WPML_EXPORT - en to fr translation catalogue (632 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
fr:  Votre clé de site actuelle (%s) ne correspond pas au produit sélectionné (%s).

en: %1$s  is installed, but with incorrect version. You need %1$s %2$s or higher.
fr: %1$s est installé, mais dans une version incorrecte. Une version %1$s %2$s ou supérieure est requise.

en: %d %s are missing translations.
fr: Les traductions manquent pour %d %s.

en: %d %s is missing translations.
fr: Des traductions manquent pour %d %s.

en: %d %s translation missing.
fr: %d traduction manquante pour %s.

en: %d %s translations missing.
fr: %d traductions manquantes pour %s.

en: %d items
fr: %d éléments

en: %d products left
fr: Il reste %d produits

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
fr: %s ne peut accéder à %s pour l'enregistrement. Réessayez pour voir s'il s'agit d'un problème temporaire. Si le problème persiste, assurez-vous que ce site a accès à Internet. Vous pouvez continuer à utiliser le plugin sans l'enregistrer, mais vous ne recevrez pas de mises à jour automatisées.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
fr: %s ne peut se mettre à jour car l'enregistrement de votre site n'est pas valide. Veuillez d'abord %senregistrer %s%s à nouveau sur ce site.

en: %s do not require translation.
fr: %s ne requièrent pas de traduction.

en: %s is either not installed or not active.
fr: %s n'est ni installé ni activé.

en: %s is installed and active.
fr: %s est installé et actif.

en: %s is not set up.
fr: %s n'est pas défini.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
fr: %s est enregistré sur ce site. Vous recevrez des mises à jour automatiques jusqu'au %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
fr: %s est enregistré sur ce site. Votre compte Lifetime vous offre des mises à jour à vie.
    \n

en: %s is set up.
fr: %s est défini.

en: %s support on wpml.org
fr: Assistance %s sur wpml.org

en: %s translation
fr: Traduction %s

en: %sRenew here%s.
fr: %sRenouveler ici%s.

en: (embedded)
fr: (incorporé)

en: (previous value: %s)
fr: (valeur précédente : %s)

en: -- Choose a widget area --
fr: -- Choisir une zone de widget --

en: --Attribute--
fr: --Attribut--

en: --Taxonomy--
fr: --Taxonomie--

en: 1. Go to your %s%s account%s and add this site URL: %s
fr: 1. Allez à votre %scompte %s%s et ajoutez l'URL de ce site : %s

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
fr: 1454.07 &raquo; 1450 lorsque défini sur 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
fr: 1454.07 &raquo; 1454 lorsque défini sur 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
fr: 1454.07 &raquo; 1500 lorsque défini sur 100

en: 2. Enter your site key
fr: 2. Saisissez votre clé de site

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translations to version <code>%s</code>.
fr: <strong>Traduction WooCommerce disponible</strong> &#8211; Installez ou mettez à jour vos traductions <code>%s</code> vers la version <code>%s</code>.

en: API key (required)
fr: Clé API (requise)

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr: L'action a échoué. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Activate
fr: Activer

en: Activate after download
fr: Activer après le téléchargement

en: Activating %s
fr: Activation de %s

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Currencies
fr: Ajouter des devises

en: Add New %s
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) %s

en: Add a new currency switcher to a widget area
fr: Ajouter un nouveau sélecteur de devise à la zone de widget

en: Add currency
fr: Ajouter une devise

en: Add new currency
fr: Ajouter une nouvelle devise

en: Add separate download files for translations when translating products
fr: Ajouter des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque des produits sont traduits

en: Add separate download files for translations when you translate this product
fr: Ajoutez des fichiers à télécharger séparés pour les traductions lorsque vous traduisez ce produit

en: Add translation
fr: Ajouter une traduction

en: Additional CSS
fr: CSS additionnel

en: All %s
fr: Tous(tes) les %s

en: All %s are translated.
fr: Tou(te)s les %s sont traduit(e)s.

en: All %s have the same %s assignments.
fr: Tou(te)s les %s ont les mêmes affectations de %s.

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
fr: Tous les sélecteurs de devise de votre site sont affectés par les réglages de cette section.

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: All statuses
fr: Tous les statuts

en: All store pages must be translated in the languages configured on the site.
fr: Toutes les pages stockées doivent être traduites dans les langues configurées sur le site.

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
fr: Tous les produits seront supprimés du tri actuel afin de modifier la devise

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
fr: Tous les produits seront supprimés du tri actuel afin de modifier la langue

en: All translation statuses
fr: Tous les statuts de traduction

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
fr: Balises HTML autorisées : <img> <span> <u> <strong> <em>

en: Already bought %s?
fr: Vous avez déjà acheté %s ?

en: Already bought?
fr: Déjà acheté ?

en: Are you sure you want to remove this site key?
fr: Souhaitez-vous vraiment supprimer cette clé de site ?

en: Are you sure you want to unregister?
fr: Souhaitez-vous vraiment annuler l'enregistrement ?

en: At least one currency must be enabled for this language!
fr: Au moins une devise doit être activée pour cette langue !

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
fr: Au moins l'un de ces champs est requis : titre, contenu ou extrait

en: Attribute Slug
fr: Slug attribut

en: Attribute slug: %s
fr: Slug attribut : %s

en: Attributes
fr: Attributs

en: Automatic Exchange Rates
fr: Taux de change automatiques

en: Autosubtract amount
fr: Montant auto-soustrait

en: Available
fr: Disponible

en: Available parameters
fr: Paramètres disponibles

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
fr: Parce que ce site a recours à la structure de permalien par défaut, vous ne pouvez utiliser la traduction de slug pour les permaliens de produits.

en: Beta
fr: Bêta

en: Blue
fr: Bleu

en: Booking currency
fr: Devise de réservation

en: Bookings
fr: Réservations

en: Border
fr: Bordure

en: Button text
fr: Texte de bouton

en: Buy %s
fr: Acheter %s

en: Calculate costs in other currencies automatically
fr: Calculer les coûts automatiquement dans une autre devise

en: Calculate prices in other currencies automatically
fr: Calculer les prix automatiquement dans d'autres devises

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
fr: Annuler (conserver l'éditeur de traