it can break transactions.)</i>
ca: Permet la interrupció de la importació en cas de que l'arxiu d'ordres detecti que s'acosta el limit del temps. <i>(Pot ser una bona solució per importar arxius grans, però pot trencar transaccions.)</i>

en: Allow third party framing
ca: Permetre marcs de terceres parts

en: Allow to display all the rows
ca: Permet mostrar totes les files

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
ca: Permet mostrar estadístiques de base de dades i de taula (ex. espai usat).

en: Allow users to customize this value
ca: Permet als usuaris configurar aquest valor

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ca: Permet afegir usuaris i permisos sense tenir que recarregar les taules de permisos.

en: Allows altering and dropping stored routines.
ca: Permet alterar i esborrar rutines enmagatzemades.

en: Allows altering and dropping this routine.
ca: Permet alterar i esborrar aquesta rutina.

en: Allows altering the structure of existing tables.
ca: Permet alterar l'estructura de taules existents.

en: Allows changing data.
ca: Permet canviar dades.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ca: Permet connectar, encara que s'hagi arribat al màxim numero de connexions permès; es necessari per moltes operacions d'administració com ara establir variables globals o bé cancel.lar fils d'execució d'altres usuaris.

en: Allows creating and dropping indexes.
ca: Permet crear i eliminar indexs.

en: Allows creating and dropping triggers.
ca: Permet crear i eliminar disparadors -triggers-.

en: Allows creating new databases and tables.
ca: Permet crear noves bases de dades i taules.

en: Allows creating new tables.
ca: Permet crear noves taules.

en: Allows creating new views.
ca: Permet crear noves vistes.

en: Allows creating stored routines.
ca: Permet crear rutines enmgatzemades.

en: Allows creating temporary tables.
ca: Permet crear taules temporals.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ca: Permet crear, esborrar i reanomenar comptes d'usuari.

en: Allows deleting data.
ca: Permet esborrar dades.

en: Allows dropping databases and tables.
ca: Permet eliminar bases de dades i taules.

en: Allows dropping tables.
ca: Permet eliminar taules.

en: Allows executing stored routines.
ca: Permet executar rutines enmagatzemades.

en: Allows executing this routine.
ca: Permet executar aquesta rutina.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ca: Permet importar i exportar dades amb arxius externs.

en: Allows inserting and replacing data.
ca: Permet inserir i modificar dades.

en: Allows locking tables for the current thread.
ca: Permet bloquejar taules per l'actual fil d'execució.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ca: Permet fer consultes de tipus SHOW CREATE VIEW.

en: Allows reading data.
ca: Permet llegir dades.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ca: Permet recarregar les configuracions del servidor i buidar les seves memòries cau.

en: Allows shutting down the server.
ca: Permet parar el servidor.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
ca: Dona el dret a l'usuari de preguntar quins servidors mestres / esclaus hi ha.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
ca: Permet establir events per al planificador d'events.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
ca: Permet a l'usuari donar o treure permissos a d'altres usuaris que l'usuari actual té en aquesta rutina.

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
ca: Permet a l'usuari donar o treure els permissos a d'altres usuaris que l'usuari actual té.

en: Allows viewing processes of all users.
ca: Permet veure processos de tots els usuaris.

en: Alter table order by
ca: Altera la taula i ordena per

en: Always expand query messages
ca: Sempre expandir missatges de consultes

en: Always send error reports
ca: Enviar sempre els informes d'error

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
ca: El rang d'un enter de 8 bytes, amb signe, és de -9.223.372.036.854.775.808 a 9.223.372.036.854.775.807, sense signe és de 0 a 18.446.744.073.709.551.615

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
ca: Ja existeix un compte amb el mateix nom d'usuari però possiblement amb nom de servidor diferent.

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
ca: Un sinònim de BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
ca: Un hoste alternatiu per mantenir l'emmagatzematge de la configuració, deixa en blanc per utilitzar la màquina ja definida.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
ca: Un port alternatiu per connectar amb l'hoste que té l'emmagatzematge de la configuració, deixa en blanc per utilitzar el port per defecte, o el port ja definit, si l'hoste de control és el mateix.

en: An entry with this name already exists.
ca: Ja existeix una entrada amb aquest nom.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ca: Una enumeració, triada d'una llista de fins a 65.535 valors o el valor especial d'error ''

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ca: S'ha detectat un error i s'ha enviat automàticament un informe d'errors basat en la teva configuració.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ca: S'ha detectat un error i generat un informe d'errors, però no s'ha pogut enviar.

en: An error has occurred while loading the navigation display
ca: S'ha produït un error en carregar la visualització de navegació

en: An index has been added on %s.
ca: S'ha afegit un índex a %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ca: No es necessita una relació interna quan existeix una relació corresponent de FOREIGN KEY.

en: Analyse query
ca: Analitzar consulta

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ca: Analitzant i carregant registres. Pot tardar.

en: Analysing logs
ca: analitzant registres

en: Analyze
ca: Analitza

en: Analyze Explain at %s
ca: Analitzar Explain a %s

en: Analyze table
ca: Analitza la taula

en: Analyzing…
ca: Analitzant…

en: And:
ca: I:

en: Angular links
ca: Enllaços angulars

en: Any
ca: Qualsevol

en: Any host
ca: Qualsevol servidor

en: Any user
ca: Qualsevol usuari

en: Appearance settings
ca: Paràmetres d'aparença

en: Append unit to data values
ca: Afegir unitat als valors

en: Apply
ca: Aplicar

en: Apply a divisor
ca: Aplicar un divisor

en: Apr
ca: Abr

en: April
ca: Abril

en: Arabic
ca: Àrab

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
ca: Estàs segur de voler canviar tots els jocs de caràcters de columna i convertir les dades?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
ca: Estàs segur de voler canviar el joc de caràcters i convertir les dades?

en: Are you sure?
ca: Estàs segur?

en: Armenian
ca: Armeni

en: As defined:
ca: Com definit:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ca: Un moment, s'estan enviant en aquest moment degut a la teva configuració.

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Ask before sending error reports
ca: Demanar abans d'enviar informes d'error

en: Attribute
ca: Atribut

en: Attributes
ca: Atributs

en: Aug
ca: Ago

en: August
ca: Agost

en: Authentication
ca: Autenticació

en: Authentication Plugin
ca: Complement d'autenticació

en: Authentication method to use.
ca: Mètode d'autenticació a usar.

en: Authentication settings.
ca: Paràmetres d'autenticació.

en: Authentication type
ca: Tipus d'autenticació

en: Author
ca: Autor

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ca: Autocompleta els noms de taula i columna en les consultes SQL.

en: Autoextend increment
ca: Increment d'autoextensió

en: Automatic recovery mode
ca: Modus de recuperació automàtic

en: Automatically create versions
ca: Crear versions automàticament

en: Automatically send report next time
ca: Enviar informe automàticament la propera vegada

en: Available MIME types
ca: Tipus MIME disponibles

en: Available browser display transformations
ca: Transformacions de navegador disponibles

en: Available input transformations
ca: Transformacions d'entrada disponibles

en: Available memory on this host: %s
ca: Memòria disponible en aquest servidor: %s

en: Average load
ca: Mitjana de càrrega

en: Back
ca: Enrere

en: Bad parameters!
ca: Paràmetres incorrectes!

en: Bad type!
ca: Tipus incorrecte!

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Basic settings
ca: Paràmetres bàsics

en: Because of its length,<br /> this column might not be editable.
ca: A causa de la seva longitud,<br /> aquesta columna podria no ser editable.

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ca: textarea més gran per a LONGTEXT

en: Binary
ca: Binari

en: Binary - do not edit
ca: Binari - no editeu

en: Binary log
ca: Registre binari

en: Bind parameters
ca: Enllaçar paràmetres

en: Blowfish secret
ca: contrasenya Blowfish

en: Bookmark
ca: Consultes desades

en: Bookmark %s has been created.
ca: %s creat com a Consulta desada.

en: Bookmark not created!
ca: No s'ha creat el marcador!

en: Bookmark table
ca: Taula de consultes desades

en: Bookmark this SQL query
ca: Desa aquesta consulta SQL

en: Bookmark this SQL query:
ca: Desa aquesta consulta SQL:

en: Bookmarked SQL query
ca: Consulta SQL desada

en: Bookmarks
ca: Consultes desades

en: Both
ca: Ambdós

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
ca: Tant aquesta taula com la taula de grups d'usuari es necessiten per activar la funcionalitat de menús configurables; deixant una d'ambdues en blanc desactivarà
     aquesta funcionalitat, suggerit: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
ca: Tant aquesta taula com la taula d'usuaris es necessiten per activar la funcionalitat de menús configurables; deixant una d'ambdues en blanc desactivarà aquesta funcionalitat, suggerit: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
ca: Navega

en: Browse foreign values
ca: Navega valors externs

en: Browse mode
ca: Mode de navegació

en: Browse your computer:
ca: Navega al teu ordinador:

en: Browse/Edit the points
ca: Veure / editar els punts

en: Browser display transformation
ca: Transformació de visualització del navegador

en: Browser display transformation options
ca: Opcions de transformació de visualització al navegador

en: Browser transformation
ca: Transformació del navegador

en: Browsing
ca: Navegant

en: Buffer Pool
ca: Grup de memòries intermitges

en: Buffer Pool Activity
ca: Activitat de la Memòria intermitja

en: Buffer Pool Usage
ca: Ús del grup de memòries intermitges

en: Buffer pool size
ca: Tamany de la memòria cau

en: Buffered memory
ca: Memòries intermitges

en: Build Query
ca: Construeix una consulta

en: Bulgarian
ca: Búlgar

en: Burmese
ca: Birmà

en: Busy pages
ca: Pàgines ocupades

en: Bytes received
ca: Bytes rebuts

en: Bytes sent
ca: Bytes enviats

en: CHAR columns editing
ca: Edició de columnes CHAR

en: CHAR textarea columns
ca: Columnes per àrea de text CHAR

en: CHAR textarea rows
ca: Files per àrea de text CHAR

en: CREATE DATABASE before copying
ca: Inclou CREATE DATABASE abans de copiar

en: CSV for MS Excel
ca: CSV per dades de MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
ca: CSV usant LOAD DATA

en: Cached memory
ca: Memòria al cau

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ca: S'esborren les consultes al cau degut a la poca memòria dedicada al cau de consultes.

en: Cached swap
ca: Intercanvi en cau

en: Calls
ca: Crides

en: Can not find signon authentication script:
ca: No es pot trobar l'script d'ordres d'inici de sessió d'autenticació:

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
ca: Ens pots indicar els passos previs a aquest error? Pot ajudar decisivament en la depuració:

en: Can't copy table to same one!
ca: No es pot copiar la taula sobre ella mateixa!

en: Can't move table to same one!
ca: No es pot moure la taula sobre ella mateixa!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ca: No pots canviar el nom d'un índex a PRIMARY!

en: Cancel
ca: Cancel.lar

en: Cancel request
ca: Cancel.lar petició

en: Cannot connect: invalid settings.
ca: No puc connectar: paràmetres incorrectes.

en: Cannot log in to the MySQL server
ca: No podem connectar amb el servidor MySQL

en: Cannot read uploaded file.
ca: No es pot llegir l'arxiu pujat.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ca: No es pot reanomenar la base de dades al mateix nom. Canvía el nom i torna a provar

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
ca: No es pot desar la propietat d'interfície d'usuari "%s". Els canvis fets no seran persistents després d'actualitzar la pàgina. Comprova si l'estructura de la taula ha canviat.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ca: No es poden desar els paràmetres, la configuració del formulari enviat conté errors!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ca: No es poden desar els paràmetres, el formulari enviat conté errors!

en: Cardinality
ca: Cardinalitat

en: Central European
ca: Europa Central

en: Central columns
ca: Columnes centrals

en: Central columns table
ca: Taula de columnes centrals

en: Change
ca: Canvi

en: Change all column collations
ca: Canviar totes les intercalacions de columna

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
ca: Canviar qualsevol dels seus ajustaments fent clic al corresponents enllaç "Opcions".

en: Change login information / Copy user account
ca: Canvi d'Informació de connexió / Copiar el compte d'usuari

en: Change or reconfigure master server
ca: Canvia o reconfigura el servidor mestre

en: Change password
ca: Canvi de contrasenya

en: Change report settings
ca: Canviar les configuracions de l'informe

en: Change settings
ca: Canviar configuracions

en: Change to %s
ca: Canviar a %s

en: Changes tracking
ca: Seguiment de canvis

en: Changing charset
ca: Canviant de joc de caràcters

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
ca: Canviant {query_cache_limit} (normalment mitjançant l'augment) pot augmentar l'eficiència. Aquest paràmetre defineix la mida màxima que un resultat de la consulta pot tenir per ser inserit en la memòria cau de consultes. Si hi ha molts resultats de la consulta de més d'1 MIB que són candidats al cau (moltes lectures, poques escritures), llavors augmentar {query_cache_limit} incrementarà l'eficiència. Mentre que en el cas de molts resultats de la consulta per sobre d'1 MIB que no són útils al cau (sovint invalidades a causa de les actualitzacions de la taula) augmentat {query_cache_limit} podria reduir l'eficiència.

en: Character Sets and Collations
ca: Jocs de Caràcters i ordenacions

en: Character set of the file
ca: Joc de caràcters de l'arxiu

en: Character set of the file:
ca: Joc de caràcters de l'arxiu:

en: Charset
ca: Joc de caràcters

en: Charsets
ca: Jocs de caràcters

en: Chart
ca: Gràfic

en: Chart Title
ca: Títol del gràfic

en: Chart arrangement
ca: Ordenació del gràfic

en: Chart columns
ca: Columnes del gràfic

en: Chart title
ca: Títol del gràfic

en: Chart title:
ca: Títol del gràfic:

[ctx: Chart type]
en: Area
ca: Àrea

[ctx: Chart type]
en: Bar
ca: Barra

[ctx: Chart type]
en: Column
ca: Columna

[ctx: Chart type]
en: Line
ca: Línia

[ctx: Chart type]
en: Pie
ca: Pastis

[ctx: Chart type]
en: Scatter
ca: Dispersió

[ctx: Chart type]
en: Spline
ca: Ranures

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ca: Línia temporal

en: Check
ca: Comprova

en: Check all
ca: Marcar-ho tot

en: Check config file permissions
ca: Comprova els permisos de l'arxiu de configuració

en: Check for latest version
ca: Comprova la darrera versió

en: Check privileges
ca: Comprova els permisos

en: Check privileges for database "%s".
ca: Comprova els permisos per la base de dades "%s".

en: Check referential integrity:
ca: Comprova la integritat referencial:

en: Check table
ca: Verifica la taula

en: Check tables having overhead
ca: Comprova taules desfragmentades

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
ca: Revisa les columnes que siguin redundants i prem en eliminar. Si no hi ha, prem en 'Cap columna redundant'

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
ca: Revisa les columnes que formin un grup repetitiu. Si no hi ha, prem en 'Cap grup repetitiu'

en: Checkpoint frequency
ca: Freqüència dels controls

en: Checksum table
ca: Taula de suma de comprovació

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ca: Tria "GeomFromText" de la columna "Funció" i enganxa la cadena següent al camp "Valor".

en: Choose column to display
ca: Tria la columna a mostrar

en: Choose column to display:
ca: Tria la columna a mostrar:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
ca: Tria de quin registre vols que es generin les estadístiques.

en: Choose how you want tabs to work.
ca: Tria cóm vols que treballin les pestanyes.

en: Choose the default action when sending error reports.
ca: Tria l'acció per defecte quan s'enviin informes d'error.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
ca: Tria els detalls a mostrar en l'estructura de base de dades (llista de taules).

en: Clear
ca: Neteja

en: Clear fast filter
ca: Buidar filtre ràpid

en: Clear series
ca: Buidar sèrie

en: Click
ca: Clic

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ca: Prem en un punt de dades per veure i possiblement editar la fila de dades.

en: Click on the bar to scroll to top of page
ca: Feu clic a la barra per desplaçar-se al principi d'aquesta pàgina

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ca: Feu clic al botó de restaurar ampliació per tornar a l'estat original.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
ca: Prem a la fletxa de llista desplegable<br />per alternar la visibilitat de la columna.

en: Click to dismiss this notification
ca: Prem per rebutjar aquest avís

en: Click to mark/unmark.
ca: Prem per marcar/desmarcar.

en: Click to sort results by this column.
ca: Cliqueu per ordenar els resultats segons aquest columna.

en: Click to sort.
ca: Clica per classificar.

en: Click to toggle
ca: Prem per canviar

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
ca: Els clients solen avortar en no tancar la seva connexió a MySQL correctament. Això pot ser causa de problemes de xarxa o que el codi no tanca un gestor de bases de dades correctament. Comprova la xarxa i el codi.

en: Close
ca: Tanca

en: Closed
ca: Tancat

en: Coalesce
ca: Fusionar

en: Collapse
ca: Col·lapsar

en: Collapse all
ca: Col.lapsar tots

en: Collation
ca: Ordenació

en: Collation:
ca: Ordenació:

en: Column
ca: Columna

en: Column %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat la columna %s.

en: Column information table
ca: Taula d'informació de columna

en: Column maximum:
ca: Màxim de  columna:

en: Column minimum:
ca: Mínim de columna:

en: Column names
ca: Nom de les columnes

en: Column names in first row
ca: Noms de columnes a la primera fila

en: Column names:
ca: Nom de les columnes:

en: Column selector
ca: Selector de columnes

en: Column-specific privileges
ca: Permisos específics de columna

en: Column:
ca: Columna:

en: Columns
ca: Columnes

en: Columns enclosed with
ca: Columnes delimitades amb

en: Columns enclosed with:
ca: Columnes englobades per:

en: Columns escaped with
ca: Fi de columna amb

en: Columns escaped with:
ca: Columnes amb marca d'escapada:

en: Columns separated with:
ca: Columnes separades amb:

en: Columns terminated with
ca: Columnes acabades amb

en: Command
ca: Ordre

en: Comment
ca: Comentari

en: Comment out these two lines if you do not need them.
ca: Comenta aquestes dues línies si no les necessites.

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Comments
ca: Comentaris

en: Commonly monitored
ca: Comunment monitoritzat

en: Composite with:
ca: Composa amb:

en: Compress connection
ca: Connexió comprimida

en: Compress connection to MySQL server.
ca: Connexió comprimida al servidor MySQL.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ca: Compressió d'exportacions gzip al vol estalviant l'ús de memòria; si trobeu problemes amb arxius gzip creats, desactiveu aquesta funció.

en: Compress on the fly
ca: Compressió al vol

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
ca: L'exportació comprimida no funciona perquè falta la funció (%s).

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
ca: L'importació comprimida no funciona, perquè falta la funció (%s).

en: Compression
ca: Compresió

en: Compression:
ca: Compressió:

en: Config authentication
ca: Autenticació per configuració

en: Configurable menus
ca: Menus configurables

en: Configuration already exists, setup is disabled!
ca: La configuració ja existeix i està desactivada!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ca: La configuració conté dades incorrectes per a alguns camps.

en: Configuration file
ca: Arxiu de configuració

en: Configuration has been saved.
ca: S'a desat la configuració.

en: Configuration not saved!
ca: Configuració no desada!

en: Configuration of pmadb…
ca: Configuració de pmadb…

en: Configuration saved to file config/config.inc.php in phpMyAdmin top level directory, copy it to top level one and delete directory config to use it.
ca: Configuració desada a l'arxiu config/config.inc.php dins el directori arrel de  phpMyAdmin, copia'l al nivell superior i elimina el directori de configuració per utilitzar-lo.

en: Configuration saved.
ca: Configuració desada.

en: Configuration storage
ca: Infraestructura de taules enllaçades

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ca: Configureu l'emmagatzematge  de la configuració phpMyAdmin per obtenir accés a característiques addicionals, consulteu [doc@linked-tables]infraestructura de taules enllaçades[/doc] a la documentació.

en: Confirm
ca: Confirmar

en: Confirm DROP queries
ca: Confirma les consultes de DROP

en: Confirm partial dependencies
ca: Confirmar dependències parcials

en: Confirm transitive dependencies
ca: Confirmar dependències transitives

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ca: La connexió de l'usuari de control ha fallat, tal com està definida ara a la configuració.

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
ca: Connexió al servidor desactivada, activa $cfg['AllowArbitraryServer'] en la configuració de phpMyAdmin.

en: Connection:
ca: Connexió:

en: Connections
ca: Connexions

en: Connections / Processes
ca: Connexions / Processos

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
ca: Les connexions s'avorten generalment quan no poden ser autoritzades. <a href="https://www.percona.com/blog.com/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Aquest article</a> pot ajudar a rastrejar el motiu.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
ca: Pensa en augmentar {open_files_limit}, i comprovar el registre d'errors en reiniciar després de canviar aquesta variable.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ca: Pensa en la possibilitat d'augmentar {query_cache_limit}.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
ca: Pensa en la possibilitat d'augmentar {sort_buffer_size} i/o {read_rnd_buffer_size} en funció dels límits de memòria del sistema.

en: Console
ca: Consola

en: Constraint name
ca: Nom de la restricció

en: Constraint properties
ca: Propietats de la restricció

en: Constraints for dumped tables
ca: Restriccions per taules bolcades

en: Constraints for table
ca: Restriccions per la taula

en: Containing the word:
ca: Incloent la paraula:

en: Content of table @TABLE@
ca: Contingut de la taula @TABLE@

en: Continue
ca: Continua

en: Continue insertion with %s rows
ca: Continua l'inserció amb %s files

en: Continued table caption
ca: Ecapçalament de continuació de taula

en: Contribute
ca: Contribueix

en: Control host
ca: Servidor de control

en: Control port
ca: Port de control

en: Control slave:
ca: Control esclau:

en: Control user
ca: Usuari de control

en: Control user password
ca: Contrasenya de l'usuari de control

en: Convert to Kana
ca: Converteix a Kana

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
ca: Converteix els valors booleans a text (per defecte 'T' i 'F'). La primera opció es per a -TRUE- (cert) i la segona per a -FALSE- (fals). Diferent de zero = cert.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
ca: Converteix una adreça d'Internet (IPv4) emmagatzemada com a BIGINT a una cadena en format estàndard d'Internet amb punts.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
ca: Converteix una adreça de xarxa d'Internet en format (IPv4/IPv6) a binari

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
ca: Converteix una adreça d'Internet emmagatzemada com a cadena binària a una cadena en format estàndard d'Internet (IPv4/IPv6).

en: Copy
ca: Còpia

en: Copy column name.
ca: Copia el nom de la columna.

en: Copy database to
ca: Còpia base de dades a

en: Copy table
ca: Còpia la taula

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
ca: Còpia taula a (base-de-dades<b>.</b>taula)

en: Copy table with prefix
ca: Copia la taula amb prefix

en: Copy tables to
ca: Còpia taules a

en: Copy to clipboard
ca: Copiar al porta-retalls

en: Copying database
ca: Copiant base de dades

[ctx: Correctly working]
en: OK
ca: Correcte

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
ca: No s'ha pogut afegir %1$s perqué ja existeix a la llista central!

en: Could not add columns!
ca: No es poden afegir columnes!

en: Could not connect to the database server!
ca: No s'ha pogut connectar amb el servidor de dades!

en: Could not import configuration
ca: No es pot importar la configuració

en: Could not load class "%1$s"
ca: No es pot carregar la classe "%1$s"

en: Could not load default configuration from: %1$s
ca: No es pot carregar la configuració per defecte des de: %1$s

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ca: No es poden carregar les extensions d'exportació, comprova l'instal.lació!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ca: No es poden carregar les extensions d'importació, comprova l'instal.lació!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
ca: No es poden carregar les extensions d'esquema, comprova l'instal.lació!

en: Could not load the progress of the import.
ca: No es pot carregar la progressió en la importació.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ca: No es pot interpretar el full de càlcul OpenDocument!

en: Could not remove columns!
ca: No es poden treure columnes!

en: Could not save configuration
ca: No es pot desar la configuració

en: Could not save favorite table!
ca: No es pot desar la taula favorita!

en: Could not save recent table!
ca: No es pot desar la taula recent!

en: Could not save table UI preferences!
ca: No s'ha pogut desar la taula de preferències d'interfície!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
ca: No s'ha(n) pogut treure la/les columna(es) %1$s perqué no existeix(en) a la llista central de columnes!

en: Count
ca: Nombre

en: Create
ca: Crea

en: Create PHP code
ca: Crea codi PHP

en: Create a new user account with the same privileges and …
ca: Crea un nou compte d'usuari amb els mateixos permisos i …

en: Create a page and save to it
ca: Crea una pàgina i desar-la

en: Create a pma user and give access to these tables.
ca: Crea un usuari pma i dona-li accés a aquestes taules.

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
ca: Crea un índex de&nbsp;%s&nbsp;columnes

en: Create bookmark
ca: Crear consulta desada

en: Create composite index
ca: Crea una índex compost

en: Create database
ca: Crear base de dades

en: Create database with same name and grant all privileges.
ca: Crea una base de dades amb el mateix nom i atorga tots els permisos.

[ctx: Create new column]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new database]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new event]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new function]
en: New
ca: Nova

[ctx: Create new index]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new procedure]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new table]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new trigger]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new user]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new view]
en: New
ca: Nova

en: Create relationship
ca: Crea una relació

en: Create single-column index
ca: Crea un índex d'una sola columna

en: Create table
ca: Crea una taula

en: Create the following table
ca: Crea la següent taula

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
ca: Crea les taules necessàries amb <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
ca: Crea versió

en: Create version %1$s
ca: Crea versió %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
ca: Crea versió %1$s de %2$s

en: Create view
ca: Crea una vista

en: Created
ca: Creat

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
ca: Crear una clau externa sobre una columna no indexada crearía automàticament un índex en ella. D'altra banda, pots definir un índex a sota, abans de crear la clau externa.

en: Creation
ca: Creació

en: Creation/Update/Check dates
ca: Dates de Creació/Modificació/Comprovació

en: Creation:
ca: Creació:

en: Criteria:
ca: Criteris:

en: Croatian
ca: Croata

en: Current amount of Questions: %s
ca: Quantitat actual de consultes: %s

en: Current query cache size: %s
ca: La mida actual de la memòria cau de consultes: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
ca: La selecció actual no conté una columna única. Els enllaços d'edició de graella, Editar, Copiar i Esborrar poden resultar en un comportament no desitjat. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
ca: La selecció actual no conté una columna única. Els enllaços d'edició de graella, checkbox, Editar, Copiar i Esborrar enllaços no estan disponibles. %s

en: Current server:
ca: Servidor actual:

en: Current settings
ca: Configuracions actuals

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
ca: Els valors actuals són tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Current version: %s
ca: Versió actual: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
ca: S'està executant la revisió Git %1$s de la branca %2$s.

en: Custom
ca: Usuari

en: Custom - display all possible options
ca: Usuari - mostra totes les opcions possibles

en: Custom - display all possible options to configure
ca: Complet - mostra totes les opcions a configurar

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ca: Complet - igual que el anterior, però sense l'opció ràpid/complet

en: Customize appearance of the navigation panel.
ca: Personalitzar l'aspecte del panell de navegació.

en: Customize browse mode.
ca: Configura el mode de navegació.

en: Customize default common import options.
ca: Configura les opcions predeterminades habituals d'importació.

en: Customize default export options.
ca: Configura les opcions predeterminades d'exportació.

en: Customize default options
ca: Configura les opcions predeterminades

en: Customize default options.
ca: Configura les opcions predeterminades.

en: Customize edit mode.
ca: Configura el mode d'edició.

en: Customize export options
ca: Configurar valors d'expotació predeterminats

en: Customize import defaults
ca: Configurar valors d'importació predeterminats

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
ca: Configura els enllaços mostrats a les caixes de consultes SQL.

en: Customize main panel
ca: Configurar el panell principal

en: Customize navigation panel
ca: Configurar el panell de navegació

en: Customize startup page.
ca: Configura la pàgina d'inici.

en: Customize text input fields.
ca: Configurar els camps d'entrada de text.

en: Customize the navigation tree.
ca: Configurar l'arbre de navegació.

en: Cyrillic
ca: Ciríl.lic

en: Czech
ca: Txec

en: Czech-Slovak
ca: Txec-Eslovac

en: DROP columns %s from the table %s
ca: Eliminar columnes %s de la taula %s

en: Danish
ca: Danès

en: Data
ca: Dades

en: Data creation options
ca: Opcions de creació de dades

en: Data definition statement
ca: Declaració de definició de dades

en: Data dictionary
ca: Diccionari de dades

en: Data directory
ca: Directori de dades

en: Data dump options
ca: Opcions de bolcat de dades

en: Data file grow size
ca: Tamany de creixement de l'arxiu de dades

en: Data files
ca: Arxius de dades

en: Data home directory
ca: Directori local de dades

en: Data length
ca: Mida de les dades

en: Data log threshold
ca: Llindar del registre de dades -data log-

en: Data manipulation statement
ca: Declaració de manipulació de dades

en: Data only
ca: Només dades

en: Data point content
ca: Contingut del punter de dades

en: Data pointer size
ca: Tamany del punter de dades

en: Data:
ca: Dades:

en: Database
ca: Base de dades

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ca: S'ha copiat la base de dades %1$s a %2$s.

en: Database %1$s has been created.
ca: S'ha creat la base de dades %1$s.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ca: S'ha reanomenat la base de dades %1$s a %2$s.

en: Database %s has been dropped.
ca: La base de dades %s s'ha eliminat.

en: Database Log
ca: Registre de la base de dades

en: Database client version:
ca: Versió del client de base de dades:

en: Database comment
ca: Comentaris de la base de dades

en: Database for user account
ca: Base de dades per al compte d'usuari

en: Database level tabs
ca: Pestanyes a nivell de base de dades

en: Database name
ca: Nom de base de dades

en: Database name template
ca: Plantilla de nom de base de dades

en: Database operations
ca: Operacions de base de dades

en: Database seems to be empty!
ca: La base de dades sembla buida!

en: Database server
ca: Servidor de base de dades

en: Database structure
ca: Estructura de base de dades

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ca: Sistema de base de dades o antic servidor MySQL per maximitzar la compatibilitat de sortida amb:

en: Database tree separator
ca: Separador per l'arbre de bases de dades

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
ca: Base de dades usada per a relacions, consultes desades i característiques dels PDF. Consulta [doc@linked-tables]pmadb[/doc] per tenir informació més completa. Deixa en blanc per no utilitzar. Suggerit: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
ca: Pestanyes a nivell de base de dades

en: Database-specific privileges
ca: Permisos específics de base de dades

en: Database:
ca: Base de dades:

en: Databases
ca: Bases de dades

en: Databases display options.
ca: Opcions de visualització de les bases de dades.

en: Databases statistics
ca: Estadístiques de les bases de dades

en: Databases:
ca: Bases de dades:

en: Date
ca: Data

en: Deactivate now
ca: Desactiva ara

en: Deactivate tracking for %s
ca: Desactiva el seguiment per %s

en: Debug SQL
ca: Depuració SQL

en: Dec
ca: Des

en: December
ca: Desembre

en: Default
ca: Defecte

en: Default database tab
ca: Pestanya de base de dades predeterminada

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
ca: Format predeterminat; sigueu conscient que la llista depén de la situació (base de dades, taula) i només SQL està sempre disponible.

en: Default language
ca: Idioma predeterminat

en: Default server
ca: Servidor predeterminat

en: Default server tab
ca: Pestanya de servidor predeterminada

en: Default sort order for tables with a primary key.
ca: Ordenació per defecte per a taules amb clau principal.

en: Default sorting order
ca: Ordre de clasificació predeterminat

en: Default table tab
ca: Pestanya de taula predeterminada

en: Default theme %s not found!
ca: Tema per defecte %s no trobat!

en: Default title
ca: Títol per defecte

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
ca: El valor per defecte per a la clau externa activa el checkbox per a algunes consultes.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
ca: Definiu durant quant de temps (en segons) una galeta d'autenticació és vàlida.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
ca: Defineix si l'anterior autenticació s'ha de recuperar o no al mode d'autenticació per  [kbd]galetes [/kbd].

en: Definer
ca: Definidor

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ca: Defineix el temps (en segons) que una galeta ha d'estar enmagatzemada al navegador. El valor predeterminat 0 vol dir que es mantindran només durant la sessió actual, i s'esborraran tant aviat com tanquis la finestra del navegador. Aixó es recomana per a entorns no confiables.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ca: Defineix la llista d'instruccions que l'auto-creació fa servir per a noves versions.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ca: Defineix el nombre dels camps d'entrada generats per columnes CHAR i VARCHAR.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ca: Nombre mínim nombre d'elements (taules, vistes, rutines i events) a mostrar en una caixa de filtre.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ca: Defineix la mida mínima per als camps d'entrada generats per columnes CHAR i VARCHAR.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
ca: Defineix si s'han de mostrar les consultes SQL creades per phpMyAdmin.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
ca: Defineix si els tipus de camps han d'aparèixer en un principi en el mode d'edició/inserció.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
ca: Defineix si el quadre de consulta ha de romandre a la pantalla després de la seva presentació.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ca: Defineix quin tipus de control d'edició es farà servir per a columnes CHAR i VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permet limitar el tamany de l'entrada, [kbd]textarea[/kbd] - permet varies línies dintre dels camps.

en: Definition
ca: Definició

en: Defragment table
ca: Desfragmenta la taula

en: Del
ca: Sup

en: Del:
ca: Esborrar:

en: Delayed inserts
ca: Insercions demorades

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete all cookies on logout
ca: Esborra totes les galetes al desconnectar

en: Delete bookmark
ca: Esborrar consultab desada

en: Delete data or table
ca: Esborra les dades o la taula

en: Delete entry from tracking report?
ca: Esborrar l'entrada de l'informe de seguiment?

en: Delete page
ca: esborra la pàgina

en: Delete pages
ca: Esborra pàgines

en: Delete relationship
ca: Esborra la relació

en: Delete settings
ca: Esborrar configuració

en: Delete the matches for the %s table?
ca: Esborrar les coincidències per a la taula %s?

en: Delete the table (DROP)
ca: Esborra la taula (DROP)

en: Delete the view (DROP)
ca: Esborrar la vista (DROP)

en: Delete tracking
ca: Esborra seguiment

en: Delete tracking data for these tables?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquestes taules?

en: Delete tracking data for these versions?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquestes versions?

en: Delete tracking data for this table?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquesta taula?

en: Delete tracking data for this version?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquesta versió?

en: Delete tracking data row from report
ca: Esborra les dades de seguiment de l'informe

en: Delete version
ca: Esborra versió

en: Deleting
ca: Esborrant

en: Deleting %s
ca: Esborrant %s

en: Deleting tracking data
ca: Esborra les dades de seguiment

en: Delimiter
ca: Separador

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ca: Depenent del teu entorn, reduir aquest valor podria augmentar el rendiment.

en: Descending
ca: Descendent

en: Description
ca: Descripció

en: Designer
ca: Dissenyador

en: Designer and PDF schema: table coordinates
ca: Dissenyador i esquema PDF: taula de coordinades

en: Designer and creation of PDFs
ca: Disseny i creació de PDFs

en: Detailed profile
ca: Perfil detallat

en: Details
ca: Detalls

en: Details…
ca: Detalls…

en: Developer
ca: Desenvolupador

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
ca: "tmp_table_size" i "max_heap_table_size" són diferents

en: Differential
ca: Diferencial

en: Direct links
ca: Enllaços directes

en: Direction
ca: Direcció

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ca: El directori [code]config[/code], que s'utilitza al procés de configuració, encara existeix dins del teu directori de phpMyAdmin. És molt recomanable esborrar-lo un cop has acabat de configurar phpMyAdmin. D'altra manera la seguretat del teu servidor pot estar compromesa per la descàrrega de la configuració per part de persones no autoritzades.

en: Directory on server where you can upload files for import.
ca: Directori al servidor ón pots pujar arxius per importar.

en: Directory where exports can be saved on server.
ca: Directori del servidor on pots desar les exportacions.

en: Dirty pages
ca: Pàgines brutes

en: Disable
ca: Desactiva

en: Disable %s
ca: Desactivar %s

en: Disable foreign key checks
ca: Desactiva les comprovacions de claus externes

en: Disable multi table maintenance
ca: Desactivar manteniment múltiple de taules

en: Disable shortcut keys
ca: Desactiva les tecles d'accés directe

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
ca: Desactiva alguns dels avisos mostrats per phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
ca: Desactiva l'avís per defecte que es mostra a la pàgina de l'estructura si els noms de les columnes a la taula són paraules reservades de MySQL.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
ca: Deactiva l'avís per defecte que es mostra a la pàgina dels detalls de l'estructura de la base de dades, si qualsevol de les taules necessàries per a l'infraestructura de taules enllaçades de phpMyAdmin no s'ha pogut trobar.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
ca: Desactiva l'avís per defecte que es mostra a la pàgina principal si es detecta Suoshin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
ca: Desactiva l'avís per defecte que es mostra a la pàgina principal si el valor establert de la variable de PHP session.gc_maxlifetime és menor que el de `LoginCookieValidity`.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ca: Desactivar les operacions de manteniment massiu de taules, com l'optimització o la reparació de les taules seleccionades d'una base de dades.

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ca: Desactiva l'ús d'INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
ca: Desactivat

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ca: Desactiva l'edició en columnes tipus BLOB i BINARY.

en: Display
ca: Mostra

en: Display Features
ca: Mostra les característiques

en: Display GIS Visualization
ca: Mostra visualització GIS

en: Display MIME types
ca: Mostra tipus MIME

en: Display as differential value
ca: Mostra com a valor diferencial

en: Display chart
ca: Mostra el gràfic

en: Display column for relationships
ca: Mostra columna per a les relacions

en: Display column was successfully updated.
ca: Columna de visualització actualitzada correctament.

en: Display columns table
ca: Taula de descripció de columnes

en: Display comments
ca: Mostra comentaris

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ca: Mostra comentaris <i>(inclou informació com a marca de temps d'exportació, versió de PHP, i versió del servidor)</i>

en: Display foreign key relationships
ca: Mostra les relacions de claus externes

[ctx: Display format]
en: Table
ca: Taula

en: Display logo
ca: Mostra el logo

en: Display order:
ca: Ordre del llistat:

en: Display relational schema
ca: Mostra l'esquema relacional

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
ca: Mostra el servidor triat a dalt del panell de navegació.

en: Display servers as a list
ca: Mostra servidors com a llista

en: Display servers selection
ca: Mostra la tría de servidors

en: Display the function fields in edit/insert mode.
ca: Mostra els camps de funció en modes edició/inserció.

en: Displaying Column Comments
ca: Mostrant comentaris de les columnes

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
ca: Mostra un camp TIME, TIMESTAMP, DATETIME o una marca de temps unix com a data formatjada. La primera opció és la diferència (en hores) que s'afegiran a la marca de temps (Defecte: 0). Usa la segona opció per indicar un format diferent de data/hora. La tercera opció determina si es vol visualitzar l'hora local o UTC (usant els texts "local" o "utc") . Segons això, el format de data té diferent valor - per a "local" veieu la documentació de la funció strftime() de PHP i per a "utc" s'obté amb l'ús de la funció gmdate() .

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ca: Mostra una miniatura amb enllaç. Les opcions són el màxim d'amplada i alçada en píxels. Es respecta la proporció original.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ca: Mostra un enllaç per descarregar les dades binàries d'un camp. La primera dada és el nom d'arxiu binari. La segona dada és un possible nom de camp d'una taula que contingui el nom d'arxiu. Si es facilita la segona dada és necessari tenir la primera dada buida.

en: Displays a link to download this image.
ca: Es mostra com a enllaç a la imatge.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ca: Mostra un enllaç; el camp conté el nom de l'arxiu. La primera opció és un prefixe com "https://domini.com/". La segona opció és el títol del enllaç.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
ca: Mostra una part d'una cadena de text. La primera opció és el nombre de caràcters a saltar des de l'inici de la cadena (Per defecte 0). La segona opció és el nombre de caràcters a retornar (Per defecte: fins al final de la cadena). La tercera opció és la cadena a afegir a l'inici o al final quan hi ha truncament (Per defecte: "…").

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ca: Mostra una imatge i un enllaç; el camp conté el nom de l'arxiu. La primera opció és un prefixe com "https://domini.com/". La segona i tercera opcions són les mides en ample i alt en píxels.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
ca: Mostra la representació hexadecimal de les dades. El primer paràmetre és opcional i especifica cóm de sovint s'afegirà l'espai (per defecte a 2 nibbles).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ca: Conserva el format original del camp, sense passar per la funció htmlspecialchars(). Llavors, es considera que la columna conté HTML vàlid.

en: Distinct values
ca: Valors diferents

en: Distribution
ca: Distribució

en: Divided by %s
ca: Dividit per %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ca: Fer una "petició segons exemple" (comodí: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ca: Fer una "consulta segons exemple" (comodí: "%") per a dos columnes diferents

en: Do not abort on INSERT error
ca: No avortar en cas d'error d' INSERT

en: Do not change the password
ca: No canviïs la contrasenya

en: Do not import empty rows
ca: No importis files buides

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ca: No feu servir <code>AUTO_INCREMENT</code> per a valors zero

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ca: No feu servir AUTO_INCREMENT per a valors zero

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
ca: Tingues en compte però que aquest sistema ofereix recomanacions basades en càlculs senzills i regles generals que no necessàriament s'apliquen al seu sistema.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
ca: Tens un grup de columnes que amb la seva combinació s'obtingui un altre columna existent? Per exemple, si tens cognom, nom i nom_complet, llavors combinant cognom i nom s'obté nom_complet, el que es redundant.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
ca: Tens un grup de dues o més columnes estretament relacionades i que repeteixen el mateix atribut? Per exemple, una taula que té dades sobre llibres pot tenir columnes com id_llibre, autor1, autor2, autor3, etc. que formen un grup repetit. En aquest cas hauries de crear una nova taula amb id_llibre, autor.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
ca: Tens alguna columna que es pugui dividir en més? Per exemple, l'adreça es pot dividir en carrer, ciutat, país i codi postal.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ca: Realment voleu esborrar la (es)  partició (ons)  seleccionada (es).  Això també esborrarà les dades de la (es)  partició (ons)  seleccionada (es)!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
ca: Realment vols reiniciar l'esclau (SLAVE)?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ca: Realment voleu TRUNCAR les particions seleccionades?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ca: Realment vols esborrar la cerca "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
ca: Realment voleu suprimir els elements seleccionats?

en: Do you really want to delete this bookmark?
ca: Realment vols esborrar aquesta marca?

en: Do you really want to delete this central column?
ca: Realment vols esborrar aquesta columna central?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ca: Realment vols esborrar el grup d'usuaris "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
ca: Realment vols fer "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
ca: Realment vols executar la següent consulta?

en: Do you really want to remove partitioning?
ca: Realment vols eliminar el particionat?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ca: Realment vols revocar el(s) usuari(s) seleccionat(s)?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
ca: De veritat vols veure totes les files? Una taula gran pot fer fallar el navegador.

en: Do you want to copy encryption key?
ca: Vols copiar la clau de xifratge?

en: Do you want to import remaining settings?
ca: Vols importar la resta de paràmetres?

en: Do you want to save the changes to the current page?
ca: Vols desar els canvis a la pàgina actual?

en: Documentation
ca: Documentació

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
ca: Pots trobar la documentació i més informació sobre PBXT a la pàgina principal de %sPrimeBase XT%s.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ca: No requereix de connexions xifrades amb SSL.

en: Donate
ca: Donacions

en: Done
ca: Fet

en: Done dragging (rearranging) charts
ca: Arrosegament (reorganització) de gràfics acabada

en: Double click
ca: Doble clic

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
ca: Doble tamany de textarea per a columnes LONGTEXT.

en: Double-click to copy column name.
ca: Feu doble clic per copiar el nom de columna.

en: Download
ca: Descarrega

en: Drag to reorder
ca: Arrossega per reordenar

en: Drag to reorder.
ca: Arrossega per reordenar.

en: Drop
ca: Elimina

en: Drop files here
ca: Deixa anar els arxius aquí

en: Drop the database (DROP)
ca: Esborra la base de dades (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ca: Esborra les bases de dades que tenen els mateixos noms que els usuaris.

en: Dropping Foreign key.
ca: Retirant clau externa.

en: Dropping Primary Key/Index
ca: Elimina la clau principal o l'index

en: Dropping column
ca: Eliminant columna

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ca: Bolcat de columnes TIMESTAMP en UTC <i>(permet que columnes TIMESTAMP es bolquin i recarreguin entre servidors de diferents zones horàries)</i>

en: Dump all rows
ca: Bolca totes les files

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ca: Bolcat de columnes binàries en notació hexadecimal <i>(per exemple, "abc" s'expressarà com a 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
ca: El bolcat s'ha desat amb el nom d'arxiu %s.

en: Dump some row(s)
ca: Bolca alguna(es) fila(es)

en: Dump table
ca: Opcions de bolcat

en: Dumping data
ca: Bolcant dades

en: Dumping data for table
ca: Bolcant dades de la taula

en: During current session
ca: Durant la sessió actual

en: ENUM/SET editor
ca: editor de ENUM/SET

en: ESRI Shape File
ca: Arxiu de tipus ESRI

en: Each point represents a data row.
ca: Cada punt representa una fila de dades.

en: Edit
ca: Edita

en: Edit ENUM/SET values
ca: Editar valors ENUM/SET

en: Edit event
ca: Editar esdeveniment

en: Edit index
ca: Editar índex

en: Edit mode
ca: Mode d'edició

en: Edit next row
ca: Edita el següent registre

en: Edit partitioning
ca: Edita particionament

en: Edit privileges
ca: Edita permisos

en: Edit privileges:
ca: Edita permisos:

en: Edit routine
ca: Editar rutina

en: Edit server
ca: Editar servidor

en: Edit settings for %s
ca: Editar configuració de %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
ca: Editar estructura seguint l'enllaç "Estructura".

en: Edit trigger
ca: Editar disparador

en: Edit user group
ca: Editar grup d'usuari

en: Edit user group: '%s'
ca: Editar grup d'usuaris: '%s'

en: Edit view
ca: Editar vista

en: Edit/Insert
ca: Edita/Insereix

en: Effective
ca: Efectiu

en: EiB
ca: EB

en: Empty
ca: Buida

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
ca: Control de contrasenya de phpMyAdmin buida al usar phpMyAdmin configuration storage!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
ca: Control d'usuari de phpMyAdmin buit al usar phpMyAdmin configuration storage!

en: Empty session data
ca: Dades de sessió buides

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ca: URL signon buida al usar el métode d'autenticació [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ca: Nom de sessió signon buit en usar el mètode d'autenticació [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty the table (TRUNCATE)
ca: Buida la taula (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ca: Nom d'usuari buit en usar el mètode d'autenticació [kbd]config[/kbd]!

en: Enable
ca: Activa

en: Enable %s
ca: Activar %s

en: Enable CodeMirror
ca: Activar CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
ca: Activa SSL per la connexió amb el servidor MySQL.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ca: Activa la compressió ZIP per a les operacions d'importació i exportació.

en: Enable Zero Configuration mode
ca: Activa el mode Configuració Zero

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
ca: Activar el mode de «Configuració Zero» que et permet definir les taules d'emmagatzemament de configuració de phpMyAdmin automàticament.

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ca: Activa les característiques avançades a l'arxiu de configuració (<code>config.inc.php</code>), partint, per exemple, de l'arxiu <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
ca: Activa autocompletar per a noms de taula i columna

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ca: Activa la compressió bzip2 per les operacions d'importació.

en: Enable charts dragging
ca: Activa l'arrosegament de gràfics

en: Enable foreign key checks
ca: Activa les comprovacions de claus externes

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ca: Activa la compressió gzip per a les operacions d'importació i exportació.

en: Enable highlighting
ca: Activa resaltat

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ca: Activa si vols tenir un historial de consultes basat en BD (requireix l'infraestructura de taules enllaçades de phpMyAdmin). Si es desactiva, es fan servir rutines JS per mostrar l'historial de consultes (es perd al tancar la finestra).

en: Enable linter
ca: Activar linter

en: Enable navigation tree expansion
ca: Qctiva l'expansió de l'arbre de navegació

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ca: Habilita el registre de consultes lentes establint {log_slow_queries} a 'ON'. Això t'ajudarà a solucionar les consultes amb mal rendiment.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ca: Habilita el registre de consultes lentes establint {slow_query_log} a 'ON'. Això t'ajudarà a solucionar les consultes amb mal rendiment.

en: Enable statistics
ca: Activa estadístiques

en: Enable the Developer tab in settings
ca: Activa la pestanya del Desenvolupador en les opcions

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
ca: Habilita la memòria cau de fils configurant {thread_cache_size} > 0.

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ca: Activa {concurrent_insert} establint el valor a 1

en: Enabled
ca: Activat

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
ca: Activa la comprovació de la darrera versió a la pàgina principal de phpMyAdmin.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
ca: Activar el general_log pot augmentar la càrrega del servidor en un 5-15%. També tingues en compte que la generació d'estadístiques dels registres és una tasca de càrrega intensiva, pel que és aconsellable seleccionar només un lapse de temps petit i per desactivar el general_log i buidar la taula una vegada que el monitoratge no es requereixi més.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
ca: Activant això es permet a una pàgina ubicada a un domini diferent cridar el phpMyADMIN dins d'un marc, i és un potencial [strong]forat de seguretat[/strong] que permet atacs del tipus cross-frame scripting (XSS).

en: Enclose export in a transaction
ca: Incloure exportació en la transacció

en: Enclose table and column names with backquotes
ca: Usa -backquotes- amb noms de taules i columnes

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
ca: Envoltar noms de taules i camps amb cometes inverses <i>(Protegeix els noms de camps i taules compostos de caràcters especials o paraules clau)</i>

en: Encoding Conversion:
ca: Conversió de codificació:

en: Encryption key
ca: Clau d'encriptació

en: End of line
ca: Fi de linia

[ctx: End of recurring event]
en: End
ca: Final

en: End of step
ca: Fi de pas

en: Engine
ca: Motor

en: Engines
ca: Motors

en: English
ca: Anglès

en: Enter each value in a separate field.
ca: Entra cada valor en un camp separat.

en: Enter executes queries in console
ca: Enter executa consultes a la consola

en: Enter server connection parameters.
ca: Entra els paràmetres de connexió al servidor.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
ca: Entra la teva clau privada pel teu domini del servei reCaptcha.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
ca: Entra la teva clau pública pel teu domini del servei reCaptcha.

en: Enter:
ca: Entrar:

en: Entered captcha is wrong, try again!
ca: El captcha entrat és incorrecte, intenta de nou!

en: Error code: %s
ca: Codi d'error: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
ca: Error creant clau externa -foreign key- a %1$s (comprovar tipus de dades)

en: Error in ZIP archive:
ca: Error en arxiu ZIP:

en: Error in processing request
ca: Error processant a la petició

en: Error in processing request:
ca: Error processant a la petició:

en: Error in processing!
ca: Error al procés!

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
ca: Error llegint arxiu: L'arxiu '%s 1' no existeix o bé no es pot llegir!

en: Error management:
ca: Gestió d'errors:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ca: Error movent l'arxiu pujat, consulta la [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
ca: Error llegint dades de la taula %s:

en: Error reading structure for table %s:
ca: Error llegint l'estructura de la taula %s:

en: Error resetting replication.
ca: Error en reiniciar la replicació.

en: Error starting replication.
ca: Error iniciant la replicació.

en: Error stopping replication.
ca: Error en detenir la replicació.

en: Error text: %s
ca: Text de l'error: %s

en: Error while creating PDF:
ca: Error creant PDF:

en: Error while loading the search.
ca: Error carregant la cerca.

en: Error while moving uploaded file.
ca: Error moven l'arxiu pujat.

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ca: Error: La relació  de CLAU EXTERNA no s'ha pogut afegir!

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be removed!
ca: Error: La relació de CLAU EXTERNA no es pot eliminar!

en: Error: Internal relationship could not be added!
ca: Error: La relació interna no s'ha pogut afegir!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ca: Error: La relació interna no es pot eliminar!

en: Error: Missing index on column(s).
ca: Error. Índex no trobat en columna (es).

en: Error: Relational features are disabled!
ca: Error: Funcionalitats relacionals desactivades!

en: Error: Token mismatch
ca: Error: No coincideix un «token»

en: Error: relationship already exists.
ca: Error: la relació ja existeix.

en: Especially on a system with a lot of writes to InnoDB tables you should set {innodb_log_file_size} to 25%% of {innodb_buffer_pool_size}. However the bigger this value, the longer the recovery time will be when database crashes, so this value should not be set much higher than 256 MiB. Please note however that you cannot simply change the value of this variable. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ca: Sobretot en un sistema amb una gran quantitat d'escriptures en taules InnoDB, has d'establir {innodb_log_file_size} al 25%% de {innodb_buffer_pool_size}. No obstant això, com més gran és aquest valor, major serà el temps de recuperació després d'una caiguda de la base de dades, de manera que això no hauria de ser molt més alt de 256 MiB. Tingues en compte però que no es pot simplement canviar el valor d'aquesta variable. Cal parar el servidor, eliminar els arxius de registre d'InnoDB, definir el nou valor en l'arxiu my.cnf, iniciar el servidor, i comprovar immediatament els registres d'error per veure si tot ha anat bé. Consulta també <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">aquest article</a>

en: Estonian
ca: Estonià

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Event %1$s has been created.
ca: S'ha creat l'esdeveniment %1$s.

en: Event %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat l'esdeveniment %1$s.

en: Event name
ca: Nom d'esdeveniment

en: Event scheduler status
ca: Estat del planificador d'esdeveniments

en: Event type
ca: Tipus d'event

en: Events
ca: Esdeveniments

en: Events:
ca: Esdeveniments:

en: Excel edition
ca: Format per excel

en: Excel edition:
ca: Edició per excel:

en: Except
ca: Excepte

en: Execute
ca: Executar

en: Execute at
ca: Executar en

en: Execute every
ca: Executar cada

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
ca: Executa consultes amb Enter i afegeix nova línia amb Majuscules + Enter. Per fer aixó permanent, mira a les preferències.

en: Execute routine
ca: Executar rutina

en: Execute this query again?
ca: Executar aquesta consulta de nou?

en: Execution order
ca: Ordre d'execució

en: Execution results of routine %s
ca: Resultats de l'execució de la rutina %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
ca: No es pot llegir l'arxiu de configuració existent (%s).

en: Existing settings will be overwritten!
ca: Els paràmetres existents es sobreescriuran!

en: Existing templates:
ca: Plantilles existents:

en: Exit fullscreen
ca: Sortir de pantalla completa

en: Expand
ca: Expandir

en: Expand/Collapse
ca: Expandir/Col.lapsar

en: Explain
ca: Explica

en: Explain SQL
ca: Explica SQL

en: Explain output
ca: Explicar sortida

en: Export
ca: Exporta

en: Export as %s
ca: Exporta com %s

en: Export as separate files
ca: Exportar com a arxius separats

en: Export contents
ca: Exporta contingut

en: Export databases as separate files
ca: Exportar bases de dades com a arxius separats

en: Export defaults
ca: Predeterminats d'exportació

en: Export metadata
ca: Exportar metadades

en: Export method
ca: Tipus d'exportació

en: Export method:
ca: Tipus d'exportació:

en: Export of event %s
ca: Exportar esdeveniment %s

en: Export of routine %s
ca: Exportar la rutina %s

en: Export of trigger %s
ca: Exportar disparador %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
ca: Exporta les metadades relacionades per l'enmagatzemamant de la configuració de phpMyAdmin

en: Export relational schema
ca: Exporta l'esquema relacional

en: Export schema
ca: Exporta esquema

en: Export table headers
ca: Exportar encapçalats de taules

en: Export table names
ca: Exportar noms de taules

en: Export tables as separate files
ca: Exportar taules com a arxius separats

en: Export templates table
ca: Exportar la taula de plantilles

en: Export templates:
ca: Exportar plantilles:

en: Export time in UTC
ca: Exporta l'hora en UTC

en: Export type
ca: Tipus d'exportació

en: Export views as tables
ca: Exportar les vistes com taules

en: Exporting databases from the current server
ca: Exportant bases de dades des del servidor actual

en: Exporting rows from "%s" table
ca: Exportar les files de la taula "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
ca: Exportar les taules de la base de dades "%s"

en: Expression
ca: Expressió

en: Expression or column list
ca: Expressió o llista de columnes

en: Extra parameters for iconv
ca: Paràmetres adiccionals per iconv

en: Extremely weak
ca: Extremadament debil

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
ca: S'ha afegit una relació de CLAU EXTERNA.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
ca: Eliminada la relació de CLAU EXTERNA.

en: Failed
ca: Fallit

en: Failed attempts
ca: Intents erronis

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ca: Ha fallat la creació de la graella del gràfic amb la configuració importada. Restablint la configuració per defecte…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
ca: No s'ha pogut calcular el valor per a la regla '%s'.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
ca: No s'ha pogut avaluar la condició prèvia per a la regla '%s'.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
ca: Error de format de cadena per a la regla '%s'.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ca: Ha fallat la interpretació de l'arxiu de configuració. No sembla que sigui codi JSON vàlid.

en: Failed running test for rule '%s'.
ca: Ha fallat l'execució de la prova per la regla '%s'.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
ca: No s'ha pogut netejar la taula de preferències de la interfície d'usuari (vegeu $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to get real row count.
ca: Error en obtenir la quantitat real de files.

en: Failed to read configuration file!
ca: No es pot llegir l'arxiu de configuració!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ca: Error reanomenant la taula %1$s a %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
ca: No es pot establir el joc de caracters de connexió configurat!

en: Failed to write file to disk.
ca: Error en gravar l'arxiu al disc.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
ca: Error fatal: Només es pot accedir a la navegació mitjançant AJAX

en: Favorite List is full!
ca: La llista de preferits és plena!

en: Favorite tables
ca: Taules favorites

en: Favorites table
ca: Taula preferida

en: Features
ca: Propietats

en: February
ca: Febrer

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
ca: S'han fet menys de 1.000 consultes en aquest servidor. Les recomanacions poden no ser exactes.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ca: L'arxiu %s ja existeix al servidor, canvia el nom o marca l'opció de sobreescriure.

en: File could not be read!
ca: No es pot llegir l'arxiu!

en: File is a symbolic link
ca: L'arxiu és un enllaç simbòlic

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ca: L'arxiu pot ser comprimit (%s) o descomprimit.

en: File name template:
ca: Nom d'arxiu de plantilla:

en: File to import:
ca: Arxiu a importar:

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
ca: Funcionalitat per a pujar arxius a columnes TEXT. No té un àrea de text per entrar o editar.

en: File upload stopped by extension.
ca: Pujada de l'arxiu aturada per l'extensió.

en: File uploads are not allowed on this server.
ca: No es permet pujar arxius en aquest servidor.

en: File was not an uploaded file.
ca: L'arxiu no ha estat pujat.

en: Files
ca: Arxius

en: Filter
ca: Filtrar

en: Filter by category…
ca: Filtrar per categoria…

en: Filter queries by word/regexp:
ca: Filtrar consultes per paraula/expresió regular:

en: Filter rows
ca: Filtrar files

en: Filters
ca: Filtres

en: Find and replace
ca: Troba i substitueix

en: Find and replace - preview
ca: Troba i substitueix - vista prèvia

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
ca: Troba errors a la consulta abans d'executar-la. Requereix que CodeMirror estigui habilitat.

en: Find partial dependencies
ca: Cercar dependències parcials

en: Find transitive dependencies
ca: Cercar dependències transitives

en: Find:
ca: Trobat:

[ctx: First page]
en: Begin
ca: Inici

en: First step of normalization (1NF)
ca: Primer pas de la normalització (1NF)

en: Flush (close) all tables
ca: Sincronitza (tanca) totes les taules

en: Flush query cache
ca: Buida la memòria cau de consultes

en: Flush the table (FLUSH)
ca: Buida la memòria cau de la taula (FLUSH)

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ca: Les següents configuracions s'aplicaràn globalment i tornaràn als seus valors predeterminats en reiniciar el servidor:

en: Font size
ca: Tamany de lletra

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ca: Per a valors per defecte, només entra un valor, sense barres invertides ni cometes, fent servir aquest format: a

en: For display Options
ca: Per les opcions de visualització

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
ca: Per a cada una de les columnes a sota, selecciona el <b>conjunt mínim</b> de columnes entre les que els seus valors combinats són suficients per a determinar el valor de la columna.

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br />Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
ca: Per a cada una de les columnes a sota, selecciona el <b>conjunt mínim</b> de columnes entre les que els seus valors combinats junts són suficients per a determinar el valor de la columna. <br />Nota: Una columna pot no tenir dependències transitives, en aquest cas no tens que seleccionar cap.

en: Foreign key checks
ca: Comprovacions de claus externes

en: Foreign key constraint
ca: Límit de clau externa

en: Foreign key constraint %s has been dropped
ca: S'ha eliminat la restricció %s de la clau externa

en: Foreign key constraints
ca: Restriccions de clau externa

en: Foreign key dropdown order
ca: Ordre de claus externes a la llista desplegable

en: Foreign key limit
ca: Límit de claus externes

en: Format of imported file
ca: Format de l'arxiu importat

en: Format-specific options:
ca: Opcions específiques del format:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
ca: Formateig del text com a JSON amb resaltat de sintaxi.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ca: Formateig del text com a consulta SQL amb resaltat de sintaxi.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
ca: Formateig del text com a XML amb resaltat de sintaxi.

en: Formatting SQL…
ca: Donant format a l'SQL…

en: Fr
ca: Dv

en: Free memory
ca: Memòria lliure

en: Free pages
ca: Pàgines lliures

en: Free swap
ca: Intercanvi lliure

en: Fri
ca: Div

en: Friday
ca: Divendres

en: From
ca: De

en: From general log
ca: Del registre general

en: From slow log
ca: Del registre de consultes lentes

en: Full start
ca: Inici total

en: Full stop
ca: Parada total

en: Full texts
ca: Textos sencers

en: Fulltext
ca: Text sencer

en: Function
ca: Funció

en: Function to use when dumping data:
ca: Funció a usar quan es bolquin dades:

en: Functions
ca: Funcions

en: Functions:
ca: Funcions:

en: GLOBALS overwrite attempt
ca: intent de sobreescriure la variable GLOBALS

en: GZip output buffering
ca: Memòria cau de sortida per GZip

en: Garbage threshold
ca: Llindar de les escombraries

en: Garbled Data
ca: Dades confuses

en: General relation features
ca: Característiques generals de relacions

en: General settings
ca: Paràmetres generals

en: Generate
ca: Genera

en: Generate password
ca: Genera una contrasenya

en: Generate password:
ca: Genera una contrasenya:

en: Generation Time:
ca: Temps de generació:

en: Geometry
ca: Geometria

en: Geometry %d:
ca: Geometria %d:

en: Georgian
ca: Georgià

en: German
ca: Alemany

en: Get auto-saved query
ca: Obtenir consulta auto desada

en: Get more themes!
ca: Obtenir més temes!

en: Get support
ca: Obtenir suport

en: GiB
ca: GB

en: Git information missing!
ca: No es troba la informació de Git!

en: Git revision:
ca: Revisió Git:

en: Gives access to the complete list of databases.
ca: Dona accés a la llista completa de bases de dades.

en: Global privileges
ca: Permisos generals

en: Global value
ca: Valor global

en: Go
ca: Executa

en: Go back to previous page
ca: Torna

en: Go back to this page
ca: Torna a aquesta pàgina

en: Go to database: %s
ca: Anar a la base de dades %s

en: Go to link:
ca: Vés a l'enllaç:

en: Go to table: %s
ca: Anar a la taula: %s

en: Go to view: %s
ca: Anar a la vista: %s

en: Good
ca: Bó

en: Got invalid version string from server
ca: S'ha obtingut un text de versió incorrecte des del servidor

en: Grant
ca: Atorga

en: Grant all privileges on database %s.
ca: Atorga tots els permisos a la base de dades %s.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
ca: Atorga tots els permisos en un nom comodí (nomusuari\_%).

en: Greek
ca: Grec

en: Grid editing: save all edited cells at once
ca: Edició de graella: Desa totes les cel.les editades alhora

en: Grid editing: trigger action
ca: Edició de graella: disparador d'acció

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
ca: Agrupar ítems a l'arbre de navegació (determinat pel separador definit a les pestanyes de Bases de dades i de Taules de dalt).

en: Group items in the tree
ca: Agrupar elements en l'arbre

en: Group name:
ca: Nom de grup:

en: Group queries
ca: Agrupa consultes

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ca: Agrupar consultes, ignorant dades variables en clàusules WHERE

en: Groups:
ca: Grups:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
ca: Nom del Domini HTTP -HTTP Basic Auth Realm- per a mostrar a l'autenticació HTTP.

en: HTTP Realm
ca: Domini HTTP

en: HTTP authentication
ca: Autenticació HTTP

en: Handler
ca: Gestor

en: Has no effect in this MySQL version.
ca: No té efecte en aquesta versió de MySQL.

en: Have a primary key
ca: Tenir una clau principal

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Help
ca: Ajuda

en: Hidden navigation items table
ca: Taula d'elements de navegació amagada

en: Hide
ca: Amaga

en: Hide arguments
ca: Amaga els arguments

en: Hide browser transformation
ca: Amagar transformació del navegador

en: Hide databases
ca: Amagar bases de dades

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
ca: Amagar les bases de dades que compleixin una expresió regular (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
ca: Amaga el criteri de cerca i reemplaça

en: Hide panel
ca: Amagar el panell

en: Hide partial dependencies list
ca: Amaga la llista de dependències parcials

en: Hide query box
ca: Amagar quadre de consultes

en: Hide search criteria
ca: Amaga el criteri de cerca

en: Hide search results
ca: Amaga els resultats de cerca

en: Hide table structure actions
ca: Amaga accions d'estructura de taula

en: Hide trace
ca: Amaga la traça

en: Hide/Show Tables with no relationship
ca: Amaga/Mostra taules sense relacions

en: Hide/Show all
ca: Amaga/Mostra tot

en: Hide/show navigation items
ca: Amaga/mostra els elements de navegació

en: Highlight pointer
ca: Resalta el punter

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ca: Resalta la fila apuntada pel cursor del ratolí.

en: Highlight selected rows.
ca: Resalta les files seleccionades.

en: Highlight server under the mouse cursor.
ca: Resalta el servidor sota el cursor del ratolí.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
ca: Consell: Segueix el procediment amb molta cura per obtenir una normalització correcta

en: History
ca: Historial

en: Home
ca: Inici

en: Host
ca: Servidor

en: Host authorization order
ca: Ordre d'autenticació del servidor

en: Host authorization rules
ca: Regles d'autenticació del servidor

en: Host name
ca: Nom de servidor

en: Host name:
ca: Nom de servidor:

en: Host:
ca: Servidor:

en: Hostname where MySQL server is running.
ca: Nom del servidor ón MySQL és en marxa.

en: Hour
ca: Hora

en: Hovering over a point will show its label.
ca: Situant el cursor sobre un punt es mostrarà la seva etiqueta.

en: How many queries are kept in history.
ca: Quàntes consultes s'han de desar a l'historial.

en: How many rows can be inserted at one time.
ca: Quantes files es poden inserir de cop.

en: How many temporary files mysqld has created.
ca: Arxius temporals creats per mysqld.

en: How to display the menu tabs
ca: Còm mostrar les pestanyes del menù

en: How to display various action links
ca: Cóm mostrar diversos enllaços d'accions

en: How to use
ca: Cóm utilitzar

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ca: Però a la darrera importació no s'han processat dades, el que normalment indica que phpMyAdmin no ha pogut finalitzar aquesta importació a menys que incrementeu els límits de temps de php.

en: Hungarian
ca: Húngar

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Icons
ca: Icones

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ca: Si el valor és TRUE, la desconnexió esborra les galetes de tots els servidors; si el valor és FALSE, la desconnexió només es fa del servidor actual. Establint aixó a FALSE fa més fàcil oblidar desconectar-se d'altres servidors quan estàs connectat a més d'un.

en: If column type is "enum" or "set", please enter the values using this format: 'a','b','c'…<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ca: Si el tipus de camp és "enum" o "set", entra els valors fent servir el format: 'a','b','c'…<br />Si mai necessites escriure la barra invertida ("\") o la cometa simple ("'") abans d'aquests valors, escriu davant barres invertides (per exemple '\\xyz' o 'a\'b').

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
ca: Si està activat, phpMyAdmin continuarà processant consultes de múltiples instruccions fins la darrera encara que alguna anterior falli.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
ca: Si està activat, l'usuari pot posar qualsevol servidor MySQL al formulari de connexió mitjançant l'autenticació per galetes.

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
ca: No és possible utilitzar la combinació de columnes existents com a clau principal

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ca: Si les dades en cada fila de l'arxiu no son en el mateix ordre que a la base de dades, especifica els corresponents noms aquí. Els noms de columna s'han de separar amb comes i no poden estar inclosos entre cometes.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ca: Si l'arxiu temporal usat per creació ràpida d'un índex MyISAM pot ser més gran que usant el cau principal per la quantitat especificada aquí, es recomana fer servir el cau principal.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ca: Si aquest valor és més gran que 1, els índexos de taules  MyISAM es creen en paralel (cada índex en el seu propi fil) mentre s'executa el procés de reparació per classificació.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
ca: Si s'utilitza la autenticació [kbd]per galetes[/kbd] i el valor de %sLogin cookie store%s no és  0, %sLogin cookie validity%s ha d'establir-se a un valor menor o igual a ell.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ca: Si no vas compilar des del codi font, potser estàs utilitzant un paquet modificat per una distribució. El manual de MySQL només és exacte per als binaris de MySQL oficials, no per els paquets de distribucions (com RedHat, Debian/Ubuntu, etc).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ca: Si trobes algun problema per favor envia un informe d'errors manualment.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %shost authentication%s settings and %strusted proxies list%s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ca: Si ho consideres necessari, utilitza paràmetres de protecció extres - %shost authentication%s i %strusted proxies list%s. Tanmateix, una protecció basada en adreces IP pot no ser suficient si la teva IP pertany a un proveïdor ISP amb gran nombre d'usuaris connectats, inclós tu mateix.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
ca: Si has canviat deliberadament un d'aquests: El servidor utilitza el valor més baix de qualsevol d'ells per determinar la mida màxima de les taules en memòria. Així que si vols augmentar el límit de taules en memòria hauràs d'augmentar l'altre valor també.

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
ca: Si el teu servidor també està configurat per a acceptar peticions HTTPS, segueix aquest enllaç per a usar una connexió segura.

en: Ignore
ca: Ignora

en: Ignore All
ca: Ignora tot

en: Ignore all databases; Replicate:
ca: Ignora totes les bases de dades; Replica:

en: Ignore errors
ca: Ignora errors

en: Ignore multiple statement errors
ca: Ignora errors d'instruccions multiples

en: Ignoring unsupported language code.
ca: Ignorant codi d'idioma no suportat.

en: Image preview here
ca: Previsualització de l'imatge

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
ca: Funcionalitat per a pujar imatges que també mostra miniatures. Les opcions són l'amplada i l'alçada de la miniatura en píxels. El valor per defecte és de 100 X 100.

en: Immediate table locks %%
ca: %% de bloquejos immediats de taules

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Bloquejos immediats de taula: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 95%%

en: Import
ca: Importa

en: Import / export
ca: Importar / exportar

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ca: Importar monedes ($5.00 a 5.00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
ca: Importar moneda <i>(ex. $5.00 a 5.00)</i>

en: Import defaults
ca: Predeterminats d'importació

en: Import from browser's storage
ca: Importar des de l'emmagatzemament del navegador

en: Import from file
ca: Importar des de arxiu

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
ca[0]: Importació finalitzada correctament, %d consulta executada.
ca[1]: Importació finalitzada correctament, %d consultes executades.

en: Import monitor configuration
ca: Importar configuració del monitor

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ca: Importar percentatges amb els decimals adients (12.00% a .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ca: Importar percentatges amb els decimals adients <i>(ex. 12.00% a .12)</i>

en: Import status
ca: Importar l'estat

en: Importing into the current server
ca: Important al servidor actual

en: Importing into the database "%s"
ca: Important a la base de dades "%s"

en: Importing into the table "%s"
ca: Important a la taula "%s"

en: Improve table structure
ca: Millorar l'estructura de taula

en: Improve table structure (Normalization):
ca: Millorar l'estructura de taula (Normalització):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
ca: Per tal de convertir la taula original '%1$s' a la segona forma normal necessitem crear les següents taules:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
ca: Per tal de convertir la taula original '%1$s' a la tercera forma normal necessitem crear les següents taules:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
ca: Al panell de navegació, substitueix l'arbre de bases de dades amb un selector

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ca: Inclou una marca de temps de quan es van crear les bases de dades, darrera actualització, i darrera comprovació

en: Include table caption
ca: Incloeu l'encapçalament de taula

en: Includes all privileges except GRANT.
ca: Inclou tots els permisos excepte GRANT -atorgar-.

en: Incomplete params
ca: Paràmetres incomplets

en: Incorrect IP address: %s
ca: Adreça IP incorrecta: %s

en: Incorrect formset, check $formsets array in setup/frames/form.inc.php!
ca: Conjunt de formularis incorrecte, comprova l'array $formsets a l'arxiu setup/frames/form.inc.php!

en: Incorrect value!
ca: Valor incorrecte!

en: Incorrect value:
ca: Valor incorrecte:

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
ca: Augmenta {max_connections} o redueix {wait_timeout} de forma que les connexions que no alliberan correctament els controladors de base de dades s'eliminin abans. Assegura't que el teu codi tanqui els controladors de base de dades correctament.

en: Increase {thread_cache_size}.
ca: Augmenta {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">MySQL Documentation</a>
ca: Augmentar {max_heap_table_size} i {tmp_table_size} podria ajudar. No obstant això, algunes taules temporals s'escriuen sempre en disc, independent del valor d'aquestes variables. Per eliminar-les hauràs de re-escriure les teves consultes per evitar aquestes condicions (dins d'una taula temporal: La presència d'una columna BLOB o TEXT o la presència d'una columna més gran que 512 bytes) tal com s'esmenta a la <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/internal-temporary-tables.html">documentació de MySQL</a>

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
ca: Augmentar {max_heap_table_size} i {tmp_table_size} podria ajudar. No obstant això, algunes taules temporals s'escriuen sempre en disc, independent del valor d'aquestes variables. Per eliminar-les hauràs de re-escriure les teves consultes per evitar aquestes condicions (dins d'una taula temporal: La presència d'una columna BLOB o TEXT o la presència d'una columna més gran que 512 bytes) com s'esmenta al començament d'un <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article de the Pythian Group</a>

en: Index
ca: Índex

en: Index %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat l'índex %s.

en: Index cache size
ca: Tamany del cau d'índex

en: Index choice:
ca: Tria de l'índex:

en: Index directory
ca: Directori d'índex

en: Index length
ca: Mida de l'index

en: Index name:
ca: Nom d'índex:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Índex llegits de la memòria: %s%%, aquest valor ha de ser superior al 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Mitjana de escaneigs d'Índex: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Index type:
ca: Tipus d'índex:

en: Indexes
ca: Indexos

en: Indexes for dumped tables
ca: Indexos per taules bolcades

en: Indexes for table
ca: Index de la taula

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
ca: Indica que has fet canvis en aquesta pàgina; se't preguntarà per la teva confirmació abans d'abandonar els canvis

en: Information
ca: Informació

en: Initial state for sliders
ca: Estat inicial per a les barres de desplaçament

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ca: Editar línia

en: Inner ring
ca: Cercle interior

en: Inner ring %d:
ca: Cercle interior %d:

en: InnoDB Status
ca: Estat InnoDB

en: InnoDB buffer pool size
ca: Tamany del búfer d'InnoDB

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ca: InnoDB és generalment la millor opció per als motors de taula.

en: InnoDB log size
ca: Tamany del registre d'InnoDB

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
ca: Entra els proxies com [kbd]IP: capçalera HTTP confiable[/kbd]. El següent exemple mostra cóm phpMyAdmin hauria de validar la capçalera HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) procedent del proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Input transformation
ca: Transformació d'entrada

en: Input transformation options
ca: Opcions de transformació d'entrada

en: Ins:
ca: Afegir:

en: Insecure connection
ca: Connexió insegura

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert another new row
ca: Insereix un nou registre

en: Insert as new row
ca: Insereix com a nova fila

en: Insert as new row and ignore errors
ca: Insereix com a nova fila i ignora els errors

en: Inserted row id: %1$d
ca: Id de la fila inserida: %1$d

en: Inside column:
ca: Dins la columna:

en: Inside tables:
ca: Dins les taules:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ca: Enlloc d'instruccions <code>INSERT</code> , usa:

en: Instructions
ca: Instruccions

en: Instructions/Setup
ca: Instruccions/configuració

en: Insufficient space to save the file %s.
ca: No hi ha prou espai per desar  l'arxiu %s.

en: Internal relation
ca: Relació interna

en: Internal relationship has been added.
ca: Afegida relació interna.

en: Internal relationship has been removed.
ca: Relació interna eliminada.

en: Internal relationships
ca: Relacions internes

en: Internal relationships were successfully updated.
ca: Relacions internes actualitzades correctament.

en: Invalid authentication method set in configuration:
ca: Mètode d'identificació incorrecte establert a la configuració:

en: Invalid authentication type!
ca: Tipus d'autenticació incorrecte!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
ca: Nom de classe "%1$s" incorrecte, s'utilitza per defecte "Node"

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
ca: Columna (%s) especificada incorrectament! Comprova que els noms de columnes s'han escrit correctament, separats per comes i sense incloure'ls entre cometes.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ca: Comptador de columnes incorrecte en l'entrada CSV a la línia %d.

en: Invalid database:
ca: Base de dades incorrecte:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
ca: Direcció "%s" no vàlida donada per al paràmetre.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
ca: Format incorrecte a l'entrada CSV a la línia %d.

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br />%s.
ca: Format incorrecte d'entrada mediawiki a la línia: <br />%s.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
ca: Paràmetre incorrecte per importació CSV: %s

en: Invalid routine type: "%s"
ca: tipus de rutina invàlid: "%s"

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
ca: Declaració regla no vàlida a la línia %1$s, s'esperava la línia %2$s de la regla anterior.

en: Invalid rule declaration on line %s.
ca: Declaració incorrecta de regla a la línia %s.

en: Invalid server index: %s
ca: Index de servidor invàlid: %s

en: Invalid table name
ca: Nom de taula incorrecte

en: Invalid table name:
ca: Nom de taula incorrecte:

en: Is InnoDB disabled?
ca: InnoDB està desactivat?

en: Is a foreign key.
ca: És una clau externa.

en: Is deterministic
ca: És deterministic

en: Issue
ca: Problema

en: It appears your database uses routines;
ca: Sembla que la teva base de dades fa servir rutines;

en: It appears your database uses views;
ca: Sembla que la teva base de dades fa servir vistes;

en: It appears your table uses triggers;
ca: Sembla que la teva base de dades fa servir disparadors (-triggers-);

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
ca: Es suggereix establir {long_query_time} a un valor inferior, depenent del teu entorn. En general, es recomana un valor de 1-5 segons.

en: It is usually sufficient to set {innodb_log_file_size} to 25%% of the size of {innodb_buffer_pool_size}. A very big {innodb_log_file_size} slows down the recovery time after a database crash considerably. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">this Article</a>. You need to shutdown the server, remove the InnoDB log files, set the new value in my.cnf, start the server, then check the error logs if everything went fine. See also <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">this blog entry</a>
ca: Normalment és suficient establir {innodb_log_file_size} al 25%% de la mida de {innodb_buffer_pool_size}. Un valor de {innodb_log_file_size} molt gran alenteix el temps de recuperació després d'una caiguda de la base de dades de manera considerable. Consulta també el <a href="https://www.percona.com/blog/2006/07/03/choosing-proper-innodb_log_file_size/">present article</a>. Cal apagar el servidor, eliminar els arxius de registre d'InnoDB, definir el nou valor a l'arxiu my.cnf, iniciar el servidor, i comprovar immediatament els registres d'error per veure si tot ha anat bé. Consulta també <a href="https://mysqldatabaseadministration.blogspot.com/2007/01/increase-innodblogfilesize-proper-way.html">aquest article</a>

en: Jan
ca: Gen

en: January
ca: Gener

en: Japanese
ca: Japonès

en: Javascript must be enabled past this point!
ca: A partir d'aquest punt és necessari tenir el javascript activat!

en: Joins
ca: Unions

en: July
ca: Juliol

en: Jump to Log table
ca: Saltar a la taula del registre

en: Jump to database
ca: Vés a la base de dades

en: Jump to database "%s".
ca: Vés a la base de dades "%s".

en: June
ca: Juny

en: Justification
ca: Justificació

en: Key block size:
ca: Mida del bloc de clau:

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
ca: El buffer de claus no s'ha inicialitzat. No s'utilitzarà una memòria cau de claus MyISAM.

en: Key cache
ca: Memòria cau de claus

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
ca: Els errors al cau de claus es calculen como la taxa de lectures físiques comparades amb les peticions de lectura (valor calculat)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
ca: La clau és massa curta, ha de tenir al menys 32 caràcters.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
ca: La clau pot contenir lletres, numeros [em]i[/em] caràcters especials.

en: Keyname
ca: Nom de clau

en: KiB
ca: KB

en: Kill
ca: Finalitzar

en: Korean
ca: Coreà

en: LINUX ONLY: Launches an external application and feeds it the column data via standard input. Returns the standard output of the application. The default is Tidy, to pretty-print HTML code. For security reasons, you have to manually edit the file libraries/plugins/transformations/output/Text_Plain_External.php and list the tools you want to make available. The first option is then the number of the program you want to use and the second option is the parameters for the program. The third option, if set to 1, will convert the output using htmlspecialchars() (Default 1). The fourth option, if set to 1, will prevent wrapping and ensure that the output appears all on one line (Default 1).
ca: NOMÉS LINUX: Llença una aplicació externa i facilita el camp de dades via standard input. Retorna per la sortida estàndard de l'aplicació. El defecte és Tidy, per interpretar codi HTML. Per raons de seguretat, has d' editar manualment l'arxiu libraries/plugins/transformations/output/Text_Plain_External.php i afegir les eines que vulguis fer servir. La primera opció és, llavors, el numero del programa que vols fer servir i la segona opció són els paràmetres per el programa. El tercer paràmetre, si es posa a 1, convertirà la sortida fent servir htmlspecialchars() (El defecte és 1). El quart paràmetre, si val 1, posarà un NOWRAP al contingut de les cel.les de forma que la sortida sencera es mostrarà sense reformatejar (Per defecte 1).

en: Label
ca: Etiqueta

en: Label column
ca: Etiqueta de columna

en: Label key
ca: Etiqueta de clau

en: Label key:
ca: Etiqueta de clau:

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Landscape
ca: Horitzontal

en: Language
ca: Idioma

en: Last check
ca: Darrera comprovació

en: Last check:
ca: Darrera comprovació:

[ctx: Last page]
en: End
ca: Darrera pàgina

en: Last update
ca: Darrera actualització

en: Last update:
ca: Darrera actualització:

en: Last version
ca: Darrera versió

en: Latched pages
ca: Pàgines inalterables

en: Latvian
ca: Letó

en: Leave blank for defaults.
ca: Deixa en blanc per als predeterminats.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ca: Deixa en blanc per treure la "persistència" de taules preferides entre sessions, suggerit: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ca: Deixa en blanc per treure la "persistència" de taules usades recentment entre sessions, suggerit: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar la "persistència" de preferències d'interfase de taules entre sessions, suggerit: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport d'esquemes PDF, suggerit: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport d'esquemes PDF, suggerit: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport de consultes QBE desades, suggerit: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport d'historial de consultes SQL, suggerit: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport de seguiment de consultes SQL, suggerit: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ca: Deixa en blanc per desactivar les [doc@bookmarks@]consultes desades[/doc], suggerit: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar els [doc@relations@]enllaços de relacions[/doc], suggerit: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar el suport de columnes centrals, suggerit: [kbd]pma__central_colums[/kbd].

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
ca: Deixa en blanc per no usar comentaris de columna o tipus mime, suggerit: [kbd]pma__column_info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ca: Deixa en blanc per no exportar el suport de plantilles, suggerit: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ca: Deixa en blanc per no desar les preferències de l'usuari en base de dades, suggerit: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
ca: Deixa en blanc si no l'utilitzes.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ca: Deixa en blanc per desactivar la funcionalitat d'amagar i mostrar elements de navegació, suggerit: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
ca: Deixa en blanc si no utilitzes l'autenticació config.

en: Left
ca: Esquerra

en: Length/Values
ca: Longitud/Valors*

en: Less than 80%% of the query cache is being utilized.
ca: S'utilitza menys del 80%% de la memòria cau de consultes.

en: Let every user access this bookmark
ca: Deixa accedir a cada usuari a aquesta consulta desada

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
ca: Deixa que el servidor s'executi per més temps fins que s'hagi dut a terme una major quantitat de consultes.

en: License
ca: Licència

en: Limit column characters
ca: Limit de caràcters de la columna

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
ca: Limita el nombre de preferències de taula que s'emmagatzemen a la base de dades, els registres més antics s'eliminen automàticament.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ca: Limita el numero d'ordres que pot executar l'usuari canviant qualsevol taula o base de dades per hora.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ca: Limita el numero de noves connexions que pot obrir l'usuari per hora.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ca: Limita el numero de consultes que pot enviar l'usuari al servidor per hora.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ca: Límita el nombre de connexions simultànies que l'usuari pot tenir.

en: Lines terminated with
ca: Línies acabades amb

en: Lines terminated with:
ca: Línies acabades amb:

en: Linestring
ca: Cadena de línies

en: Linestring %d:
ca: Cadena de línies %d:

en: Link not found!
ca: No s'ha trobat l'enllaç!

en: Link with main panel
ca: Enllaç amb el panell principal

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
ca: Enllaç amb el panell principal destacant l'actual base de dades o taula.

en: Links to
ca: Enllaços a

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ca: L'anàlisi d'errors està desactivat per a aquesta consulta perquè supera la longitud màxima.

en: List of available transformations and their options
ca: Llista de transformacions disponibles i les seves opcions

en: List of changes
ca: Llista de canvis

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ca: Llista de proxies confiables per autoritzar/prohibir IP

en: Lithuanian
ca: Lituà

en: Loading logs
ca: Carregant els registres

en: Loading…
ca: Carregar…

en: Local monitor configuration incompatible!
ca: Configuració local de la monitorització incompatible!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
ca: Registre de consultes SQL i el seu temps d'execució, que es mostrarà a la consola

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ca: Registre analitzat, però no s'han trobat dades en aquest periode de temps.

en: Log buffer size
ca: Tamany de la memòria cau del registre

en: Log cache size
ca: Tamany del registre del cau -log-

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ca: S'han carregat les dades del registre. Consultes executades en aquest període de temps:

en: Log file count
ca: Comptador de l'arxiu de registre

en: Log file threshold
ca: Llindar de l'arxiu de Registre -log-

en: Log in
ca: Identificació

en: Log name
ca: Nom del registre

en: Log out
ca: Surt

en: Log statistics
ca: Estadístiques del registre

en: Log table filter options
ca: Opcions de filtres per a la taula del registre

en: Login Information
ca: Informació d'Identificació

en: Login cookie store
ca: Emmagatzema les galetes de connexió

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ca: La galeta -cookie- d'identificació enmagatzemada és menor que la configuració a phpMyAdmin, degut a aixó, la teva sessió caducarà més aviat que el que indica la configuració de phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
ca: Validesa de l'autenticació per galetes

en: Login cookie validity warning
ca: Avís de validesa de la cookie d'autenticació

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ca: La configuració prohibeix la connexió sense contrasenya (veure AllowNoPassword)

en: Logo link URL
ca: Enllaç d'URL al logo

en: Logo link target
ca: Destí d'enllaç al logo

en: Logout URL
ca: URL de desconnexió

en: Long query time
ca: Temps de consultes lentes

en: MIME TYPES FOR TABLE
ca: TIPUS MIME PER LA TAULA

en: MIME type
ca: Tipus MIME

en: Main panel
ca: Panell principal

en: Make all columns atomic
ca: Convertir totes les columnes a atómiques

en: Make consistent with central list
ca: Fer consistent amb la llista central

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ca: Assegura't que tens un identificador únic de servidor en el teu arxiu de configuració (my.cnf). Si no, afegeix la línia següent a la secció [mysqld] :

en: Manage your settings
ca: Gestiona els teus paràmetres

en: Managing Central list of columns
ca: Gestió de la llista central de columnes

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
ca: Masses taules temporals s'escriuen en el disc en lloc d'estar en memòria.

en: March
ca: Març

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
ca: Marca les taules en ús i permet mostrar les bases de dades amb taules bloquejades.

en: Master configuration
ca: Configuració del mestre

en: Master connection:
ca: Connexió mestre:

en: Master replication
ca: Replicació del mestre

en: Master server changed successfully to %s.
ca: S'ha canviat correctament el servidor mestre a %s.

en: Master status
ca: Estat del mestre

en: Matched rows:
ca: Files coincidents:

en: Max %% MyISAM key buffer ever used
ca: %% Màxim àrea de claus MyISAM usada mai

en: Max InnoDB log size
ca: Mida màxima del registre InnoDB

en: Max rows
ca: Màxim de files

en: Max. concurrent connections
ca: Max. connexions a la vegada

en: Max: %s%s
ca: Màx: %s%s

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
ca: {max_used_connections} és el %s%% de {max_connections}, hauria de ser inferior al 80%%

en: Maximal length of created query
ca: Tamany màxim de la consulta creada

en: Maximal number of table preferences to store
ca: Màxim nombre de preferències de taules a desar

en: Maximum databases
ca: Màxim de bases de dades

en: Maximum displayed SQL length
ca: Tamany màxim de SQL mostrat

en: Maximum execution time
ca: Màxim temps d'execució

en: Maximum items in branch
ca: Màxim nombre d'elements en una branca

en: Maximum items on first level
ca: Màxim nombre d'items al primer nivell

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ca: Màxim nombre de caràcters mostrats a qualsevol columna no-numèrica a la vista de navegació.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ca: Màxim nombre de caràcters usats quan es mostra una consulta SQL.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ca: Màxim nombre de bases de dades mostrades a la llista.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ca: Màxim nombre de taules preferides; indiqueu 0 per desactivar.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ca: Màxim nombre de taules usades recentment; indiqueu 0 per desactivar.

en: Maximum number of rows to display
ca: Màxim nombre de files a mostrar

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ca: Màxim nombre de taules mostrades a la llista de taules.

en: Maximum rows to plot
ca: Màxim nombre de files a dibuixar

en: Maximum size for input field
ca: Mida màxima pera camps d'entrada

en: Maximum size for temporary files on index creation
ca: Màxim tamany per arxius temporals en creació d'índex

en: Maximum size for temporary sort files
ca: Tamany màxim per arxius temporals de classificació

en: Maximum table tree depth
ca: Màxima profunditat de l'arbre de taules

en: Maximum tables
ca: Màxim de taules

en: Maximum value:
ca: Valor màxim:

en: May
ca: Maig

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ca: Pot ser aproximat. Premeu en el numero per obtenir la quantitat exacta. Veieu [doc@faq3-11]PCF -FAQ- 3.11[/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ca: Pot ser aproximat. Veieu [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
ca: Taula MediaWiki

en: Memory limit
ca: Límit de memoria

en: Merge with current configuration
ca: Fusiona amb la configuració actual

en: Metadata
ca: Metadades

en: Metadata for database %s
ca: Metadades per a la base de dades %s

en: Metadata for table %s
ca: Metadades per a la taula %s

en: MiB
ca: MB

en: Min rows
ca: Mínim de files

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ca: Mínim nombre de bases de dades a mostrar a la caixa de filtre

en: Minimum number of items to display the filter box
ca: Mínim nombre d'items per a mostrar a la caixa de filtre

en: Minimum size for input field
ca: Mida mínima per a camps d'entrada

en: Minimum value:
ca: Valor mínim:

en: Minor Version
ca: Versió menor

en: Minute
ca: Minut

en: Missing a temporary folder.
ca: No es troba la carpeta temporal.

en: Missing connection parameters!
ca: Faltan paràmetres de connexió!

en: Missing data for %s
ca: Falten dades a %s

en: Missing information to delete the search.
ca: Manca informació per esborrar  la cerca.

en: Missing information to load the search.
ca: Manca informació per carregar la cerca.

en: Missing information to save the bookmarked search.
ca: Falta informació per desar la cerca.

en: Missing parameter:
ca: Falta paràmetre:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ca: Falten taules de l'infraestructura de taules enllaçades de phpMyAdmin

en: Missing value in the form!
ca: Falta un valor al formulari!

en: Mo
ca: Dl

en: Modifications have been saved
ca: Les modificacions han estat desades

en: Modify:
ca: Modificar:

en: Mon
ca: Dll

en: Monday
ca: Dilluns

en: Monitor
ca: Monitorització

en: Monitor Instructions
ca: Instruccions de Monitorització

en: Monitor refresh failed
ca: Ha fallat l'actualització de la monitorització

en: More
ca: Més

en: More information on [a@https://sourceforge.net/p/phpmyadmin/bugs/2606/]PMA bug tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ca: Més informació a [a@https://sourceforge.net/p/phpmyadmin/bugs/2606/]PMA bug tracker[/a] i [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: More settings
ca: Més paràmetres

en: Move Menu
ca: Menú Mou

en: Move column
ca: Moure columna

en: Move columns
ca: Moure columnes

en: Move repeating groups
ca: Moure grups repetits

en: Move table to (database<b>.</b>table)
ca: Mou la taula a (base-de-dades<b>.</b>taula)

en: Move the columns by dragging them up and down.
ca: Mou les columnes arrossegant amunt i avall.

en: MyISAM concurrent inserts
ca: Insercions MyISAM a l'hora

en: MyISAM key buffer (index cache) %% used is low.
ca: Àrea de claus MyISAM (cau d'índex) usada %% baixa.

en: MyISAM key buffer size
ca: Tamany de l'àrea de claus MyISAM

en: MySQL Architecture
ca: Arquitectura MySQL

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
ca: La extensió espacial MySQL no és compatible amb el tipus ESRI "%s".

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
ca: MySQL accepta valors adicionals que no es poden escollir amb el calendari; entra aquests valors directament si s'escau

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
ca: MySQL accepta valors adicionals que no són seleccionables pel lliscador; entra aquets valors directament si s'escau

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ca: MySQL no s'ha compilat com a paquet de 64 bits.

en: MySQL reserved word warning
ca: Avís de paraula reservada de MySQL

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ca: MySQL ha retornat un conjunt buit (p.e. cap fila).

en: MySQL said:
ca: MySQL diu:

en: Name
ca: Nom

en: Name (Ascending)
ca: Nom (Ascendent)

en: Name (Descending)
ca: Nom (Descendent)

en: Native MySQL authentication
ca: Autenticació nativa MySQL

en: Natural order
ca: Ordre natural

en: Navigation panel
ca: Panell de navegació

en: Navigation panel settings
ca: Configuració del panell de navegació

en: Navigation tree
ca: Arbre de navegació

en: Needed for the replication slaves.
ca: Es necessari per a la replicació en servidors esclaus.

en: Network traffic since startup: %s
ca: tràfic de xarxa des de l'inici: %s

en: Never send error reports
ca: No enviar mai informes d'error

en: New bookmark
ca: Nova consulta desada

en: New column name
ca: Nom de la nova columna

en: New database name
ca: Nom de la nova base de dades

en: New name
ca: Nou nom

en: New page
ca: Nova pàgina

en: New page name
ca: Nou nom de pàgina

en: New server
ca: Nou servidor

en: New table name
ca: Nom de la nova taula

en: New template:
ca: Nova plantilla:

en: Next autoindex
ca: AUTOINDEX Següent

[ctx: Next month]
en: Next
ca: Mes següent

[ctx: Next page]
en: Next
ca: Pàgina següent

en: No Password
ca: Sense contrasenya

en: No Privileges
ca: Sense permisos

en: No SQL query was set to fetch data.
ca: No s'ha establert una consulta SQL per a obtenir dades.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
ca: No hi ha dependències transitives possibles ja que la taula no té cap columna que no pertany a una clau principal

en: No activity within %s seconds; please log in again.
ca: Sense activitat des de fa %s segons o més, entra de nou.

en: No auto-saved query
ca: Cap consulta desada automàticament

en: No bookmarks
ca: Sense relacions desades

en: No change
ca: Sense canvis

en: No column selected.
ca: No s'han triat columnes.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
ca: No hi ha columnes a la llista central. Assegura't que la llista central de  columnes per a la base de dades %s tingui columnes que no estiguin a la taula actual.

en: No data
ca: No hi ha dades

en: No data found
ca: No s'han trobat dades

en: No data to display
ca: No hi ha dades per mostrar

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ca: No s'han rebut dades per importar. O bé no s'ha especificat un nom d'arxiu, o el tamany de l'arxiu es més gran que el permès per la configuració del vostre PHP. Veieu [doc@faq1-16]PFC(FAQ) 1.16[/doc].

en: No databases
ca: No hi ha bases de dades

en: No databases selected.
ca: No s'han triat bases de dades.

en: No dependencies selected!
ca: No s'han triat dependències!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat un esdeveniment amb nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No files available on server for import!
ca: No hi ha arxius disponibles al servidor per importar!

en: No files found inside ZIP archive!
ca: No s'han trobat arxius dins de l'arxiu ZIP!

en: No index defined!
ca: No s'ha definit l'índex!

en: No index parts defined!
ca: No s'han definit parts de l'índex!

en: No newer stable version is available
ca: No hi ha disponible una versió estable més nova

en: No numeric columns present in the table to plot.
ca: No existeixen columnes numèriques a la taula per fer el gràfic.

en: No parameters found!
ca: No s'han trobat paràmetres!

en: No partial dependencies found!
ca: No s'han trobat dependències parcials!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
ca: No hi ha dependències parcials possibles degut a que la clau principal (%1$s) està composta per totes les columnes de la taula.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
ca: No hi ha dependències parcials possibles ja que la clau principal ( %1$s ) només té una columna.

en: No partial dependencies selected!
ca: No s'han triat dependències parcials!

en: No partitioning defined!
ca: No s'ha definit particionat!

en: No preview available.
ca: No hi ha vista prèvia disponible.

en: No privileges.
ca: Sense permisos.

en: No redundant column
ca: Cap columna redundant

en: No repeating group
ca: Cap grup repetitiu

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
ca: No es pot exportar cap rutina. Potser falten els permissos necessaris.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat una rutina de nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
ca: No s'ha trobat cap rutina amb el nom %1$s a la base de dades %2$s. Potser falten el permissos necessaris per a editar aquesta rutina.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to view/export this routine.
ca: No s'ha trobat cap rutina amb el nom %1$s a la base de dades %2$s. Potser falten el permissos necessaris per a veure/exportar  aquesta rutina.

en: No row selected.
ca: No s'ha triat la fila.

en: No such column
ca: Cap columna

en: No tables found in database.
ca: Base de dades sense taules.

en: No tables selected.
ca: No s'han triat taules.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat un disparador amb nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No user found.
ca: No s'han trobat usuaris.

en: No users selected for deleting!
ca: No s'han triat usuaris per esborrar!

en: No users were found belonging to this user group.
ca: No s'han trobat usuaris que pertanyin a aquest grup.

en: No valid image path for theme %s found!
ca: El camí de les imatges del tema %s és incorrecte!

en: No versions selected.
ca: No s'han triat versions.

en: Node group
ca: Grup de node

en: None
ca: Res

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ca: Cap

[ctx: None for default]
en: None
ca: Cap

[ctx: None privileges]
en: None
ca: Cap

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
ca: Normalment, les escritures a la memòria cau d'InnoDB es fan en segon pla. En canvi, si és necessari llegir o crear una pàgina i no hi ha pàgines netes disponibles, fa falta esperar a que primer s'actualitzin pàgines. Aquest comptador mostra instàncies d'aquestes esperes. Si el tamany de la memòria cau és adequat, aquest valor sól ser petit.

en: Not a non-negative number!
ca: No és un nombre no-negatiu!

en: Not a positive number!
ca: No és un nombre positiu!

en: Not a valid port number!
ca: No és un numero de port vàlid!

en: Not enough privilege to view query statistics.
ca: Permisos insuficients per veure estadístiques de consultes.

en: Not enough privilege to view server status.
ca: Permisos insuficients per veure l'estat del servidor.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
ca: Permisos insuficients per veure variables del servidor i configuracions. %s

en: Not enough privilege to view status variables.
ca: Permisos insuficients per veure variables d'estat.

en: Not enough privilege to view the advisor.
ca: Permisos insuficients per veure l'assessor.

en: Not enough privilege to view users.
ca: Permisos insuficients per veure usuaris.

en: Not replicated
ca: No replicat

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ca: Nota: Activant el refresc automàtic aqui pot provocar elevat tràfic entre el servidor web i el de MySQL.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ca: Nota: Activant les estadístiques de Base de Dades aqui pot provocar elevat tràfic entre el servidor Web i el de MySQL.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ca: Nota: Si l'arxiu conté múltiples taules, es combinaran en una.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
ca: Nota: Els noms dels privilegis del MySQL són en idioma anglès.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ca: Nota: Es treu el limit establint aquestes opcions a 0 (zero) .

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
ca: Nota: estàs intentant editar els permisos de l'usuari amb el que has iniciat la sessió actual.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ca: Nota: a, b -> d, f implica que els valors combinats de les columnes a i b poden determinar el valor de les columnes d i f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users' privileges directly from MySQL's privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
ca: Nota: phpMyAdmin obté els permisos de l'usuari directament de les taules de permisos de MySQL. El contingut d'aquestes taules pot ser diferent dels permisos que utilitza el servidor si s'han fet canvis manualment. En aquest cas, es necessari recarregar els permisos però, actualment, tu no tens el permís de RELOAD.

en: Note: phpMyAdmin gets the users' privileges directly from MySQL's privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ca: Nota: phpMyAdmin obté els permisos de l'usuari directament de les taules de permisos de MySQL. El contingut d'aquestes taules pot ser diferent dels permisos que utilitza el servidor si s'han fet canvis manualment. En aquest cas, es necessari %srecarregar els permisos%s abans de continuar.

en: November
ca: Novembre

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ca: Ara, afegeix les següents línies al final de la secció [mysqld] del teu arxiu -my.cnf- i després reinicia el servidor MySQL.

en: Nowhere
ca: Enlloc

en: Null
ca: Nul

en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ca: Nombre de columnes per àrea de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of inserted rows
ca: Nombre de files a inserir

en: Number of queries to skip from start.
ca: Nombre de consultes a saltar des de l'inici.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ca: Nombre de files mostrades quan es navega mper un resultat. Si el resultat conté més files, es mostraran els enllaços "Anterior" i "Següent".

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ca: Nombre de files per àrea de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows per page
ca: Número de registres per pàgina

en: Number of rows:
ca: Nombre de files:

en: Number of tables:
ca: Nombre de taules:

en: OFF
ca: Desconnectat

en: OK
ca: Correcte

en: ON
ca: Connectat

en: Object creation options
ca: Opcions de creació d'objectes

en: Object creation options (all are recommended)
ca: Opcions de creació d'objectes (es recomanen totes)

en: October
ca: Octubre

en: Official Homepage
ca: Pàgina oficial del phpMyAdmin

en: Old column name
ca: Nom de l'antiga columna

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ca: En un servidor ocupat, els comptadors de bytes poden excedir el seu tamany, llavors les estadístiques donades pel servidor MySQL poden ser incorrectes.

en: On completion preserve
ca: Preservar al completar

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
ca: Un cop reiniciat el servidor MySQL, clica al botó -Anar-. Després, hauries de veure un missatge que t'informi que aquest servidor <b>està</b> configurat com a mestre.

en: One or more errors have occurred while processing your request:
ca: S'han produït un o més errors al processar la teva sol.licitud:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
ca: Només es poden desfer (-rollback-) consultes SQL INSERT, UPDATE, DELETE i REPLACE que continguin taules de motors transaccionals.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
ca: Només es mostraran columnes amb índex. Pots definir un índex a sota.

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
ca: Només recuperar instruccions SELECT, INSERT, UPDATE i DELETE

en: Only show keys
ca: Només mostrar claus

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
ca: Només es poden simular consultes UPDATE i DELETE sobre una sola taula.

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
ca: Només els servidors iniciats amb l'opció --report-host=nom_de_servidor es mostren en aquesta llista.

en: Open
ca: Obert

en: Open new phpMyAdmin window
ca: Obrir nova finestra de phpMyAdmin

en: Open page
ca: Obre la pàgina

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
ca: Obrir la pàgina enllaçada a la finestra principal ([kbd]main[/kbd]) o bé a una de nova ([kbd]new[/kbd]).

en: OpenDocument Spreadsheet
ca: Full de càlcul OpenDocument

en: OpenDocument Text
ca: Texte OpenDocument

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
ca: Taxa d'apertura d'arxius:%s, aquest valor ha de ser inferior a 5 per hora

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
ca: Taxa d'apertura de taules: %s, aquest valor ha de ser inferior a 10 per hora

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
ca: Obrir taules requereix operacions de E/S de disc, que és costós. L'augment de {table_open_cache} pot evitar això.

en: Operations
ca: Operacions

en: Operator
ca: Operador

en: Optimize
ca: Optimitza

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
ca: Optimitza les consultes i/o fes servir InnoDB per reduir el temps d'espera de bloqueig.

en: Optimize table
ca: Optimitza la taula

en: Options
ca: Opcions

en: Or
ca: O

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ca: O alternativament anar a la pestanya "Operacions" de qualsevol base de dades per configurar-lo allà.

en: Or:
ca: O:

en: Order
ca: Ordre

en: Order by:
ca: Ordena per:

en: Order of the tables
ca: Ordre de les taules

en: Order:
ca: Ordre:

en: Orientation
ca: Orientació

en: Original length
ca: Longitud inicial

en: Original position
ca: Posició original

en: Original string
ca: String original

en: Other
ca: Altre

en: Other core settings
ca: Altres paràmetres principals

en: Other options:
ca: Altres opcions:

en: Outer ring
ca: Cercle exterior

en: Outer ring:
ca: Cercle exterior:

en: Output
ca: Sortida

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
ca: Sortida a un bonic imprés en JSON (Usant un format llegible per humans)

en: Output:
ca: Sortida:

en: Overhead
ca: Defragmentat

en: Overview
ca: Vista global

en: Overwrite existing file(s)
ca: Sobreescriu arxiu(s) existent(s)

en: PARTITION definition:
ca: Definició de PARTICIÓ:

en: PDF export page
ca: Pàgina d'exportació PDF

en: PDF schema: pages table
ca: Esquema PDF: taula de pàgines

en: PHP Version:
ca: Versió de PHP:

en: PHP extension:
ca: Extensió PHP:

en: PHP threw following error: %s
ca: PHP ha emés el següent error: %s

en: PHP version:
ca: versió de PHP:

en: Packed
ca: Comprimit

en: Page name
ca: Nom de pàgina

en: Page number:
ca: Número de pàgina:

en: Page titles
ca: Títols de pàgina

en: Page to delete
ca: Pàgina a esborrar

en: Page to open
ca: Pàgina a obrir

en: Page-related settings
ca: Configuració de la pàgina relacionada

en: Pages containing data
ca: Pàgines contenint dades

en: Pages to be flushed
ca: Pàgines per a purgar

en: Paper size
ca: Tamany de paper

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Parser:
ca: Analitzador:

en: Partial import:
ca: Importació parcial:

en: Partial import: allow interrupt
ca: Importació parcial: permet interrompre

en: Partial import: skip queries
ca: Importació parcial: saltar consultes

en: Partial texts
ca: Textos parcials

en: Partition
ca: Partició

en: Partition %s
ca: Partició %s

en: Partition by:
ca: Partició per:

en: Partition maintenance
ca: Manteniment de particions

en: Partition table
ca: Taula de partició

en: Partitioned by:
ca: Particionat per:

en: Partitions
ca: Particions

en: Partitions:
ca: Particions:

en: Password
ca: Contrasenya

en: Password Hashing Method
ca: Mètode de contrasenya Hashing

en: Password Hashing:
ca: Contrasenya Hashing:

en: Password for config auth
ca: Contrasenya autenticació config

en: Password is too long!
ca: Contrasenya massa llarga!

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Paste it to your config.inc.php
ca: Enganxa aixó al teu arxiu config.inc.php

en: Pause monitor
ca: Pausa la monitorització

en: Pending log file writes.
ca: Escriptures pendents a l'arxiu de registre.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
ca: Percentatge usat de l'àrea de claus MyISAM

en: Percentage of aborted clients
ca: Percentatge de clients avortats

en: Percentage of aborted connections
ca: Percentatge de connexions fallides

en: Percentage of index reads from memory
ca: Percentatge d'índex llegits des de la memòria

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
ca: Percentatge d'escriptures físiques comparades amb peticions d'escriptura (valor calculat)

en: Percentage of slow queries
ca: Percentatge de consultes lentes

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ca: Percentatge de classificacions que esdevenen taules temporals

en: Percentage of temp tables on disk
ca: Percentatge de taules temporals en el disc

en: Percentage of used connections
ca: Percentatge de connexions usades

en: Percentage of used key cache (calculated value)
ca: Percentatge utilitzat de memòria cau de clau (valor calculat)

en: Percentage of used open files limit
ca: Percentatge d'ús del límit d'arxius oberts

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
ca: La documentació de Percona és a <a href="https://www.percona.com/software/documentation/"> https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
ca: Historial permanent de consultes

en: Persian
ca: Persa

en: Persistent connections
ca: Connexions persistents

en: Persistent favorite tables
ca: Taules persistents favorites

en: Persistent recently used tables
ca: Taules persistents usades recentment

en: Persistent tables' UI preferences
ca: Preferències de la interfície de taules persistents

en: PiB
ca: PB

en: Pick
ca: Triar

en: Pick from Central Columns
ca: Selecciona des de les columnes centrals

en: Pin text
ca: FIxa text

en: Please add at least one variable to the series!
ca: Afegeix al menys una variable a les series!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
ca: Respón a la /les pregunta(es) següent(s) acuradament per a obtenir una normalització correcta.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ca: Per favor, sigues pacient, l'arxiu s'està carregant. Els detalls de la càrrega no estàn disponibles.

en: Please check privileges of directory containing database.
ca: Comprova els permisos del directori que conté la base de dades.

en: Please create web server writable folder [em]config[/em] in phpMyAdmin top level directory as described in [doc@setup_script]documentation[/doc]. Otherwise you will be only able to download or display it.
ca: Si us plau, crea una carpeta modificable pel servidor web [em]config[/em] al directori principal de phpMyAdmin tal com s'explica a la [doc@setup_script]documentació[/doc]. En cas contrari només podràs descarregar o mostrar.

en: Please enter a valid HEX input
ca: Entra valor HEX correcte

en: Please enter a valid URL
ca: Entra una URL vàlida

en: Please enter a valid credit card number
ca: Entra un numero vàlid de targeta de crèdit

en: Please enter a valid date
ca: Entra una data vàlida

en: Please enter a valid date ( ISO )
ca: Entra una data vàlida (ISO)

en: Please enter a valid date or time
ca: Entra una hora o data vàlida

en: Please enter a valid email address
ca: Entra una adreça de correu electrònic vàlida

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ca: Introdueix una cadena hexadecimal correcta. Els caracters vàlids són 0-9 i A-F.

en: Please enter a valid length!
ca: Entra una longitud vàlida!

en: Please enter a valid number
ca: Entra un numero vàlid

en: Please enter a valid number!
ca: Entra un numero vàlid!

en: Please enter a valid page name
ca: Entra un nom de pàgina vàlid

en: Please enter a value between {0} and {1}
ca: Entra un valor entre {0} i {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
ca: Entra un valor de entre {0} i {1} caracters de mida

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ca: Entra un valor més gran o igual a {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ca: Entra un valor menor o igual a {0}

en: Please enter at least {0} characters
ca: Entra al menys {0} caracters

en: Please enter correct captcha!
ca: Entra el captcha correcte!

en: Please enter no more than {0} characters
ca: Entra no més de {0} caracters

en: Please enter only digits
ca: Entra només digits

en: Please enter the same value again
ca: Entra el mateix valor un altre cop

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br />If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ca: Entra els valors per a transformar utilitzant aquest format: 'a', 100, b,'c'…<br />Si mai necessites escriure una barra invertida ("\") o un apòstrof ("'") entre aquests valors, posa una barra invertida devant (per exemple '\\xyz' o 'a\'b').

en: Please fix this field
ca: Corregeix aquest camp

en: Please look at the bottom of this window.
ca: Mira al peu d'aquesta finestra.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
ca: Activar aixó no té efecte amb el mode d'autenticació [kbd]config[/kbd] degut a que la contrasenya està inclosa al arxiu de configuració; aixó no limita la posibilitat d'executar la mateixa ordre directament.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ca: Noteu que phpMyAdmin només és una interfície d'usuari i les seves característiques no limiten a MySQL.

en: Please note:
ca: Tingueu en compte:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ca: Proporcioneu un nom per aquesta cerca preferida.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
ca: Mira a la documentació cóm actualitzar la teva taula column_info.

en: Please select a page to continue
ca: Tria una pàgina per continuar

en: Please select column(s) for the index.
ca: Tria columna(es) per a l'índex.

en: Please select databases:
ca: Selecciona bases de dades:

en: Please select the file you want to import.
ca: Tria l'arxiu a importar.

en: Please select the primary key or a unique key!
ca: Tria la clau principal o una clau única!

en: Plugin
ca: Complement

en: Plugins
ca: Complements

en: Point
ca: Punt

en: Point %d
ca: Punt %d

en: Point:
ca: Punt:

en: Polish
ca: Polac

en: Polygon
ca: Polígon

en: Polygon %d:
ca: Polígon %d:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ca: Port ón el servidor MySQL està escoltatt, deixa en blanc per al predeterminat.

en: Portrait
ca: Vertical

en: Position
ca: Posició

en: Possible performance issues
ca: Possibles problemes de rendiment

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
ca: Afegeix text a una cadena, abans o després d'ella mateixa. La primera opció és afegir el text al inici, la segona opció és afegir-lo al final (entre cometes simples, per defecte és una cadena buida).

en: Preset chart
ca: Gràfic predefinit

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ca: Prem Ctrl+Enter per executar la consulta

en: Press Enter to execute query
ca: Prem Enter per executar la consulta

en: Press escape to cancel editing.
ca: Prem la tecla escape per cancel·lar la edició.

en: Preview SQL
ca: Vista prèvia de l'SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ca: La darrera importació ha esgotat el temps, després de reenviar continuarà des de la posició %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
ca: Mes anterior

[ctx: Previous page]
en: Previous
ca: Pàgina anterior

en: Primary
ca: Principal

en: Primary key added.
ca: S'ha afegit una clau principal.

en: Primary key already exists.
ca: Ja existeix la clau primària.

en: Primary key default sort order
ca: Ordre de clasificació de la clau principal

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print view
ca: Imprimeix vista

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
ca: Abans de canviar qualsevol configuració, assegura't de saber què estàs canviant (mitjançant la lectura de la documentació) i cóm desfer el canvi. Establir ajustaments incorrectes pot tenir un efecte molt negatiu en el rendiment.

en: Private key for reCaptcha
ca: Clau privada per a reCaptcha

en: Privileges
ca: Permisos

en: Privileges for %s
ca: Permisos per a %s

en: Problems with indexes of table `%s`
ca: Problemes amb els indexs de la taula `%s`

en: Procedure
ca: Procediment

en: Procedures
ca: Procediments

en: Procedures:
ca: Procediments:

en: Processes
ca: Processos

en: Processing request
ca: Processant petició

en: Profiling
ca: Perfils

en: Profiling results
ca: Perfilant resultats

en: Progress
ca: Progrés

en: Propose table structure
ca: Proposa una estructura de taula

en: Protect binary columns
ca: Protegeix les columnes de contingut binari

en: Protocol version:
ca: Versió del protocol:

en: Proxy password
ca: Contrasenya del proxy

en: Proxy url
ca: URL del proxy

en: Proxy username
ca: Nom d'usuari del proxy

en: Public key for reCaptcha
ca: Clau pùblica per a reCaptcha

en: Purpose:
ca: Propòsit:

en: Put columns names in the first row
ca: Posa els noms de columnes a la primera fila

en: Put columns names in the first row:
ca: Posa els noms de columnes a la primera fila:

en: QBE saved searches table
ca: Taula de consultes QBE desades

en: Queried time
ca: Temps consultat

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
ca: Les consultes s'executen prement Enter (en lloc de Ctrl+Enter). Les noves línies s'afegiran amb Majúscules+Enter.

en: Query
ca: Consulta segons exemple

en: Query Cache usage
ca: Ús del cau de consultes

en: Query analyzer
ca: Analitzador de consultes

en: Query cache
ca: Memòria cau de consultes

en: Query cache disabled
ca: Memòria cau de consultes desactivat

en: Query cache efficiency
ca: Eficiència del cau de consultes

en: Query cache efficiency (%%)
ca: Eficiència del cau de consultes (%%)

en: Query cache fragmentation
ca: Fragmentació del cau de consultes

en: Query cache low memory prunes
ca: Reduccions a memòria cau per falta de memòria

en: Query cache max size
ca: Tamany màxim del cau de consultes

en: Query cache min result size
ca: Tamany minim de resultats del cau de consultes

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ca: La memòria cau de consulta no s'executa de manera eficient, té una taxa d'èxit baixa.

en: Query cache usage
ca: Ús de la memòria cau de consultes

en: Query cache used
ca: Memòria cau de consultes utilitzada

en: Query caching method
ca: Mètode de cau de consultes

en: Query error
ca: Error de consulta

en: Query failed
ca: La consulta ha fallat

en: Query history length
ca: Tamany de l'historial de consultes

en: Query results operations
ca: Operacions de resultats de consultes

en: Query statistics
ca: Consulta d'estadístiques

en: Query took %01.4f seconds.
ca: La consulta tarda %01.4f segons.

en: Questions
ca: Consultes

en: Questions below 1,000
ca: Menys de 1000 consultes

en: Questions since startup: %s
ca: Consultes des de l'inici: %s

en: Quick
ca: Ràpid

en: Quick - display only the minimal options
ca: Ràpid - mostra només les opcions mínimes a configurar

en: Quick - display only the minimal options to configure
ca: Ràpid - mostra només les opcions mínimes a configurar

en: Quick steps to set up advanced features:
ca: Passos ràpids per a activar les característiques avançades:

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
ca: RELACIONS PER A LA TAULA

en: Range search
ca: Interval de cerca

en: Rate of aborted clients
ca: Rati de clients avortats

en: Rate of aborted connections
ca: Rati de connexions fallides

en: Rate of joins without indexes
ca: Rati d'unions ("JOIN") sense índex

en: Rate of open files
ca: Rati d'arxius oberts

en: Rate of reading first index entry
ca: Taxa de lectura del primer índex

en: Rate of reading fixed position
ca: Taxa de lectura de posició fix

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Taxa de lectura d'una posició fixa: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Rate of reading next table row
ca: Taxa de lectura de la següent fila d'una taula

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Taxa de lectura de la següent fila d'una taula: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ca: Rati de classificacions que provoquen taules temporals

en: Rate of table open
ca: Rati de taules obertes

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Índex de taules temporals que s'escriuen en el disc: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ca: Re-entra a phpMyAdmin per a carregar l'arxiu de configuració actualitzat.

en: Re-type
ca: Reescriu

en: Re-type:
ca: Reescriu:

en: Read as multibytes
ca: Llegir com a multibytes

en: Read misses
ca: Lectures omeses

en: Read misses in %
ca: Lectures omeses en %

en: Read requests
ca: Peticions de lectura

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ca: Ha fallat la lectura de la versió. Potser no estàs connectat o bé el servidor d'actualitzacions no respon.

en: Rebuild
ca: Reconstrueix

en: Recall user name
ca: Nom d'usuari de recuperació

en: Received
ca: Rebut

en: Recent tables
ca: Taules recents

en: Recently used table
ca: Taula usada recentment

en: Recently used tables
ca: Taules usades recentment

en: Recoding engine
ca: Motor d'enregistrament

en: Recommendation
ca: Recomanacions

en: Record cache size
ca: Tamany del cau de registre

en: Referenced by %s.
ca: Referenciat per %s.

en: Refresh
ca: Refresca

en: Refresh rate
ca: Velocitat de refresc

en: Related links:
ca: Enllaços relacionats:

en: Relation table
ca: Taula de relacions

en: Relation view
ca: Vista de relacions

en: Relational display
ca: Relació a mostrar

en: Relational key
ca: Clau relacional

en: Relational schema
ca: Esquema relacional

en: Relationship operator
ca: Operador de relació

en: Relationships
ca: Relacions

en: Release Series
ca: Serie de versions

en: Reload
ca: Recarrega

en: Reload navigation panel
ca: Recarrega el panell de navegació

en: Reload page
ca: Recarregar pàgina

en: Reloading the privileges
ca: Recarregant permisos

en: Remember file name template
ca: Recorda la plantilla del nom d'arxiu

en: Remember table's sorting
ca: Recordar l'ordenació de les taules

en: Remembering Designer Settings
ca: Recordant configuració de disseny

en: Remove CRLF characters within columns
ca: Treu caràcters CRLF de dins les columnes

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
ca: Treu caràcters cr/lf dins de les columnes

en: Remove columns from central list
ca: Eliminar columnes de la llista central

en: Remove database
ca: Elimina la base de dades

en: Remove from Favorites
ca: Eliminar de favorits

en: Remove from central columns
ca: Treure de les columnes centrals

en: Remove last parameter
ca: Elimina el darrer paràmetre

en: Remove partitioning
ca: Elimina particionament

en: Remove redundant columns
ca: Treure columnes redundants

en: Remove selected
ca: Treure seleccionat

en: Remove selected user accounts
ca: Treu els comptes d'usuaris triats

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
ca: Elimina dades variables en les instruccions INSERT per a una millor agrupació

en: Removing Selected Users
ca: Treu els usuaris triats

en: Rename database to
ca: Reanomena base de dades a

en: Rename exported databases/tables/columns
ca: Reanomenar les bases de dades/taules/columnes exportades

en: Rename table to
ca: Reanomena les taules a

en: Rename to
ca: Reanomena a

en: Rename view to
ca: Reanomena la vista a

en: Renaming databases
ca: Reanomenant bases de dades

en: Repair
ca: Repara

en: Repair table
ca: Repara la taula

en: Repair threads
ca: Repara fils

en: Repeat headers
ca: Repeteix capçeleres

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
ca: Repeteix les capçeleres cada X cel.les, [kbd]0[/kbd] desactiva la funció.

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace NULL with
ca: Canvía NULL amb

en: Replace NULL with:
ca: Canvía NULL amb:

en: Replace existing bookmark of same name
ca: Reemplaça una consulta desada ja existent amb el mateix nom

en: Replace table prefix
ca: Canvia el prefix de la taula

en: Replace table with prefix
ca: Reemplaçar taula amb prefix

en: Replace with:
ca: Reemplaça NULL amb:

en: Replaced string
ca: String reemplaçat

en: Replicate all databases; Ignore:
ca: Replica totes les bases de dades; Ignora:

en: Replicated
ca: Replicat

en: Replication
ca: Replicació

en: Replication resetting successfully.
ca: Replicació reiniciada correctament.

en: Replication started successfully.
ca: Replicació iniciada correctament.

en: Replication status
ca: Estat de la replicació

en: Replication stopped successfully.
ca: Replicació detinguda correctament.

en: Report
ca: Informe

en: Report title:
ca: Títol de llistat:

en: Requery
ca: Re-consulta

en: Request aborted!!
ca: Petició avortada!!

en: Request failed!!
ca: Petició fallida!!

en: Requires SSL-encrypted connections.
ca: Requereix de connexions xifrades amb SSL.

en: Requires a valid X509 certificate.
ca: Es requereix un certificat X509 vàlid.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
ca: Es requereix l'ús d'un mètode de xifratge específic per a la connexió.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
ca: Es requereix l'ús d'un certificat X509 vàlid emés per aquesta CA (Autoritat de Certificació).

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
ca: Es requereix que es presenti un certificat X509 vàlid amb aquest subjecte.

en: Reset
ca: Reinicia

en: Reset all
ca: Reinicia tot

en: Reset slave
ca: Reinicia l'esclau

en: Reset to default
ca: Restaura el valor per defecte

en: Reset zoom
ca: Reinicia l'ampliació

en: Resource limits
ca: Limit de recursos

en: Restore column order
ca: Reataurar ordre de columnes

en: Restore default value
ca: Restaura el valor per defecte

en: Restrict login to MySQL server
ca: Restringir la connexió amb el servidor MySQL

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
ca: Restringeix els servidors MySQL als que l'usuari pot entrar quan s'activa una connexió a un servidor MySQL arbitrari fent coincidir l'adreça IP o el nom de l'equip del servidor MySQL mitjançant una expressió regular.

en: Results are grouped by query text.
ca: Els resultats s'agrupen pel text de la consulta.

en: Resume monitor
ca: Reempren la monitorització

en: Retain query box
ca: Mantenir el quadre de consultes

en: Retry to connect
ca: Reintentar connexió

en: Return length/values
ca: Retornar Longitud/Valors

en: Return options
ca: Retornar opcions

en: Return type
ca: Tipus de retorn

en: Returns
ca: Retorna

en: Revoke
ca: Treu

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ca: Treu tots els permisos actius dels usuaris i els esborra després.

en: Right
ca: Dreta

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
ca: Feu clic amb el botó dret al nom de la columna per copiar al porta-retalls.

en: Rollback when finished
ca: Desfer (-rollback-) al acabar

en: Romanian
ca: Romanés

en: Routine
ca: Rutina

en: Routine %1$s has been created.
ca: S'ha creat la rutina %1$s.

en: Routine %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat la rutina %1$s.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha modificat la rutina %1$s. S'han ajustat els permisos.

en: Routine name
ca: Nom de rutina

en: Routine parameters
ca: Paràmetres de rutina

en: Routine-specific privileges
ca: Permisos específics de rutina

en: Routines
ca: Rutines

en: Row file grow size
ca: Tamany de creixement de l'arxiu de files

en: Row length
ca: Tamany de fila

en: Row marker
ca: Marcador de fila

en: Row size
ca: Mida de fila

en: Row statistics
ca: Estadística de la fila

en: Row to begin at:
ca: Fila que comença a:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
ca: Fila: %1$s, Columna: %2$s, Error: %3$s

en: Rows
ca: Fila

en: Rows:
ca: Files:

en: Rule details
ca: Detalls de la regla

en: Run SQL query/queries on database %s
ca: Executa consulta/s SQL a la Base de Dades %s

en: Run SQL query/queries on server %s
ca: Executar consulta/es SQL al servidor %s

en: Run SQL query/queries on table %s
ca: Executa consulta/s SQL a la taula %s

en: Russian
ca: Rus

en: SCHEMA ERROR:
ca: ERROR D'ESQUEMA:

en: SHA256 password authentication
ca: Autenticació SHA256

en: SQL Query Console
ca: Consola de consultes SQL

en: SQL Query box
ca: Caixa de consultes SQL

en: SQL compatibility mode
ca: Modus de compatibilitat SQL

en: SQL compatibility mode:
ca: Modus de compatibilitat SQL:

en: SQL data access
ca: Accés de dades SQL

en: SQL dump
ca: Bolcat SQL

en: SQL dump (file download)
ca: Bolcat SQL (descàrrega d'arxiu)

en: SQL execution
ca: Execució SQL

en: SQL history
ca: Historial SQL

en: SQL queries
ca: Consultes SQL

en: SQL queries settings.
ca: Opcions de consultes SQL.

en: SQL query
ca: Consulta SQL

en: SQL query history table
ca: Taula d'historial de consultes SQL

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ca: Consulta SQL a la base de dades <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
ca: Taula de seguiment de consultes SQL

en: SQL query:
ca: Consulta SQL:

en: SQL statements executed.
ca: Declaracions SQL executades.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ca: Declaracions SQL exportades. Copia el bolcat o executa'l.

en: Sa
ca: Ds

en: Same width for all tables
ca: El mateix ample per a totes les taules

en: Sat
ca: Dis

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Save
ca: Desa

en: Save & close
ca: Desa i tanca

en: Save as PHP file
ca: Desa com a arxiu PHP

en: Save as file
ca: Desa com a arxiu

en: Save chart as image
ca: Desa el gràfic com a imatge

en: Save directory
ca: Directori de desades

en: Save edited data
ca: Desar dades editades

en: Save on server
ca: Desa al servidor

en: Save on server in the directory <b>%s</b>
ca: Desa al servidor al directori <b>%s</b>

en: Save output to a file
ca: Desa la sortida com a arxiu

en: Save page
ca: Desa la pàgina

en: Save page as
ca: Desa la pàgina com

en: Save to browser's storage
ca: Desar a l'emmagatzemament del navegador

en: Save to selected page
ca: Desar a la pàgina seleccionada

en: Saved bookmarked search:
ca: Cerca de consultes desades:

en: Saved on: @DATE@
ca: Desat en: @DATE@

en: Saving Query-By-Example searches
ca: Desant cerques de Consulta-Per-Exemple

en: Saving export templates
ca: Desant exportació de plantilles

en: Schema of the %s database
ca: Esquema de la base de dades %s

en: Schema of the %s database - Page %s
ca: Esquema de la base de dades %s - Pàgina %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ca: Temps exhaurit per a processar l'arxiu d'ordres. Si voleu finalitzar l'importació %storneu a enviar el mateix arxiu%s a importar i el procés continuarà.

en: Scroll down to fill in the options for the selected format and ignore the options for other formats.
ca: Desplaça avall per a les opcions del format triat i ignora les opcions per altres formats.

en: Search
ca: Cerca

en: Search in database
ca: Cerca a la base de dades

en: Search results for "<i>%s</i>" %s:
ca: Resultats de la recerca per a "<i>%s</i>" %s:

en: Search this list
ca: Cerca a aquesta llista

en: Search this table
ca: Cerca aquesta taula

en: Search:
ca: Cerca:

en: Searching
ca: Cercar

en: Second
ca: Segon

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
ca: Segon pas de normalització (1NF+2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
ca: Segon pas de normalització (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
ca: Frase de pas secreta usada per xifrar galetes en autenticació [kbd]cookie[/kbd].

en: Security
ca: Seguretat

en: Security type
ca: Tipus de seguretat

en: See %sour documentation%s for more information.
ca: Consulta %sla nostra documentació%s per a més informació.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
ca: Consulta [doc@authentication-modes]tipus d'autenticació[/doc] per veure exemples.

en: See more
ca: Veure més

en: See slave status table
ca: Veure la taula d'estat de l'esclau

en: See table structure
ca: Veure l'estructura de taula

en: Select Export Relational Type
ca: Selecciona el tipus d'Exportació Relacional

en: Select Foreign Key
ca: Tria una clau externa

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
ca: Selecciona una columna que es pugui dividir en més d'una (seleccionant 'cap columna' anem al següent pas).

en: Select a column.
ca: Tria una columna.

en: Select a table
ca: Tria una taula

en: Select a template
ca: Tria una plantilla

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Select at least one of the options!
ca: Tria al menys una d'aquestes opcions!

en: Select binary log to view
ca: Tria el registre binari per veure

en: Select columns (at least one):
ca: Tria les columnes (una com a mínim):

en: Select database
ca: Tria la base de dades

en: Select database first
ca: Tria primer la base de dades

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
ca: Selecciona des del directori de pujada d'arxius del servidor web <b>%s</b>:

en: Select one…
ca: Selecciona una…

en: Select page
ca: Selecciona la pàgina

en: Select referenced key
ca: Tria la clau referenciada

en: Select series:
ca: Seleccionar series:

en: Select table
ca: Tria la taula

en: Select two columns
ca: selecciona dues columnes

en: Select two different columns
ca: Selecciona dues columnes diferents

en: Select up to what step you want to normalize
ca: Selecciona fins a quin pas vols normalitzar

en: Select which functions will be used for character set conversion.
ca: Selecciona quines funcions s'usaràn per a conversions de jocs de caràcters.

en: Selected dependencies are as follows:
ca: Les dependències seleccionades són:

en: Selected partial dependencies are as follows:
ca: Les dependències parcials seleccionades són:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
ca: El grup repetitiu seleccionat s'ha mogut a la taula '%s'

en: Selected time range:
ca: Rang de temps seleccionat:

en: Send error report
ca: Enviar informe d'error

en: Send error reports
ca: Enviar informes d'error

en: Sent
ca: Enviat

en: Sep
ca: Set

en: September
ca: Setembre

en: Series column:
ca: Columna de series:

en: Series in chart:
ca: Series al gràfic:

en: Series names are in a column
ca: Els noms de les series hi són en una columna

en: Server
ca: Servidor

en: Server %d
ca: Servidor %d

en: Server Choice:
ca: Elecció de Servidor:

en: Server ID
ca: ID de Servidor

en: Server charset:
ca: Joc de caràcters del servidor:

en: Server configuration
ca: Configuració del servidor

en: Server connection collation
ca: Ordenació de la connexió del servidor

en: Server default
ca: Servidor predeterminat

en: Server hostname
ca: Nom del servidor

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
ca: Servidor configurat com a esclau en un procés de replicació. Vols:

en: Server level tabs
ca: Pestanyes a nivell de servidor

en: Server name template
ca: Plantilla de nom de servidor

en: Server port
ca: Port del servidor

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ca: Servidor executant-se amb Suhosin. Si us plau, consulta %sdocumentation%s per a possibles assumptes.

en: Server socket
ca: Sócol del servidor

en: Server type:
ca: Tipus de servidor:

en: Server variables and settings
ca: Variables i configuracions del servidor

en: Server version:
ca: Versió del servidor:

en: Server-level tabs
ca: Pestanyes a nivell de servidor

en: Server:
ca: Servidor:

en: Servers
ca: Servidors

en: Servers display options.
ca: Opcions de visualització dels servidors.

en: Session timezone
ca: Zona horària de la sessió

en: Session value
ca: Valor de sessió

en: Set default
ca: Establir el valor per defecte

en: Set import and export directories and compression options.
ca: Configura els directoris d'importació i exportació i les opcions d'empaquetat.

en: Set log_output to %s
ca: Configurar «log_output» a %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
ca: Definir «long_query_time» a %d segons.

en: Set some commonly used options.
ca: Estableix algunes de les opcions més utilitzades.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ca: Estableix el temps en segons que es permet per executar ordres, ([kbd]0[/kbd] per no posar límit).

en: Set value: %s
ca: Estableix valor: %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
ca: Defineix {key_buffer_size} en funció de la  mida dels índexs MyISAM. 64M és un bon començament.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
ca: Estableix {slow_launch_time} a 1s o 2s per comptar correctament els fils que s'inicien lentament.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
ca: Estableix el fus horari efectiu; possiblement diferent del del teu servidor de base de dades

en: Setting variable failed
ca: Errada a la configuració de la variable

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ca: Establint {concurrent_insert} a 1 redueix la competència entre els lectors i escriptors de una mateixa taula. Consulta també la <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">documentació de MySQL</a>

en: Settings
ca: Configuració

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ca: Opcions per desenvolupadors de phpMyAdmin.

en: Settings for the table structure (list of columns).
ca: Configuració de l'estructura de la taula (llista de columnes).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ca: Paràmetres que no encaixaven en cap altre lloc.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ca: Els paràmetres s'importaran des del emmagatzemament local del teu navegador.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ca: Els paràmetres es desaran al emmagatzemament local del teu navegador.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
ca: Una alta fragmentació és probable que augmenti (més) "Qcache_lowmem_prunes". Això podria ser causat per moltes reduccions fetes a la memòria cau de consultes per falta de memòria, pel fet que {query_cache_size} és massa petit. Una solució immediata però a curt plaç és que pots buidar la memòria cau de consultes (pot bloquejar la memòria cau de consultes durant molt de temps). Ajustar acuradament {query_cache_min_res_unit} a un valor inferior podria ajudar també, per exemple,  pots configurar-lo a la mida mitjana de les consultes en la memòria cau mitjançant la fórmula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
ca: Comparteix aquesta consulta desada

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br />- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
ca: Premeu Majúscules mentre cliqueu per afegir aquesta columna a la clàusula «ORDER BY» o per canviar l'ordre ascendent o descendent. <br />- Premeu Ctrl o Alt mentre cliqueu (Mac: Majúscules i Option mentre cliqueu) per treure aquesta columna de la clàusula «ORDER BY»

[ctx: Short month name]
en: May
ca: Mai

[ctx: Short week day name]
en: Sun
ca: Diu

en: Show
ca: Mostra

en: Show "Drop database" link to normal users
ca: Mostra l'enllaç "Drop database" als usuaris normals

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
ca: Mostra %1$s amb dates des de %2$s fins a  %3$s per l'usuari %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
ca: Mostra contingut BLOB

en: Show Full Queries
ca: Mostra Consultes completes

en: Show PHP information
ca: Mostra informació de PHP

en: Show SQL queries
ca: Mostra consultes SQL

en: Show all
ca: Mostra tot

en: Show arguments
ca: Mostra els arguments

en: Show binary contents
ca: Mostra continguts binaris

en: Show color
ca: Mostra color

en: Show column comments
ca: Mostrar comentaris de columna

en: Show connected slaves
ca: Mostra els esclaus connectats

en: Show create
ca: Mostra creació

en: Show create database form
ca: Mostra el formulari de creació de base de dades

en: Show creation timestamp
ca: Mostra el temps de creació

en: Show current browsing query
ca: Mostrar la consulta actual

en: Show databases navigation as tree
ca: Mostra a navegació de les bases de dades com un arbre

en: Show detailed MySQL server information
ca: Mostra informació detallada del servidor MySQL

en: Show events in tree
ca: Mostrar events en arbre

en: Show field types
ca: Mostra tipus de camps

en: Show find and replace criteria
ca: Mostrar el criteri de cerca i reemplaça

en: Show form
ca: Mostra el formulari

en: Show function fields
ca: Mostra els camps de funció

en: Show functions in tree
ca: Mostrar funcions en arbre

en: Show grid
ca: Mostra graella

en: Show hidden items
ca: Mostra elements ocults

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
ca: Mostra missatges ocults (#MSG_COUNT)

en: Show hidden navigation tree items.
ca: Mostra l'arbre d'ítems amagat.

en: Show hint
ca: Mostra ajudes

en: Show insert query
ca: Mostra la consulta d'inserció

en: Show last check timestamp
ca: Mostra el temps de la darrera comprovació

en: Show last update timestamp
ca: Mostra data i hora de la darrera actualització

en: Show logo in navigation panel.
ca: Mostra el logo al panell de navegació.

en: Show master status
ca: Mostra l'estat del mestre -show master status-

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
ca: Mostra la llista central de columnes que encara no estiguin en aquesta taula

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ca: Mostra'm les possibles dependències parcials basades en les dades de la taula

en: Show only active
ca: Mostra només els actius

en: Show only alert values
ca: Mostra només valors d'alerta

en: Show only listed databases
ca: Mostra només les bases de dades de la llista

en: Show open tables
ca: Mostra taules obertes

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
ca: Mostrar o amagar una columna amb la data i hora de creació per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
ca: Mostrar o amagar una columna que mostra la data i hora de la darrera comprovació per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
ca: Mostrar o amagar una columna que mostra la data i hora de la darrera actualització per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
ca: Mostrar o amagar una columna mostrant el joc de caracters de totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
ca: Mostrar o amagar una columna mostrant el comentari de totes les taules.

en: Show panel
ca: Mostra el panell

en: Show password change form
ca: Mostra el formulari de canvi de contrasenya

en: Show phpinfo() link
ca: Mostra l'enllaç a phpinfo()

en: Show procedures in tree
ca: Mostrar procediments en arbre

en: Show query box
ca: Mostrar quadre de consultes

en: Show query history at start
ca: Mostrar l'historial de consultes a l'inici

en: Show report details
ca: Mostra el detall de l'informe

en: Show row links anyway
ca: Mostrar els enllaços de fila sempre

en: Show search criteria
ca: Mostrar criteri de cerca

en: Show search results
ca: Mostrar resultats de cerca

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ca: Mostra els servidors com a llista en lloc de llista desplegable.

en: Show slave hosts
ca: Mostra servidors esclaus

en: Show slave status
ca: Mostra l'estat d'esclaus

en: Show statistics
ca: Mostra estadístiques

en: Show table charset
ca: Mostrar el joc de caracters de la taula

en: Show table comments
ca: Mostrar comentaris de la taula

en: Show tables in tree
ca: Mostra les taules en arbre

en: Show this query here again
ca: Mostra aquesta consulta de nou

en: Show trace
ca: Mostra la traça

en: Show unformatted values
ca: Mostra valors sense format

en: Show views in tree
ca: Mostra vistes en arbre

en: Show/Hide tables list
ca: Mostra/Amaga la llista de taules

en: Show/hide columns
ca: Mostrar/amagar columnes

en: Show:
ca: Mostra:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ca[0]: Mostrant %1$d favorit (privat i compartit)
ca[1]: Mostrant %1$d favorits (privats i compartits)

en: Showing SQL query
ca: Mostrant consulta SQL

en: Showing as PHP code
ca: Mostrant com a codi PHP

en: Showing bookmark
ca: Mostrant consultes desades

en: Showing create queries
ca: Mostrant consultes de creació

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ca: Mostrant registres %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
ca: Mostrant registres %1s - %2s

en: Shows link to [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
ca: Mostra l'enllaç a la sortida de [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Signon URL
ca: URL signon

en: Signon authentication
ca: autenticació Signon

en: Signon session name
ca: Nom de sessió signon

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ca: Similar al tipus CHAR, però emmagatzema cadenes binàries de bytes en lloc de  cadenes de caràcters no binaris

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ca: Similar al tipus VARCHAR, però emmagatzema cadenes binàries de bytes en lloc de cadenes de caràcters no binaris

en: Simplified Chinese
ca: Xinés Simplificat

en: Simulate query
ca: Simulació de consulta

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ca: Donat que s'ha triat agrupar consultes INSERT, les consultes INSERT a la mateixa taula també s'han agrupat, sense importar les dades afegides.

en: Sinhalese
ca: Singalès

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ca: Paciència! Pot tardar uns segons, depenent de la mida de les dades i de la quantitat de columnes de la taula.

en: Size
ca: Mida

en: Skip Explain SQL
ca: Salta l'explicació de l'SQL

en: Skip current error
ca: Salta l'error actual

en: Skip locked tables
ca: Salta taules bloquejades

en: Skip next %s errors.
ca: Salta els següents %s 'errors.

en: Skip tables larger than
ca: Ometre taules més grans que

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ca: Saltar aquesta quantitat de consultes (en SQL) contant des de la primera:

en: Skipping errors might lead into unsynchronized master and slave!
ca: Saltar errors podria donar lloc a falta de sincronització entre mestre i esclau!

en: Slave IO Thread not running!
ca: El fil IO de l'esclau IO no va!

en: Slave SQL Thread not running!
ca: El fil SQL de l'esclau SQL no va!

en: Slave configuration
ca: Configració de l'esclau

en: Slave replication
ca: Replicació de l'esclau

en: Slave status
ca: Estat de l'esclau

en: Slovak
ca: Eslovac

en: Slovenian
ca: Eslové

en: Slow launch time
ca: Temps d'inici lent

en: Slow query logging
ca: Registre de consultes lentes

en: Slow query rate
ca: Freqüència de consultes lentes

en: Slow_launch_time is above 2s.
ca: {slow_launch_time} està per sobre de 2s.

en: Small/Big All
ca: Tot Petit/Gran

en: Snap to grid
ca: Alinia a la graella

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ca: Sócol ón el servidor MySQL està escoltant, deixa en blanc per al predeterminat.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
ca: S'ha produït algun error en obtenir informació de depuració SQL.

en: Some errors have been detected on the server!
ca: Detectats alguns errors al servidor!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ca: Ho sentim, no s'ha pogut restaurar l'esdeveniment eliminat.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ca: Malauradament, no hem pogut recuperar la rutina eliminada.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
ca: Malauradament, no s'ha pogut restaurar el disparador eliminat.

en: Sort
ca: Classificació

en: Sort buffer size
ca: Tamany de l'àrea de classificació

en: Sort by key
ca: Classifica per la clau

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
ca: Ordre de classificació per a ítems a la llista desplegable de claus externes; [kbd]content[/kbd] és la dada referenciada, [kbd]id[/kbd] és el valor de la clau.

en: Sort order:
ca: Ordre de classificació:

en: Sort rows
ca: Files classificades

en: Sort:
ca: Ordenació:

en: Sorted rows average: %s
ca: Mitjana de files ordenades: %s

en: Sorting
ca: Classificant

en: Source database `%s` was not found!
ca: No s'ha trobat la base de dades origen `%s`!

en: Space usage
ca: Utilització d'espai

en: Spanish
ca: Espanyol

en: Spatial
ca: Espacial

en: Spatial column
ca: Columna espacial

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
ca: Especifiqueu el text de la barra del títol del navegador. Consulteu [doc@faq6-27]la documentació[/doc]  per a cadenes màgiques que es puguin usar per obtenir valors especials.

en: Stacked
ca: Apilat

en: Stand in
ca: Quedar dintre

en: Stand-in structure for view
ca: Estructura de suport per a vistes

en: Start IO Thread only
ca: Inicia només el fil IO

en: Start Monitor
ca: Començar monitorització

en: Start SQL Thread only
ca: Inicia només el fil SQL

en: Start auto refresh
ca: Començar auto recarregar

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ca: Inici

en: Start row:
ca: Fila d'inici:

en: Startup
ca: Inici

en: State
ca: Estat

en: Statements
ca: Sentències

en: Statements to track
ca: Instruccions a seguir

en: Static analysis:
ca: Anàlisi estàtica:

en: Status
ca: Estat

en: Status variable(s)
ca: Variable(s) d'estat

en: Step
ca: Pas

en: Step 1.
ca: Pas 1.

en: Step 2.
ca: Pas 2.

en: Step 3.
ca: Pas 3.

en: Stop IO Thread only
ca: Atura només el fil IO

en: Stop SQL Thread only
ca: Atura només el fil SQL

en: Stop auto refresh
ca: Aturar auto recarregar

en: Storage Engine
ca: Motor d'emmagatzematge

en: Storage Engine:
ca: Motor d'emmagatzematge:

en: Storage Engines
ca: Motors d'emmagatzematge

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
ca: Emmagatzema i permet un accés eficient a les dades de documents JSON (notació d'objecte de JavaScript)

en: String that separates databases into different tree levels.
ca: Text que separa bases de dades en diferents nivells d'arbre.

en: String that separates tables into different tree levels.
ca: Text que separa taules en diferents nivells d'arbre.

en: Strong
ca: Fort

en: Structure
ca: Estructura

en: Structure and data
ca: Estructura i dades

en: Structure for view
ca: Estructura per a vista

en: Structure for view %s exported as a table
ca: Estructura per a vista %s exportada com a taula

en: Structure of %s
ca: Estructura de %s

en: Structure of table @TABLE@
ca: Estructura de la taula @TABLE@

en: Structure only
ca: Només l'estructura

en: Structure snapshot
ca: Instantània de l'estructura

en: Structure:
ca: Estructura:

en: Su
ca: Dg

en: Sub partitioned by:
ca: Subparticionat per:

en: Submit
ca: Envia

en: Submit Query
ca: Executa consulta

en: Submit error report
ca: Presentar informe d'error

en: Submit query
ca: Executa consulta

en: Submitted form contains errors
ca: El formulari enviat conté errors

en: Suboptimal caching method.
ca: Mètode d'emmagatzematge en memòria cau subòptima.

en: Subpartition
ca: Subpartició

en: Subpartition by:
ca: Subpartició per:

en: Subpartitions:
ca: Subparticions:

en: Succeeded
ca: Amb èxit

en: Success
ca: Correcte

en: Success!
ca: Correcte!

en: Success.
ca: Correcte.

en: Successfully deleted the page
ca: Pàgina esborrada correctament

en: Suhosin warning
ca: avís Suoshin

en: Sum
ca: Suma

en: Sum of grouped rows:
ca: Suma de files agrupades:

en: Summary by state
ca: Resum per estat

en: Sun
ca: Diu

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Swedish
ca: Suec

en: Switch to %svisual builder%s
ca: Canviar al %sconstructor visual%s

en: Switch to copied database
ca: Canvia a la base de dades copiada

en: Switch to copied table
ca: Canvia a una taula copiada

en: Switch to dark theme
ca: Canvia al tema <<dark>>

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
ca: Sinònim de DOUBLE (excepció: en el mode SQL REAL_AS_FLOAT és un sinònim de FLOAT)

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a XML (i HTML).

en: Syntax to use when inserting data
ca: Sintaxi a usar a l'inserció de dades

en: Syntax to use when inserting data:
ca: Sintaxi a usar quan s'insereixin dades:

en: System CPU usage
ca: Ús de la CPU del sistema

en: System memory
ca: Memòria del sistema

en: System swap
ca: Intercanvi del sistema

en: Tab that is displayed when entering a database.
ca: Pestanya que es mostra al entrar a una base de dades.

en: Tab that is displayed when entering a server.
ca: Pestanya que es mostra en entrar a un servidor.

en: Tab that is displayed when entering a table.
ca: Pestanya que es mostra al entrar a una taula.

en: Table
ca: Taula

en: Table %1$s has been altered successfully.
ca: S'ha modificat la taula %1$s correctament.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha modificat la taula %1$s correctament. Els permisos s'han ajustat.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ca: La taula %1$s ha canviat de nom a %2$s.

en: Table %s already exists!
ca: La taula %s ja existeix!

en: Table %s has been copied to %s.
ca: La taula %s s'ha copiat a %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
ca: La taula %s s'ha copiat a %s. Els permisos s'han ajustat.

en: Table %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat la taula %s.

en: Table %s has been emptied.
ca: S'ha buidat la taula %s.

en: Table %s has been flushed.
ca: S'ha buidat la memòria cau de la taula %s.

en: Table %s has been moved to %s.
ca: Taula %s moguda a %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
ca: Taula %s moguda a %s. Els permisos s'han ajustat.

en: Table caption
ca: Títol de taula

en: Table caption (continued):
ca: Subtítol de taula (continuació):

en: Table caption:
ca: Subtítol de taula:

en: Table comments
ca: Comentaris de la taula

en: Table comments:
ca: Comentaris de la taula:

en: Table is already in Third normal form!
ca: La taula ja es troba en tercera forma normal!

en: Table is already in second normal form.
ca: La taula ja hi és en segona forma normal.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Mitjana dúnions "JOIN": %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Table level tabs
ca: Pestanyes a nivell de taula

en: Table lock wait rate
ca: Taxa d'espera de bloqueig de taules

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Taxa d'espera de bloqueig de taula: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Table maintenance
ca: Manteniment de la taula

en: Table name
ca: Nom de taula

en: Table name template
ca: Plantilla de nom de taula

en: Table navigation bar
ca: Barra de navegació de taules

en: Table of contents
ca: Taula de continguts

en: Table options
ca: Opcions de taula

en: Table search
ca: Cerca de taula

en: Table space
ca: Espai de taula

en: Table structure
ca: Estructura de taula

en: Table structure for table
ca: Estructura de la taula

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ca: Taula per descriure les columnes a mostrar, deixa en blanc per desactivar; suggerit: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
ca: Separador d'arbre de taules

en: Table-level tabs
ca: Pestanyes a nivell de taula

en: Table-specific privileges
ca: Permisos especifics de taula

en: Table:
ca: Taula:

en: Tables
ca: Taules

en: Tables display options.
ca: Opcions de visualització de les taules.

en: Tables:
ca: Taules:

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Taking you to next step…
ca: Portant-te al següent pas…

en: Taking you to the target site.
ca: Portant-te a l'adreça de destí.

en: Target database
ca: Base de dades destinació

en: Target database `%s` was not found!
ca: No s'ha trobat la base de dades destí `%s`!

en: Target for quick access icon
ca: Destí per a la icona d'accés ràpid

en: Target for second quick access icon
ca: Destí per a l'icona del segon accés ràpid

en: Temp disk rate
ca: Rati de taules temporals en disc

en: Template name
ca: Nom de plantilla

en: Template was created.
ca: S'ha creat la plantilla.

en: Template was deleted.
ca: S'ha esborrat la plantilla.

en: Template was loaded.
ca: Plantilla carregada.

en: Template was updated.
ca: S'ha actualitzat la plantilla.

en: Template:
ca: Plantilla:

en: Temporary data
ca: Dades temporals

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ca: Mitjana de taules temporals: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora.

en: Test
ca: Prova

en: Text fields
ca: Camps de text

en: Textarea columns
ca: Columnes per a textareas

en: Textarea rows
ca: Files per a textareas

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ca: Tamany de textarea (columnes) en mode d'edició, aquest valor s'augmentarà per a textareas de consultes SQL (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ca: Tamany de textarea (files) en mode d'edició, aquest valor s'augmentarà per a textareas de consultes SQL (*2).

en: Texy! text
ca: text Texy!

en: Th
ca: Dj

en: Thai
ca: Tailandès

en: Thank you for submitting this report.
ca: Gràcies per enviar aquest informe.

en: The %% of indexes that use the MyISAM key buffer is low.
ca: El %% dels índexs que utilitzen la memòria intermedia de claus de MyISAM és baixa.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ca: No es troba l'extensió %s. Comprova la configuració de PHP.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ca: L'arxiu %s no es troba en aquest sistema, si us plau, visita %s per a més informació.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ca: La funcionalitat %s es veu afectada per un error conegut, veieu %s

en: The %s table doesn't exist!
ca: La taula %s no existeix!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
ca: El sistema de consells pot proporcionar recomanacions sobre les variables del servidor mitjançant l'anàlisi de les variables d'estat del servidor.

en: The InnoDB buffer pool has a profound impact on performance for InnoDB tables. Assign all your remaining memory to this buffer. For database servers that use solely InnoDB as storage engine and have no other services (e.g. a web server) running, you may set this as high as 80%% of your available memory. If that is not the case, you need to carefully assess the memory consumption of your other services and non-InnoDB-Tables and set this variable accordingly. If it is set too high, your system will start swapping, which decreases performance significantly. See also <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">this article</a>
ca: La memòria intermèdia d'InnoDB té un profund impacte en el rendiment de les taules InnoDB. Assigna tota la memòria disponible del sistema a aquesta memòria intermèdia. Per als servidors de bases de dades que utilitzen exclusivament com a motor d'emmagatzematge InnoDB i no tenen altres serveis funcionant simultàniament (per exemple un servidor web), es pot establir aquest valor fins al 80%% de la memòria disponible. Si aquest no és el cas, cal avaluar acuradament el consum de memòria dels altres serveis i taules amb altres motors i definir aquesta variable en conseqüència. Si és massa alt, el sistema començarà a utilitzar l'àrea d'intercanvi a disc, el que disminueix significativament el rendiment. Consulta també <a href="https://www.percona.com/blog/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">aquest article</a>

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
ca: La mida de l'arxiu de registre InnoDB és inadequadament gran.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ca: El tamany del registre d'InnoDB no és acurat, en relació a la reserva de búfers InnoDB.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ca: El manual de MySQL només és exacte per als binaris oficials de MySQL.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
ca: El servidor MySQL pot preguntar al motor d'enmagatzemament NDB Cluster si coneix quelcom taula amb el nom especificat. Aixó s'anomena descobriment. Handler_discover indica el nombre de taules descobertes.

en: The MySQL server version less than 5.1.
ca: La versió del servidor MySQL és inferior a 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ca: El fitxer XML especificat era incorrecte o incomplet. Si us plau, arreglar-lo i torna a intentar-ho.

en: The amount of data read so far, in bytes.
ca: La quantitat aproximada de dades llegides, en bytes.

en: The amount of data written so far, in bytes.
ca: La quantitat aproximada de dades escrites, en bytes.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ca: La quantitat de dades escrites al registre de transaccions abans de executar un control. El valor per defecte és 24MB.

en: The amount of free memory for query cache.
ca: La quantitat de memòria liure per a memòria cau de consultes.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ca: La quantitat de memòria assignada al cau del registre de transaccions usat en registres de transacció de dades. El valor per defecte és 16MB.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
ca: La disposició dels gràfics s'emmagatzema en l'emmagatzematge local dels navegadors. Pots voler exportar-ho, si tens una configuració prou complicada.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ca: El temps promig en fer un bloqueig de fila, en milisegons.

en: The backed up query was:
ca: La consulta a la còpia de seguretat era:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
ca: La millor manera d'ajustar el sistema seria canviar només una configuració al mateix temps, observar o mesurar la teva base de dades, i desfer el canvi si no hi ha una millora clarament mesurable.

en: The bookmark has been deleted.
ca: S'ha esborrat la consulta desada.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ca: Ârea assignada per classificar índexos MyISAM mentre es fa un REPAIR TABLE o mentre es creen índexs amb CREATE INDEX o ALTER TABLE.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
ca: La memòria cau està %s%% fragmentada actualment. Una fragmentació del 100%% significa que la memòria cau de consultes és un patró d'alternança de blocs lliures i usats. Aquest valor ha de ser inferior al 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty.
ca: La llista central de columnes per la base de dades actual està buida.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
ca: La configuració del dispositiu gràfic en l'emmagatzematge local dels navegadors ja no és compatible amb la versió més recent del quadre de diàleg del monitor. És molt probable que la seva configuració actual ja no funcioni més. Si us plau, restableixi la configuració per defecte al menú <i>Configuració</i>.

en: The columns have been moved successfully.
ca: Les columnes s'han mogut correctament.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ca: La part comuna de la ruta al directori per tots els arxius de dades InnoDB.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ca: El tamany de pàgina d'InnoDB compilat (per defecte 16KB). Bastants valors es comptabilitzen en pàgines; el tamany de pàgina permet convertir-lo fàcilment a bytes.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
ca: L'arxiu de configuració necessita ara una frase de pas secreta (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
ca: L'emmagatzematge de configuració no està preparat per a la funcionalitat de la llista central de columnes.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ca: No s'ha trobat l'extensió -curl- i s'ha desactivat -allow_url_fopen-. Degut a aixó, s'han desactivat algunes caracteristiques, com l'informe d'errors o la comprovació de la versió.

en: The current number of pending fsync() operations.
ca: El nombre actual d'operacions fsync() pendents.

en: The current number of pending reads.
ca: El nombre actual de lectures pendents.

en: The current number of pending writes.
ca: El nombre actual d'escritures pendents.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ca: L'actual taxa d'èxit de la memòria cau de consultes %s%% és inferior al 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
ca: La taxa actual de memòria lluire del cau de consultes respecte la mida total és de %s%%. Hauria de estar per sobre de 80%%

en: The database name is empty!
ca: El nom de la base de dades és buit!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ca: No es coneix el nom de la base de dades per aquesta consulta als registres del servidor.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ca: El tamany per defecte del punter en bytes, usat en CREATE TABLE per a taules MyISAM quan no s'especifica l'opció MAX_ROWS.

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
ca: El definidor ha d'estar en el format "usuari@servidor"!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ca: La definició d'una funció enmagatzemada ha d'incloure una instrucció RETURN!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ca: No està disponible el directori indicat per pujar arxius.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ca: L'arxiu que s'està carregant és probablement més gran que la mida màxima permesa o es tracta d'un error conegut dels navegadors basats en WebKit (Safari, Google Chrome, Arora, etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
ca: L'arxiu s'està processant, per favor, sigues pacient.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ca: La primera línia de l'arxiu conté els noms de les columnes de la taula <i>(si no es marca això, la primera línia formarà part de les dades)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
ca: S'ha completat el primer pas de la normalització per a la taula '%s'.

en: The following actions will be performed:
ca: Les següents accions es faràn:

en: The following query has failed: "%s"
ca: Ha fallat la següent consulta: "%s"

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ca: Les següents estructures han estat creades o bé alterades. Aquí pots:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ca: El tamany de creixement dels arxius del gestor de dades (.xtd) .

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ca: El tamany de creixement dels arxius d'indicadors de fila (.xtr) .

en: The host name is empty!
ca: El nom del servidor és buit!

en: The imported file does not contain any data!
ca: L'arxiu importat no té dades!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ca: La quantitat a incrementar per ampliar el tamany d'una taula autoextensible quan estigui a punt d'omplir-se.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ca: Els indexos %1$s i %2$s semblen iguals i un d'ells possiblement es podria esborrar.

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ca: La mida màxima del conjunt de resultats en la memòria cau de consultes és el valor predeterminat d'1 MiB.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
ca: La quantitat màxima de connexions utilitzades s'està acostant al valor de {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
ca: El nombre màxim de connexions que han estat en ús a la vegada des de que el servidor s'ha iniciat.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ca: El tamany màxim d'un arxiu de registre de dades. El valor per defecte és 64MB. PBXT pot crear un màxim de 32000 registres de dades, que s'utilitzen per totes les taules. Així el valor d'aquesta variable es pot augmentar per augmentar la quantitat total de dades que es poden emmagatzemar en la base de dades.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ca: El tamany màxim per arxius temporals de MySQL es permet usar-lo mentre es torna acrear un índex MyISAM (mentre es fa un REPAIR TABLE, ALTER TABLE, o LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ca: El temps màxim en fer un bloqueig de fila, en milisegons.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ca: No s'ha trobat l'extensió de PHP -mbstring- i sembla que feu servir un joc de caràcters multibyte. Sense l'extensió -mbstring-, phpMyAdmin és incapaç de dividir cadenes de text correctament i pot generar resultats inesperats.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ca: El modus per a recuperació automàtica en taules MyISAM corruptes, com s'estableix via l'opció d'inici del servidor --myisam-recover.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
ca[0]: El nom '%s' és una paraula clau reservada de MySQL.
ca[1]: Els noms '%s' són paraules clau reservades de MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ca: El nom de la clau principal ha de ser "PRIMARY"!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
ca: El nombre de lectures aleatòries d'InnoDB iniciades. Aixó passa quan una consulta cerca en una gran part de una taula però en ordre aleatori.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ca: El nombre de gestors de fils de INSERT DELAYED en ús. Cada taula diferent ón s'usa INSERT DELAYED té el seu propi fil.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ca: El nombre de files escrites amb INSERT DELAYED.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ca: El nombre de pàgines a la memòria cau que s'han demanat per ser actualitzades.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
ca: El nombre d'octets que una ordre està autoritzada a reservar, ex. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] per no posar límit i [kbd]0[/kbd] per a no canviar).

en: The number of bytes written to the log file.
ca: El nombre de bytes escrits a l'arxiu de registre.

en: The number of cache hits.
ca: El nombre d'encerts a memòria cau.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
ca: El nombre d'intents de connexió (amb èxit o no) amb el servidor MySQL.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
ca: El nombre de connexions que van ser avortades pel fet que el client va morir sense tancar la connexió correctament.

en: The number of currently open connections.
ca: El nombre de connexions obertes simultàniament.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ca: El nombre de dobles escriptures realitzades i el nombre de pàgines escrites per a aquest propòsit.

en: The number of executed FLUSH statements.
ca: El nombre d'instruccions FLUSH executades.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ca: La quantitat d'intents fallits de connexió al servidor MySQL.

en: The number of files that are open.
ca: El nombre d'arxius que estàn oberts.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
ca: El nombre de blocs de memòria lliures en memòria cau de consultes. Els números alts poden indicar problemes de fragmentació, que poden ser resolts mitjançant una ordre FLUSH QUERY CACHE.

en: The number of free pages.
ca: El nombre de pàgines lliures.

en: The number of fsync() operations so far.
ca: El nombre d'operacions fsync() aproximades.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ca: El nombre d'escriptures fsync() fetes a l'arxiu de registre.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ca: El nombre de taules temporals creades en memòria per el servidor mentre executa instruccions.

en: The number of internal COMMIT statements.
ca: El nombre d'instruccions COMMIT internes.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ca: El nombre d'instruccions ROLLBACK.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
ca: El nombre d'items  que es poden mostrar a cada pàgina de l'arbre de navegació.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
ca: El nombre d'items  que es poden mostrar a cadapàgina en el primer nivell de l'arbre de navegació.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ca: El nombre de joins que han fet una cerca a la primera taula sencera.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ca: El nombre de joins que no usen indexs. Si aquest valor no és 0, s'haurien de comprovar acuradament els indexs de les taules.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ca: El nombre de joins que han usat un rang de cerca en una taula de referència.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ca: El nombre de joins que han usat rangs a la primera taula. (Normalment no és crític si el valor no és molt gran.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ca: El nombre de joins sense claus que comproven per l'ús de claus després de cada fila. (Si aquiest valor no és 0, s'haurien de comprovar acuradament els indexs de les taules.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
ca: El nombre de bloquejos de clau a la memòria cau de les claus que han canviat però que encara no han estat actualitzades a disc. Es coneix com a Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ca: El nombre de pàgines bloquejades a la memòria cau de InnoDB. Aquestes pàgines s'estàn llegint o escrivint actualment o no es poden actualitzar o esborrar per qualsevol altra raó.

en: The number of log write requests.
ca: El nombre de peticions d'escriptura al registre.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ca: El nombre de peticions de lectures lògiques que InnoDB ha fet.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
ca: El nombre de peticions de lectures lògiques que InnoDB no pot satisfer de la memòria cau i ha de fer lectures de pàgines individuals.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
ca: El nombre de passades d'intercal.lació que l'algorisme de classificació ha hagut de fer. Si aquest valor és gran, s'hauria de considerar incrementar el valor de la variable de sistema sort_buffer_size.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ca: El nombre de consultes no enviades a la memòria cau (no enviables, o no enviades degut al paràmetre query_cache_type).

en: The number of open files is approaching the max number of open files.  You may get a "Too many open files" error.
ca: El nombre d'arxius oberts s'està acostant al nombre màxim d'arxius oberts. Pots arribar a obtenir un avís d'error "Massa arxius oberts" ("Too many open files").

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
ca: El nombre d'arxius oberts es troba al %s%% del límit. Ha de estar per sota del 85%%

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
ca: El nombre de pàgines en ús degut a que s'han marcat per tasques administratives com a bloqueixos de files o l'index del hash adaptatiu. Aquest valor es pot calcular com Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ca: El nombre de pàgines contenint dades (brutes o netes).

en: The number of pages created.
ca: El nombre de pàgines creades.

en: The number of pages currently dirty.
ca: El nombre de pàgines actualment brutes.

en: The number of pages read.
ca: El nombre de pàgines llegides.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ca: El nombre de dobles escriptures realitzades i el nombre de pàgines escrites per a aquest propòsit.

en: The number of pages written.
ca: El nombre de pàgines escrites.

en: The number of pending log file fsyncs.
ca: El nombre d'operacions fsync pendents a l'arxiu de registre.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ca: El nombre de lectures físiques d'un bloc de clau del disc. Si Key_reads és gran, llavors el valor de key_buffer_size probablement és massa petit. El rati de la memòria cau es pot calcular com Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ca: El nombre d'escriptures físiques d'un bloc de clau a disc.

en: The number of physical writes to the log file.
ca: El nombre d'escriptures físiques a l'arxiu de registre.

en: The number of queries added to the cache.
ca: El nombre de consultes afegides a la memòria cau.

en: The number of queries registered in the cache.
ca: El nombre de consultes registrades a la memòria cau.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
ca: El nombre de consultes tretes de la memòria cau per alliberar memòria per deixar lloc a noves consultes. Aquesta informació pot ajudar a ajustar el tamany de la memòria cau de consultes. La memòria cau de consultes utilitza l'estratègia menys recentment usada(least recently used - LRU) per decidir quines consultes treure de la memòria cau.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ca: El nombre de consultes que han tardat més que long_query_time segons.

en: The number of requests to insert a row in a table.
ca: El nombre de peticions per a insertar una fila en una taula.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ca: El nombre de peticions de lectura d'un bloc de clau de la memòria cau.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
ca: El nombre de peticions per llegir una fila basada en una posició fixa. Aixó és alt si es fan moltes consultes que requereixen ordenació del resultat. Probablement tens moltes consultes que fan que MySQL cerqui les taules senceres o bé hi ha joins que no fan servir les claus acuradament.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ca: El nombre de peticions basades en una clau per llegir una fila. Si és alt, és una bona indicació de que les consultes i taules estàn indexades acuradament.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
ca: El nombre de peticions per llegir la següent fila en l'ordre de la clau. Aixó s'incrementa si s'està consultant una columna d'index amb limitació de rang o si s'està fent una cerca d'index.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
ca: El nombre de peticions per llegir la següent fila a l'arxiu de dades. Aixó és alt si es fan moltes cerques de taula. Generalment, suggereix que les taules no estàn indexades acuradament o bé les consultes no estàn fetes per aprofitar les avantatges dels índexos definits.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
ca: El nombre de peticions per llegir la fila anterior en l'ordre de la clau. Aquest mètode de lectura s'utilitza principalment per optimizar ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to update a row in a table.
ca: El nombre de peticions per a actualitzar una fila en una taula.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ca: El nombre de peticions d'escriptura d'un bloc de clau a la memòria cau.

en: The number of row locks currently being waited for.
ca: El nombre de bloquejos de files actualment en espera.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ca: El nombre de files esborrades de taules InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ca: El nombre de files afegides a taules InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ca: El nombre de files llegides de taules InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ca: El nombre de files actualitzades en taules InnoDB.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ca: El nombre de files esperant a ser escrites en cues INSERT DELAYED.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ca: El nombre de files escrites amb INSERT DELAYED en les que s'ha detectat quelcom error (possile clau duplicada).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
ca: El nombre de lectures secuencials d'InnoDB iniciades. Aixó passa quan InnoDB fa una cerca secuencial a la taula sencera.

en: The number of sorted rows.
ca: El nombre de files classificades.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ca: El nombre de classificacions fetes cercant la taula.

en: The number of sorts that were done with ranges.
ca: El nombre de classificacions fetes amb rangs.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ca: El nombre de fluxes que estàn oberts (usats principalment per a registre).

en: The number of tables that are open.
ca: El nombre de taules que estàn obertes.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
ca: El nombre de taules que han estat obertes. Si el nombre de taules obertes és gran, probablement el valor de memòria cau de taula és massa petit.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
ca: El nombre de taules temporals obertes actualment pel fil esclau de SQL.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ca: El nombre de taules temporals en disc creades automàticament per el servidor mentre executa instruccions. Si Created_tmp_disk_tables és gran, potser vols incrementar el valor de tmp_table_size per fer que les taules temporals treballin en memòria en lloc de treballar en disc.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
ca: El nombre de fils creats per gestionar connexions. Si Threads_created és gran, pots voler augmentar el valor de thread_cache_size. (Normalment això no dóna una millora de rendiment notable si es té una bona aplicació de fil.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ca: El nombre de fils a la memòria cau de fil. L'index de memòria cau es pot comptar com Threads_created/Connections. Si aquest valor és vermell s'hauria d'augmentar el valor de thread_cache_size.

en: The number of threads that are not sleeping.
ca: El nombre de fils que no estàn dormint.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ca: El nombre de fils que han tardat més que slow_launch_time segons a crear.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de fila ha estat en espera.

en: The number of times a row was deleted from a table.
ca: El nombre de vegades que s'ha esborrat una fila d'una taula.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de taula no s'ha pogut fer immediatament i s'ha necessitat una espera. Si aixó és alt, i es detecten problemes de rendiment, s'hauria de considerar l'optimització de les consultes, o també dividir la taula o taules en vàries o bé utilitzar la replicació.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de taula s'ha fet immediatament.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
ca: El nombre de vegades que s'ha llegit la primera entrada des d'un índex. Si és alt, suggereix que el servidor està fent moltes cerques d'índex complet; per exemple, SELECT col1 FROM taula, assumint que col1 és indexat.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ca: El nombre de transaccions que han fet servir el registre binari temporal però que excedeixen el valor de  binlog_cache_size i usen un arxiu temporal per desar elements de la transacció.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ca: El nombre de transaccions que han fet servir el registre binari temporal.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ca: El nombre de blocs no usats a la memòria cau de les claus. Aquest valor es pot fer servir per saber quànta memòria cau de les claus s'utilitza.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ca: El nombre de blocs usats a la memòria cau de les claus. Aquest valor és la marca indicativa del màxim nombre de blocs usats mai a l'hora.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
ca: El nombre d'esperes fetes degut al petit tamany de la memòria intermèdia del registre i a esperar a que s'actualitzés abans de continuar.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ca: El nombre d'escriptures fetes a la memòria cau d'InnoDB.

en: The password for %s was changed successfully.
ca: La contrasenya per %s s'ha canviat correctament.

en: The password for authenticating with the proxy.
ca: La contrasenya per autenticar amb el proxy.

en: The password is empty!
ca: La contrasenya és buida!

en: The passwords aren't the same!
ca: Les contrasenyes no coincideixen!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ca: El percentatge d'escombraries en un registre de dades abans de compactar. És un valor entre 1 i 99. El valor per defecte és 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
ca: El monitor de phpMyAdmin pot ajudar a optimitzar la configuració del servidor i localitzar a temps les consultes intensives. En aquest darrer cas s'haurà d'establir log_output a 'TABLE' i tenir el slow_query_log o general_log habilitat. Noteu però, que la general_log produeix una gran quantitat de dades i augmenta la càrrega del servidor fins en un 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ca: S'ha desactivat l'emmagatzemament de la configuració de phpMyAdmin. %sConsulta el motiu%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ca: La configuració d'emmagatzemament de la configuració de phpMyAdmin no està completa, s'han desactivat algunes característiques avançades. %sConsulta el motiu%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ca: El gràfic es pot re-dimensionar arrossegant la cantonada inferior dreta.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
ca: La clau principal (%1$s) conté més d'una columna, pel que necessitem trobar les dependències parcials.

en: The primary key has been dropped.
ca: S'ha esborrat la clau principal.

en: The privileges were reloaded successfully.
ca: Els permisos s'han recarregat correctament.

en: The profile has been updated.
ca: S'ha actualitzat el perfil.

en: The query cache is considerably fragmented.
ca: La memòria cau de consultes està bastant fragmentada.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
ca: La memòria cau de consultes està activat i el servidor rep %d consultes per segon. Aquesta regla es dispara si hi ha més de 100 consultes per segon.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ca: Se sap que la memòria cau de consultes millora en gran mesura el rendiment si s'ha configurat correctament. Activa'l mitjançant l'establiment de {query_cache_size} a un valor MIB de 2 dígits i ajusta {query_cache_type} a 'ON'. <b>Nota:</b> Si utilitzes memcached, ignora aquesta recomanació.

en: The query cache is not enabled.
ca: El cau de consultes no està activat.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ca: La mida de la memòria cau de consultes està per sobre de 128 MiB. Grans caus de consultes poden causar una sobrecàrrega significativa per mantenir la memòria cau.

en: The rate of opening files is high.
ca: El rati d'arxius oberts és alt.

en: The rate of opening tables is high.
ca: El rati de taules obertes és alt.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
ca: La taxa de lectura de dades d'una posició fixa és alta.

en: The rate of reading the first index entry is high.
ca: La taxa de lectura del primer índex és alta.

en: The rate of reading the next table row is high.
ca: La taxa de lectura de la següent fila de la taula és alta.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
ca: La proporció de consultes eliminades respecte a les inserides és %s%%. Com més baix sigui aquest valor, millor (el límit d'activació de la regla és: 0,1%%)

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
ca: No s'ha trobat la pàgina demanada a l'historial, pot haver caducat.

en: The row has been deleted.
ca: S'ha esborrat la fila.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
ca: S'ha completat el segon pas de normalització per a la taula '%1$s'.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
ca: La frase de pas secreta a la configuració (blowfish_secret) és massa curta.

en: The selected user was not found in the privilege table.
ca: No s'ha trobat l'usuari triat a la taula de permisos.

en: The selected users have been deleted successfully.
ca: S'han esborrat correctament els usuaris triats.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ca: El servidor no està responent (o el sòcol del servidor local MySQL no està configurat correctament).

en: The server is not responding.
ca: El servidor no respon.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ca: El tamany del registre de transaccions abans d'un ajornament, i un nou registre es crea. El valor per defecte és 16MB.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ca: El tamany de la memòria cau usada quan s'escriu un registre de dades. El valor per defecte és 256MB. El motor assigna una memòria intermèdia per fil, però només si es requereix el fil per escriure un registre de dades.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ca: El tamany de la memòria cau global del registre de transaccions (el motor assigna 2 memòries intermèdies d'aquest tamany). El valor per defecte és 1MB.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
ca: El tamany de memòria cau que InnoDB fa servir per desar les dades i indexs de les seves taules.

en: The slow query log is disabled.
ca: El registre de consultes lentes està desactivat.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
ca: La taxa de consultes lentes ha de ser inferior al 5%%, el teu valor és %s%%.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
ca: L'estat de la replicació a prova d'errades (no implementat encara).

en: The table name is empty!
ca: El nom de la taula és buit!

en: The third step of normalization is complete.
ca: S'ha completat el tercer pas de normalització.

en: The thread cache is set to 0
ca: La memòria cau de fils està establerta a 0

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
ca: El cost total de la darrera consulta compilada tal com el valora l'optimitzador de consultes. És útil per comparar el cost de diferents plans de consulta per a la mateixa consulta. El valor 0 vol dr que encara no s'ha compilat cap consulta.

en: The total number of blocks in the query cache.
ca: El nombre total de blocs a la memòria cau de consultes.

en: The total number of data reads.
ca: El nombre total de dades llegides.

en: The total number of data writes.
ca: El nombre total de dades escrites.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ca: El temps total emprat en fer bloquejos de files, en milisegons.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ca: El tamany d'arxiu pujat supera la directiva MAX_FILE_SIZE especificada al formulari HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ca: El tamany d'arxiu pujat supera la directiva upload_max_filesize de php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ca: Només s'ha pujat parcialment l'arxiu.

en: The uptime is only %s
ca: El temps d'activitat només és de %s

en: The url of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the internet. The format is: "hostname:portnumber".
ca: La URL del proxy a utilitzar per a  obtenir informació sobre la darrera versió de phpMyAdmin o al enviar informes d'errors. Es necessitarà si el servidor òn està instal.lat phpMyAdmin no té accés directe a internet. El formato es: "servidor:port".

en: The user %s already exists!
ca: L'usuari %s ja existeix!

en: The user name is empty!
ca: El nom d'usuari és buit!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
ca: El nom d'usuari per a autenticar amb el proxy. Per defecte, no es fa autenticació. Si es dona un nom d'usuari, es farà una autenticació bàsica. Actualment no hi ha compatibilitat amb altres tipus d'autenticació.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ca: El servidor web no té permisos per a desar l'arxiu %s.

en: Theme
ca: Tema

en: Theme %s not found!
ca: Tema %s no trobat!

en: Theme path not found for theme %s!
ca: No s'ha trobat el camí de les imatges del tema %s!

en: Theme:
ca: Tema:

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
ca: Hi ha grans grups d'elements al panell de navegació que poden afectar el rendiment. Considera desactivar l'agrupació d'elements al panell de navegació.

en: There are lots of rows being sorted.
ca: Hi ha massa files que s'estan ordenant.

en: There are no configured servers
ca: No hi ha servidors configurats

en: There are no events to display.
ca: No hi ha esdeveniments per mostrar.

en: There are no favorite tables.
ca: No hi ha taules favorites.

en: There are no files to upload!
ca: No hi ha files per pujar!

en: There are no recent tables.
ca: No hi ha taules recents.

en: There are no routines to display.
ca: No hi han rutines per mostrar.

en: There are no triggers to display.
ca: No hi ha disparadors per mostrar.

en: There are too many joins without indexes.
ca: Masses unions sense índex.

en: There are too many threads that are slow to launch.
ca: Hi ha massa fils que s'inicien lentament.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
ca: Hi ha un alt percentatge de consultes lentes en comparació amb el temps d'activitat del servidor.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
ca: Hi ha una gran quantitat de consultes lentes (slow-queries) en comparació amb la quantitat total de consultes.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ca: No hi ha informació detallada de l'estat disponible per a aquest motor d'emmagatzematge.

en: There is no primary key; please add one.<br/>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
ca: No existeix una clau principal; afegeix una.<br />Suggeriment: una clau principal és una columna (o combinació de columnes) que identifiquen unívocament a totes les files.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
ca: Hi hi havia un problema accedint a l'emmagatzematge local del teu navegador, algunes característiques poden no treballar correctament. Probablement pot ser que el navegador no doni suport a l'emmagatzematge o que s'ha assolit el límit de quota. En Firefox, també pot causar el problema que s'hagi corromput l'emmagatzematge, netejar les teves "Dades de Pàgina web sense connexió" podria ajudar. En Safari, tal problema és generalment causat pel "Mode Privat de Navegació".

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
ca: Hi va haver un error en importar el fitxer de tipus ESRI: "%s".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
ca: Aquests són els enllaços a Edició, Còpia i Esborrat.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
ca: Tercer pas de normalització (1NF+2NF+3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
ca: Tercer pas de la normalització (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ca: Aquesta %soption%s s'ha de desactivar perquè permet atacs de força bruta per connectar-se a un servidor MySQL. Si creus que la necessites, usa  %srestrict login to MySQL server%s o %strusted proxies list%s. Tanmateix, una protecció basada en adreces IP amb llista de servidors proxy confiables pot no ser efectiva si la teva IP pertany a un proveïdor ISP amb gran quantitat d'usuaris connectats, inclós tu mateix.

en: This Host
ca: Aquest Host

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ca: Aquest servidor MySQL no suporta el motor d'emmagatzematge %s.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
ca: Aquest servidor MySQL ha estat actiu durant %1$s. Es va iniciar el %2$s.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ca: Aquest servidor MySQL treballa com a <b>mestre</b> i <b>esclau</b> en un procés de <b>replicació</b> .

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
ca: Aquest servidor MySQL treballa com a <b>mestre</b> en un procés de <b>replicació</b> .

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
ca: Aquest servidor MySQL treballa com a <b>esclau</b> en un procés de <b>replicació</b> .

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
ca: Aquesta acció pot canviar la definició d'algunes columnes.<br />Estàs segur de voler continuar?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ca: Aquesta columna mostra la quantitat de consultes idèntiques que foren agrupades. Però només la pròpia  consulta SQL s'utilitza com a criteri d'agrupació, donat que la resta d'atributos de les consultes pot diferir, com el temps d'inici..

en: This feature is not supported by your web browser
ca: Aquesta característica no està suportada pel teu navegador

en: This field is required
ca: Aquest camp és obligatori

en: This format has no options
ca: Aquest format no té opcions

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
ca: En general, això succeeix en cas de sobrecàrrega del sistema, ja que és una operació relativament simple. Hauries de monitoritzar amb compte la càrrega del teu sistema.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
ca: Això indica que les consultes que estan fent molts escanejos complets de la taula. Afegeix índexs on calgui.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
ca: Això indica que moltes consultes necessiten ordenar resultats i/o fer un escaneig complet de taula, incloent consultes amb unions "JOIN" que no utilitzen índexs. Afegieix índexs ón calgui.

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
ca: Aixó és ACTIU -ON- si aquest servidor és un esclau que està connectat a un mestre.

en: This is a read-only variable and can not be edited
ca: Això és una variable de només lectura i no es pot editar

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ca: Aquest és el tamany de memòria assignada al cau d'índexs. El valor per defecte és 32MB. La memòria assignada aquí només s'utilitza per cau de pàgines d'índex.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ca: Aquest és el tamany de memòria assignada al cau de registres usat com a cau de dades de taula. El valor per defecte és 32MB. Aquesta memòria s'utilitza com a cau de canvis dels arxius del gestor de dades (.xtd) i indicadors de fila (.xtr) .

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ca: Aquest és el nombre d'arxius de registre de transaccions (pbxt/system/xlog*.xt) que el sistema mantindrà. Si el nombre de registres supera aquest valor, llavors els registres vells s'esborraràn, altrament es reanomenaràn i es donarà el pròxim número més alt.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
ca: Aquesta llista està basada en un subconjunt de les dades de la taula i no és necessàriament acurada.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
ca: Això significa que les unions "JOIN" que estan fent consultes completes de taula. Afegir índexs per a les columnes que s'utilitzen en les condicions de combinació, accelerarà el procés d'unió.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
ca: Aquest mètode requereix l'ús d'una "<i>connexió SSL</i>" o una "<i>connexió sense xifrar que xifra la contrasenya utilitzant RSA</i>"; mentre es connecta al servidor.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ca: Això pot ser causat perque el valor de {query_cache_limit} és massa baix. Buidar la memòria cau de consulta també pot ajudar.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ca: Aquesta operació pot ser bastant llarga. Procedim igualment?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
ca: Aquesta operació intentarà convertir les seves dades al nou joc de caràcters. En casos estranys, especialment on un caràcter no existeix en el nou joc, aquest procés podria causar que les dades apareguin incorrectament; en aquest cas us suggerim tornar al  joc de caràcters original i indicar un consell

en: This option will replace your table and contained data.
ca: Aquesta opció substituirà la taula i les dades contingudes.

en: This plugin does not support compressed imports!
ca: Aquesta extensió no suporta importacions comprimides!

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
ca: Aquest informe inclou automàticament dades sobre l'error i informació sobre opcions de configuració importants. S'enviarà a l'equip de phpMyAdmin per tal de depurar l'error.

en: This server is configured as master in a replication process.
ca: Aquest servidor s'ha configurat com a mestre en un procés de replicació.

en: This server is not configured as a master server in a replication process. You can choose from either replicating all databases and ignoring some of them (useful if you want to replicate a majority of the databases) or you can choose to ignore all databases by default and allow only certain databases to be replicated. Please select the mode:
ca: Aquest servidor no està configurat com a servidor mestre en un procés de replicació. Pots triar de replicar totes les bases de dades i fent cas omís d'algunes (molt útil si vols replicar una majoria de les bases de dades) o pots optar per ignorar totes les bases de dades per defecte i permetre que només determinades bases de dades es repliquin. Si us plau, selecciona l'opció:

en: This server is not configured as master in a replication process. Would you like to <a href="%s">configure</a> it?
ca: Aquest servidor no està configurat com a mestre en un procés de replicació. Vols <a href="%s">configurar-lo</a> ?

en: This server is not configured as slave in a replication process. Would you like to <a href="%s">configure</a> it?
ca: Aquest servidor no està configurat com a esclau en un procés de replicació. Vols <a href="%s">configurar-lo</a> ?

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ca: Aquesta opció està desactivada, no s'aplicarà a la teva configuració.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ca: Aquesta taula no conté una columna única. Característiques relacionades amb l'edició de quadrícula, checkbox, Editar, Copiar i Esborrar enllaços poden no funcionar després de desar.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
ca: Això normalment significa freqüents exploracions d'índexs complets. Escaneigs complets de l'índex són més ràpids que els recorreguts de taules, però requereixen gran quantitat de cicles de CPU en taules grans, si les taules que tenen o han tingut un gran volum d'actualitzacions i eliminacions, executar "Optimize TABLE" pot reduir la quantitat  i/o la velocitat de l'examen complet de l'índex. A part que les exploracions d'índexs complets només es pot reduir per la reescriptura de consultes.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
ca: Això generalment significa que té un error de sintaxi, revisa els errors que es mostren a continuació.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
ca: Aquest valor s'interpreta usant %1$sstrftime%2$s, pel que podeu usar les cadenes de formateig de temps. A més, es faran aquestes transformacions: %3$s. Altre text es deixarà sense variació. Consulteu les %4$sPFC -FAQ- %5$s per a més detalls.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ca: Aquest valor s'ha de comprovar acuradament per assegurar que aquest directori no és accesible per tothom, ni es pot llegir ni escriure per altres usuaris al teu servidor.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ca: Aquesta vista té al menys aques nombre de files. Consulta %sdocumentation%s.

en: Thread %s was successfully killed.
ca: Fil %s cancel.lat correctament.

en: Thread cache
ca: Memòria cau de fils

en: Thread cache hit rate %%
ca: %% de rati d'encerts al cau de fils

en: Thread cache hit rate (calculated value)
ca: Taxa d'encerts del cau de fils (valor calculat)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
ca: Taxa d'encert del cau de fils: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
ca: La memòria cau de fils està desactivada, el que resulta en una major sobrecàrrega de les connexions noves a MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
ca: El cau de fils no és eficient.

en: Threads
ca: Fils

en: Threads that are slow to launch
ca: Fils que s'inicien lentament

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
ca: Mitjançant aquesta operació, MySQL intenta assignar els valors de dades entre jocs de caràcters. Si els conjunts de caràcters són incompatibles, hi pot haver pèrdua de dades i aquesta pèrdua <b>NO</b> es pot recuperar simplement canviant altra vegada el(s) joc(s) de caràcters de la columna. <b>Per convertir les dades existents, es recomana utilitzar la característica d'edició de columnes  (l'enllaç de "Canvi") a la pàgina de l'estructura de taula.</b>

en: Thu
ca: Dij

en: Thursday
ca: Dijous

en: TiB
ca: TB

en: Time
ca: Temps

en: Time taken
ca: Temps dedicat

en: Time taken:
ca: Temps dedicat:

en: Title of browser window when a database is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan es selecciona una base de dades.

en: Title of browser window when a server is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan es selecciona un servidor.

en: Title of browser window when a table is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan es selecciona una taula.

en: Title of browser window when nothing is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan no hi ha res seleccionat.

en: To
ca: A

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
ca: Per mostrar les consultes dels registres, selecciona l'interval de temps rellevant en qualsevol gràfic mantenint premut el botó esquerre del ratolí i arrosegant  sobre el gràfic. Un cop confirmat, això carregarà una taula de consultes agrupades, on podràs clicar en qualsevol de les instruccions SELECT per analitzar-la amb més detall.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
ca: Per tenir unes mitjanes més exactes, es recomana deixar que el servidor funcioni durant més d'un dia abans d'executar aquest analitzador

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ca: Per acostar, selecciona una secció del gràfic amb el ratolí.

en: Today
ca: Avui

en: Toggle relationship lines
ca: Canviar línies de relació

en: Toggle small/big
ca: Canviar petit/gran

en: Too many clients are aborted.
ca: Massa clients avortats.

en: Too many connections are aborted.
ca: Massa connexions avortades.

en: Too many error messages, some are not displayed.
ca: Masses missatges d'error, alguns no es mostren.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ca: Masses classificacions esdevenen en taules temporals.

en: Too many table locks were not granted immediately.
ca: Masses bloquejos de taula no s'han fet immediatament.

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
ca: Nombre total (des de l'arrencada) de vegades que el fil esclau de replicació de SQL ha recuperat transaccions.

en: Total Time
ca: Temps total

en: Total memory
ca: Memòria total

en: Total size of buffer pool, in pages.
ca: Tamany total de la memòria cau, en pàgines.

en: Total swap
ca: Intercanvi total

en: Total time:
ca: Temps total:

en: Track table
ca: Segueix taula

en: Track these data definition statements:
ca: Segueix aquestes declaracions de definició de dades:

en: Track these data manipulation statements:
ca: Segueix aquestes declaracions de manipulació de dades:

en: Track view
ca: Vista de seguiment

en: Tracked tables
ca: Taules seguides

en: Tracking
ca: Seguiment

en: Tracking data definition successfully deleted
ca: Definició de seguiment de dades eliminat correctament

en: Tracking data deleted successfully.
ca: Les dades de seguiment s'han eliminat correctament.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
ca: manipulació de seguiment de dades eliminat correctament

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
ca: S'ha activat el seguiment de %1$s a la versió %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
ca: Desactivat el seguiment per %1$s a la versió %2$s.

en: Tracking is active.
ca: El seguiment està actiu.

en: Tracking is not active.
ca: El seguiment no està actiu.

en: Tracking of %s is activated.
ca: S'ha activat el seguiment de %s.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ca: Seguiment de canvis a la base de dades. Necessita de la infraestructura de taules enllaçades de phpMyAdmin.

en: Tracking report
ca: Informe de seguiment

en: Tracking report for table `%s`
ca: Informe de seguiment per la taula `%s`

en: Tracking statements
ca: Seguiment de declaracions

en: Tracking versions deleted successfully.
ca: S'han esborrat correctament les versions de seguiment.

en: Traditional Chinese
ca: Xinès tradicional

en: Traditional Spanish
ca: Espanyol Tradicional

en: Traffic
ca: Tràfic

en: Transaction buffer size
ca: Tamany de la memòria cau de transaccions

en: Transaction coordinator
ca: Coordinador de transaccions

en: Trigger %1$s has been created.
ca: Disparador %1$s creat.

en: Trigger %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat el disparador %1$s.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ca: Temps

en: Trigger name
ca: Nom del disparador

en: Triggers
ca: Disparadors

en: Truncate
ca: Truncar

en: Truncate Shown Queries
ca: Talla les consultes mostrades

en: Truncate table before insert
ca: Truncar taula abans d'inserir

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ca: Intenta tornar als valors predeterminats dels camps erronis

en: Tu
ca: Dm

en: Tue
ca: Dma

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: Turkish
ca: Turc

en: Type
ca: Tipus

en: Type to filter these, Enter to search all
ca: Escriu per filtrar aquests, tecla <intro> per buscar tot

en: UI preferences table
ca: Preferències d'interfase de taula

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ca: URL on apuntarà el logo al panell de navegació.

en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

en: Unable to change master!
ca: No es pot canviar el mestre!

en: Unable to connect to master %s.
ca: Incapaços de connectar amb el mestre %s.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
ca: Incapaços de llegir la posició del registre mestre. Posible problema de permissos en el mestre.

en: Unable to use timezone %1$s for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
ca: No és possible usar el fus horari %1$s per al servidor %2$d. Comprova la teva configuració per a [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin fa servir actualment el fus horari per defecte del servidor de base de dades.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
ca: Caràcter inesperat en la línia %1$s. S'esperava una tabulació, però s'ha trobat "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
ca: Caràcters no esperats en la línia %s.

en: Ungroup queries
ca: Desagrupa consultes

en: Unique
ca: Única

en: Unit
ca: Unitat

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown error in file upload.
ca: Error desconegut al pujar l'arxiu.

en: Unknown table status:
ca: Estat de taula desconegut:

en: Unlink from main panel
ca: Desenllaça amb el panell principal

en: Unparsable version string
ca: No es pot interpretar el text de versió

en: Unselect all
ca: Desmarca tot

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Untracked tables
ca: Taules no seguides

en: Update
ca: Actualitzar

en: Update Query
ca: Actualitza consulta

en: Update bookmark
ca: Actualitzar consulta desada

en: Update data when duplicate keys found on import
ca: Actualitza amb les dades noves quan es trobin claus duplicades en la importació

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
ca: Actualitza amb les dades noves quan  es trobin claus duplicades en la importació (afegeix ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: Updated
ca: Actualitzat

en: Upload directory
ca: Directori de pujades

en: Uploading your import file…
ca: Pujant el teu arxiu a importar…

en: Uptime below one day
ca: Temps d'activitat per sota d'un dia

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
ca: El temps d'activitat és inferior a 1 dia, l'optimització del rendiment pot no ser exacta.

en: Use %s statement
ca: Usar l'instrucció %s

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
ca: Utilitza la memòria cau de sortida per GZip per incrementar la velocitat en transferències HTTP.

en: Use Host Table
ca: Utilitza la Taula de Hosts

en: Use LOCAL keyword
ca: Usa clau LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ca: Utilitzar OpenStreetMaps com a capa base

en: Use SSL
ca: Usa SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
ca: Usa la tecla TAB per moure't de valor en valor, o CTRL+fletxes per moure't on vulguis.

en: Use Tables
ca: Usa Taules

en: Use database search
ca: Usa cerca de base de dades

en: Use delayed inserts
ca: Usa insercions diferides

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ca: Utilitzeu hexadecimal per a BINARY i BLOB

en: Use ignore inserts
ca: Utilitza "ignore inserts"

en: Use natural order for sorting table and database names.
ca: Usa l'ordre natural per ordenar els noms de taules i bases de dades.

en: Use only icons, only text or both.
ca: Usa només icones, només text o bé ambdós.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ca: Utilitza connexions persistents a bases de dades MySQL.

en: Use regular expression
ca: Usar expressió regular

en: Use text field
ca: Usa camp de text

en: Use text field:
ca: Usa camp de text:

en: Use this column to label each point
ca: Utilitza aquesta columna per etiquetar cada punt

en: Use this value
ca: Fes servir aquest valor

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
ca: Fer servir l'editor SQL (CodeMirror) amb ressaltat de sintaxi i números de línia.

en: Used memory
ca: Memòria utilitzada

en: Used swap
ca: Intercanvi utilitzat

en: Used variable / formula
ca: Variable usada / formula

en: User
ca: Usuari

en: User account
ca: Compte d'usuari

en: User accounts
ca: Comptes d'usuaris

en: User accounts overview
ca: Vista global de comptes d'usuari

en: User for config auth
ca: Usuari per autenticació config

en: User group
ca: Grup d'usuari

en: User group menu assignments
ca: Menu d'assignacions de grup d'usuaris

en: User groups
ca: Grups d'usuaris

en: User groups table
ca: Taula de grups d'usuaris

en: User has been added.
ca: Usuari afegit.

en: User name
ca: Nom d'usuari

en: User name:
ca: Nom d'usuari:

en: User preferences
ca: Preferències d'usuari

en: User preferences storage table
ca: Taula de preferències de l'usuari

en: User:
ca: Usuari:

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
ca: No es poden canviar ni el nom d'usuari ni el del servidor. Si només vols canviar la contrasenya, has de fer servir la pestanya 'Canviar contrasenya'.

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Users
ca: Usuaris

en: Users cannot set a higher value
ca: Els usuaris no poden establir un valor més gran

en: Users having access to "%s"
ca: Usuaris amb accés a "%s"

en: Users of '%s' user group
ca: Usuaris del grup d'usuaris '%s'

en: Users table
ca: Taula d'usuaris

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ca: Usar el preferit "%s" com a pàgina de cerca per defecte.

en: Using the monitor:
ca: Utilitzant el monitor:

en: VIEW name
ca: Nom de VISTA

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
ca: Valida la cadena usant expressions regulars i només insereix si el valor coincideix. La primera opció és l'expressió regular.

en: Validation failed for the input string %s.
ca: Ha fallat la validació de la cadena d'entrada %s.

en: Value
ca: Valor

en: Value Column:
ca: Valor de columna:

en: Value for the column "%s"
ca: Valor per la columna "%s"

en: Value must be equal or lower than %s!
ca: El valor ha de ser igual o menor que %s!

en: Values
ca: Valors

en: Values for a new column
ca: Valors per la nova columna

en: Values for column %s
ca: Valors per la columna %s

en: Verbose name of this server
ca: Nom explicatiu d'aquest servidor

en: Version
ca: Versió

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
ca: Versió %1$s de %2$s esborrada.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ca: S'ha creat la versió %1$s de les taules seleccionades, el seu seguiment està actiu.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
ca: S'ha creat la versió %1$s, activat el seguiment per %2$s.

en: Version %s snapshot (SQL code)
ca: Instantània de la versió %s (codi SQL)

en: Version check
ca: Comprovació de versió

en: Version information
ca: Informació de versió

en: Version information:
ca: Informació de la versió:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
ca: Versió compilada des del codi font, no és un binari oficial de MySQL.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
ca: Versió inferior a 5.1.30 (la primera versió disponible pública de 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
ca: Versió inferior a 5.5.8 (la primera versió disponible pública de 5.5).

en: Very weak
ca: Molt debil

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: View
ca: Vista

en: View %s has been dropped.
ca: Vista %s esborrada.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
ca: Veure el contingut d'una estructura prement sobre el seu nom.

en: View dump (schema) of database
ca: Veure el bolcat (esquema) de la base de dades

en: View dump (schema) of databases
ca: Veure volcat (esquema) de les bases de dades

en: View dump (schema) of table
ca: Veure un bolcat (esquema) de la taula

en: View in fullscreen
ca: Veure a pantalla completa

en: View name can not be empty!
ca: El nom de la vista no pot estar buit!

en: View only
ca: Només mirar

en: View output as text
ca: Veure la sortida com a texte

en: View structure
ca: Veure estructura

en: View users
ca: Veure usuaris

en: Views
ca: Vistes

en: Views:
ca: Vistes:

en: Virtuality
ca: Virtualitat

en: Visualize GIS data
ca: Visualitzar dades GIS

en: Warning
ca: Atenció

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
ca: Avís: un formulari d'aquesta pàgina té més de %d camps. En enviar-lo es poden ignorar alguns camps donada la configuració «max_input_vars» de PHP.

en: Warnings
ca: Avisos

en: We
ca: Dc

en: Weak
ca: Debil

en: Web server
ca: Servidor web

en: Wed
ca: Dcr

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Welcome
ca: Benvingut

en: Welcome to %s
ca: Benvingut a %s

en: Well Known Binary
ca: Binari conegut

en: Well Known Text
ca: Text conegut

en: West European
ca: Europa Occidental

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ca: Quan s'utilitza la taula Host, aquest camp s'ignora i es fan servir els valors enmagatzemats a la taula Host en lloc seu.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
ca: Al navegar per les taules, es recorda la classificació de cada taula.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
ca: Quan està desactivada, els usuaris no poden configurar qualsevol de les següents opcions, independentment de la casella de selecció a la dreta.

en: Where to show the table row links
ca: Ón de mostrar els vincles de fila de taula

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ca: Si una instrucció DROP DATABASE IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre a l'hora de crear una base de dades.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ca: Si una instrucció DROP TABLE IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre a l'hora de crear una taula.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ca: Si una instrucció DROP VIEW IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre a l'hora de crear una vista.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ca: Si a un usuari se l'hauria de mostrar el botó "mostrar totes (les files)".

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
ca: S'hauria de mostrar un avís ("Estàs segur…") al estigueu a punt de perdre dades.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
ca: Si s'hauria de mostrar comentaris de la columna a la vista d'estructura de taula

en: Whether the table structure actions should be hidden.
ca: Si s'han d'amagar les accions estructurals de la taula.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ca: SI el mecanisme de seguiment crearà versions per a taules i vistes automàticament.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
ca: Quan s'ofereix la possibilitat d'expandir l'arbre al panell de navegació.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ca: Quan mostrar events sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
ca: Si vols mostrar les funcions sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show hint or not.
ca: Mostrar o no ajudes.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
ca: Si es mostren els procediments sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
ca: Si es mostren els enllaços de fila fins i tot en absència d'una clau única.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ca: Quan mostrar les taules sota la base de dades en arbre

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ca: Quan mostrar vistes sobre la base de dades en l'arbre de navegació

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
ca: En sol · licitar noves dades del gràfic el servidor torna una resposta no vàlida. La causa més probable d'aixó és que la sessió ha finalitzat. Pot ser d'ajuda recarregar la pàgina i tornar a entrar les dades de connexió.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
ca: Encara que no hi ha res dolent en ordenar una gran quantitat de files, potser voldries assegurar-te que les consultes que requereixen una gran quantitat d'ordenacions utilitzin columnes indexades a la clàusula ORDER BY, ja que això donarà lloc a una ordenació més ràpida.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ca: Els comodins _ i % han de marcar-se amb una \ per usar-los literalment.

en: With selected:
ca: Amb marca:

en: Without PHP code
ca: Sense codi PHP

en: Wk
ca: Se

en: Words are separated by a space character (" ").
ca: Paraules separades per un espai (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ca: Paraules o valors a cercar (comodí: "%"):

en: Write requests
ca: Peticions d'escriptura

en: Write waits
ca: Esperes d'escriptura

en: Write waits in %
ca: Esperes d'escriptura en %

en: Wrong GET file attribute value
ca: Valor incorrecte d'atribut d'arxiu en GET

en: Wrong data
ca: Dades incorrectes

en: Wrong data or no validation for %s
ca: Dada errònia o no validada per a %s

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ca: Permisos incorrectes a l'arxiu de configuració, no pot ser modificable per tothom!

en: Wrong username/password. Access denied.
ca: Usuari i/o clau erronis. Accés denegat.

en: X Values
ca: Valors X

en: X-Axis label:
ca: Etiqueta de l'eix X:

en: X-Axis:
ca: Eix X:

en: Y Values
ca: Valors Y

en: Y values
ca: Valors Y

en: Y-Axis label:
ca: Etiqueta de l'eix Y:

en: YES
ca: SI

[ctx: Year suffix]
en: none
ca: Sufix de l'any

en: Yes
ca: Si

en: You allow for connecting to the server without a password.
ca: Estàs permetent connexions al servidor sense contrasenya.

en: You are about to DESTROY a complete database!
ca: Ets a punt de DESTRUIR completament una base de dades!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ca: Ets a punt de DESTRUIR completament una taula sencera!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ca: Ets a punt de TRUNCAR completament una taula sencera!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
ca: Estàs utilitzant el %s%% de la teva memòria per a la memòria intermèdia d'InnoDB. Aquesta regla s'activa si estàs assignant menys del 60%%, però això pot ser perfectament adequat per al teu sistema si no tens moltes taules InnoDB o altres serveis que s'executin a la mateixa màquina.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ca: No tens permés connectar amb aquest servidor MySQL!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ca: No estàs fent servir una connexió segura; totes les dades (incloent informació potencialment sensible, com les contrasenyes) s'estàn transferint sense xifrar!

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
ca: Estàs utilitzant una versió del repositori Git, executa [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]La darrera versió estable és la %s, alliberada en %s.

en: You are using PHP's deprecated 'mysql' extension, which is not capable of handling multi queries. [strong]The execution of some stored routines may fail![/strong] Please use the improved 'mysqli' extension to avoid any problems.
ca: Estàs usant l'extensió obsoleta de PHP 'mysql', la qual no és capaç de manejar múltiples consultes. [strong]L'execució d'alguns procediments emmagatzemats pot fallar![/strong] Utilitza l'extensió millorada 'mysqli' per evitar qualsevol problema.

en: You are using the MySQL Query cache with a fairly high traffic database. It might be worth considering to use <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> instead of the MySQL Query cache, especially if you have multiple slaves.
ca: Estàs utilitzant la memòria cau de consultes de MySQL amb una base de dades de força transit. Valdria la pena considerar l'ús <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/ha-memcached.html">memcached</a> en lloc de la memòria cau de consultes de MySQL, especialment si tens diversos servidors esclaus.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ca: Estàs utilitzant un servidor de demostració. Pots fer el que vulguis aquí, però sisplau no modifiquis els usuaris root, debian-sys-maint i pma. Més informació disponible a %s.

en: You are using the mysql extension which is deprecated in phpMyAdmin. Please consider installing the mysqli extension.
ca: Estàs fent servir l'extensió -mysql- ja obsoleta per a phpMyAdmin. Considera instal.lar l'extensió -mysqli-.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ca: S'intenta carregar un arxiu amb una compresió no suportada (%s). O bé aquest suport no s'ha implementat encara o bé el teniu desactivat a la configuració.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
ca: També pots editar la majoria dels valors<br />prement directament en el seu contingut.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
ca: També pots editar més valors<br />fent doble-clic en el seu contingut.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ca: Pots entrar un nom d'amfitrió/adreça IP i port separat per espai.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ca: Pots executar el bolcat mitjançant la creació i utilització d'una base de dades temporal. Si us plau, assegura't que tens els permisos per fer-ho.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ca: Pots restablir tots els teus paràmetres als valors per defecte.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
ca: Pots establir més paràmetres modificant l'arxiu config.inc.php, ex. by usant %sSetup script%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ca: Pots usar els caràcters comodins de MySQL (% i _), escapal's si vols fer-los servir als teus texts, ex.: usa [kbd]'my\_db'[/kbd]  i no [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ca: No pots canviar aquestes variables. Inicia la sessió com a root o contacta amb el teu administrador de bases de dades.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
ca: No deus tenir establert el blowfish secret i tens activada l'autenticació [kbd]per galetes[/kbd], així que es generarà automàticament una clau per tú. S'utilitza per xifrar galetes; no necessites recordar-la.

en: You do not have InnoDB enabled.
ca: El motor InnoDB no està activat.

en: You do not have necessary privileges to create a database named 'phpmyadmin'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
ca: No tens prou permisos per a crear una base de dades de nom 'phpmyadmin'. Has d'anar a la pestanya 'Operacions' de qualsevol base de dades per establir la configuració d'enmagatzemament de phpMyAdmin allí.

en: You do not have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ca: No tens prou permisos per realitzar aquesta operació; si us plau, consulta la documentació per a mes detalls

en: You do not have the necessary privileges to create a routine.
ca: No tens prou permisos per crear una rutina.

en: You do not have the necessary privileges to create a trigger.
ca: No tens prou permisos per crear un disparador.

en: You do not have the necessary privileges to create an event.
ca: No tens prou permisos per crear un esdeveniment.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ca: No tens prou permisos per visualitzar aquesta informació!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ca: No tens prou permisos per realitzar aquesta operació; si us plau, consulta la documentació per a mes detalls

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
ca: Tens una taxa de consultes lentes de %s per hora, hauries de tenir menys de l'1%% per hora.

en: You have added a new user.
ca: Has afegit un usuari nou.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ca: Has editat algunes dades i no s'han desat. Estàs segur que vols sortir d'aquesta pàgina per desar les dades?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ca: Tens activada la funció -mbstring.func_overload- a la configuració del teu PHP. Aquesta opció és incompatible amb phpMyAdmin i pot provocar la perdua de dades!

en: You have no saved settings!
ca: No has desat els paràmetres!

en: You have revoked the privileges for %s.
ca: Has tret els permisos per %s.

en: You have to add at least one column.
ca: Has d'afegir al menys una columna.

en: You have to choose at least one column to display!
ca: Has de triar al menys una columna per mostrar!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ca: Tens canvis no desats; estàs segur de sortir d'aquesta pàgina?

en: You have updated the privileges for %s.
ca: Heu actualitzat els permisos de %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ca: No has desat els canvis en el disseny. Es perdran si no els deses. Vols continuar?

en: You may also drag and drop a file on any page.
ca: També pots arrossegar un arxiu en qualsevol pàgina.

en: You may examine the data in the error report:
ca: Pots examinar les dades a l'informe d'error:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
ca: Podries necessitar reduir la mida de {key_buffer_size}, revisa les taules per veure si s'han eliminat índexs, o les consultes i les expectatives d'ús dels índexs.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
ca: Potser hauries d'augmentar {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
ca: És possible que vulguis actualitzar la pàgina.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
ca: Podries augmentar la variable {long_query_time} o optimitzar les consultes que figuren en el registre de consultes lentes

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ca: És possible que vulguis augmentar {query_cache_size}, però tingues en compte que la sobrecàrrega de mantenir la memòria cau és probable que augmenti amb la seva grandària, així que es recomana fer això en petits increments i supervisar els resultats.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ca: Has de proporcionar un nom i un tipus per a cada paràmetre de la rutina.

en: You must provide a routine definition.
ca: Has de proporcionar una definició de la rutina.

en: You must provide a routine name!
ca: Has de proporcionar un nom de rutina!

en: You must provide a trigger definition.
ca: Has de proveïr una definició de disparador.

en: You must provide a trigger name!
ca: Has de proveïr un nom de disparador!

en: You must provide a valid event for the trigger!
ca: Has de proveïr un event vàlid pel disparador!

en: You must provide a valid execution time for the event.
ca: Has de proporcionar un temps d'execució vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide a valid interval value for the event.
ca: Has de proporcionar un valor de l'interval vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide a valid return type for the routine.
ca: Has de proporcionar un tipus de resposta vàlida per a la rutina.

en: You must provide a valid table name!
ca: Has de donar un nom de taula vàlid!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
ca: Has de proveïr una sincronització vàlida pel disparador!

en: You must provide a valid type for the event.
ca: Has de proporcionar un tipus vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide an event definition.
ca: Has de proporcionar una definició d'esdeveniment.

en: You must provide an event name!
ca: Has de proporcionar un nom d'esdeveniment!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ca: Has de proporcionar la longitud/valors dels paràmetres de tipus ENUM, SET, VARCHAR i VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ca: La raó més probable d'aixó és que no heu creat l'arxiu de configuració. Podreu voler utilitzar %1$ssetup script%2$s per crear-ne un.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ca: Probablement has triat d'enviar un arxiu que és massa gran. Consulta la %sdocumentació%s per trobar formes de modificar aquest límit.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %sauthentication type%s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ca: Has triat el tipus d'autenticació [kbd]config[/kbd] i has inclós el nom d'usuari i la contrasenya per connexions automàtiques, que es una opció no recomanable per a servidors actius. Qualsevol que conegui la teva URL de phpMyAdmin pot accedir al teu panel directament. Estableix el %sauthentication type%s a [kbd]cookie[/kbd] o [kbd]http[/kbd].

en: You should upgrade to %s %s or later.
ca: Es necessari actualitzar a %s %s o posterior.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
ca: Hauries d'actualitzar, ja que MySQL 5.1 té millor rendiment, i encara és millor en MySQL 5.5.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
ca: Hauries d'actualitzar, ja que les darreres versions de MySQL 5.1 tenen millor rendiment, i MySQL 5.05 encara més.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ca: Es necessari actualitzar a una versió estable de MySQL 5.5.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ca: Hauries de fer servir connexions SSL si el teu servidor de base de dades ho permet.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ca: La memòria intermèdia d'InnoDB és relativament petita.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
ca: La mida del registre InnoDB és del %s%% en relació a la mida de la memòria intermèdia d'InnoDB, que no hauria de ser inferior al 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ca: El paràmetre de PHP [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] és menor que la caducitat de galetes -cookies- configurat a phpMyAdmin, degut a aixó, la vostra conenexió podria caducar abans de l'establert a phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
ca: La vostra comanda SQL ha estat executada amb èxit.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
ca: La mida absoluta del registre InnoDB és de %s MiB

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ca: El teu navegador té la configuració de phpMyAdmin per a aquest domini. Vols importar-ho per a la sessió actual?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
ca: El teu navegador actualitzarà tots els gràfics que es mostren en un interval regular. Pots afegir gràfics i canviar la freqüència d'actualització a la secció 'Configuració', o eliminar qualsevol gràfic amb la icona d'engranatge en cada gràfic corresponent.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ca: La vostra exportació és incomplerta degut al límit de temps d'execució massa baix a nivell de PHP!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ca: La teva capacitat de memòria és superior a 3 GiB (suposant que el servidor està en localhost), de manera que MySQL no podria ser capaç d'accedir a la totalitat de la seva memòria. És possible que vulgueu considerar la instal·lació de la versió de 64 bits de MySQL.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
ca: Les teves preferències només es desaran per a la sessió actual. Per desar-les permanentment es necessita activar %sinterficie de taules enllaçades de phpMyAdmin%s.

en: Your session has expired. Please log in again.
ca: La seva sessió ha caducat. Si us plau, accedeixi de nou.

en: Zoom search
ca: Cerca de zoom

en: [ROLLBACK occurred.]
ca: [S'ha produït un ROLLBACK.]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ca: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. ordre descendent per columnes de tipus TIME, DATE, DATETIME i TIMESTAMP, ordre descendent ascendent a la resta.

en: active
ca: actiu

en: after %s
ca: Després de %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
ca: exportar els àlies podria no funcionar correctament en tots els casos.

en: all words
ca: totes les paraules

en: and then
ca: i llavors

en: as regular expression
ca: com a expressió regular

en: ascending
ca: ascendent

en: at beginning of table
ca: a l'inici de la taula

en: at least one of the words
ca: al menys una d'aquestes paraules

en: authored on %1$s by %2$s
ca: creadat en %1$s per %2$s

en: binary collation
ca: ordenació binària

en: both of the above
ca: ambdós anteriors

en: both of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ca: Ambdós anteriors<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: calendar-month-year
ca: calendari-mes-any

en: cancel
ca: Cancel.lar

en: case-insensitive
ca: no sensible a majúscules

en: case-insensitive collation
ca: ordenació no sensible a majúscules

en: case-sensitive
ca: sensible a majúscules

en: case-sensitive collation
ca: ordenació sensible a majúscules

en: column(s)
ca: columna(es)

en: committed on %1$s by %2$s
ca: incorporat en %1$s per %2$s

en: complete inserts
ca: completa insercions

en: concurrent_insert is set to 0
ca: {concurrent_insert} està establert a 0

en: data
ca: dades

en: database-specific
ca: específic de la base de dades

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ca: Data i hora

en: descending
ca: descendent

en: dictionary
ca: diccionari

en: disabled
ca: desactivat

en: display column
ca: mostra columna

en: dynamic
ca: dinàmic

en: event
ca: esdeveniment

en: extended inserts
ca: insercions ampliades

en: first
ca: primer

[ctx: for MIME transformation]
en: Description
ca: Descripció

[ctx: for default]
en: None
ca: Cap

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ca: «general_log» i «slow_query_log» estàn actius.

en: general_log is enabled.
ca: «general_log» està actiu.

en: gzipped
ca: comprimit amb gzip

en: have_innodb is set to 'value'
ca: {have_innodb} està establert a 'value'

en: in use
ca: en ús

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ca: inclou els noms de columnes cada instrucció <code>INSERT</code> <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ca: insereix múltiples files a cada instrucció <code>INSERT</code> <br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: key
ca: clau

en: key_buffer_size is 0
ca: key_buffer_size és 0

en: let the user choose
ca: deixa triar a l'usuari

en: log_output is not set to TABLE.
ca: «log_output» no està definit com a TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
ca: «log_output» està definit com a TABLE.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
ca: log_slow_queries està a 'OFF'

en: long_query_time is currently set to %ds.
ca: long_query_time està configurat a %ds.

en: long_query_time is set to %d second(s).
ca: «long_query_time» està configurat a %d segon(s).

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Màxim %% d'àrea de claus MyISAM usat mai: %s%%, aquest valor ha d'estar al voltant del 95%%

en: maximum %s
ca: màxim %s

en: multilingual
ca: multilingüe

en: neither of the above
ca: cap dels anteriors

en: neither of the above<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ca: Cap dels anteriors<br /> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: no branch
ca: sense branca

en: no description
ca: sense descripció

en: not OK
ca: Incorrecte

en: not active
ca: no actiu

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ca: Numèric

en: or type variable name:
ca: o escriu el nom de variable:

en: pages
ca: pàgines

en: partitioned
ca: particionat

en: per day
ca: per dia

en: per hour
ca: per hora

en: per hour:
ca: per hora:

en: per minute
ca: per minut

en: per minute:
ca: per minut:

en: per second
ca: per segon

en: per second:
ca: per segon:

en: phone book
ca: llibreta d'adreces

en: phpMyAdmin Demo Server
ca: Servidor de demostració de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin configuration snippet
ca: Fragment de configuració de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
ca: Documentació de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin homepage
ca: pàgina principal de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ca: phpMyAdmin ha intentat connectar amb el servidor de MySQL, però el servidor ha rebutjat la connexió. Comprova el host, el nom d'usuari i la contrasenya a l'arxiu config.inc.php i mira que es correspongui amb l'informació facilitada per l'administrador del servidor de MySQL.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ca: phpMyAdmin no pot cancel.lar el fil %s. Probablement, ja és tancat.

en: possible exploit
ca: possible aprofitament

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ca: query_cache_limit establert en 1 MiB

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ca: query_cache_size s'estableix a 0 o query_cache_type està a 'OFF'

en: routine
ca: rutina

en: shared
ca: compartit

en: slow_launch_time is set to %s
ca: {slow_launch_time} està establert a %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ca: «slow_query_log» i «general_log» estàn desactivats.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ca: «slow_query_log» actiu, però el servidor només registra consultas que tardin més de %d segons. És recomenable configurar «long_query_time» entre 0 i 2 segons depenent del sistema.

en: slow_query_log is enabled.
ca: «slow_query_log» està actiu.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ca: slow_query_log està a 'OFF'

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ca: Espacial

en: split into
ca: dividir en

en: static
ca: estàtic

[ctx: string types]
en: String
ca: Cadena

en: structure
ca: estructura

en: structure and data
ca: estructura i dades

en: subquery
ca: subconsulta

en: table-specific
ca: específic de la taula

en: take it
ca: agafa

en: the exact phrase
ca: la frase exacta

en: trigger
ca: disparador

en: unavailable
ca: no disponible

en: unknown
ca: desconegut

en: up to date
ca: actualitzat

en: use this for future exports
ca: usa això per futures exportacions

en: web server upload directory:
ca: directori de pujada d'arxius del servidor web:

en: wildcard
ca: comodins

en: zipped
ca: comprimit amb zip

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
ca: {long_query_time} s'estableix en 10 segons o més, per tant, només entrarà les consultes lentes que triguin més de 10 segons.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
ca: {tmp_table_size} i {max_heap_table_size} no són iguals.

en: ø Time
ca: ø de Temps

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ca: … esborra l'antic de les taules d'usuaris i recarrega els permisos després.

en: … delete the old one from the user tables.
ca: … esborra l'antic de les taules d'usuaris.

en: … keep the old one.
ca: … respecta l'antic.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ca: … treu tots els permisos actius de l'antic i esborra'l després.
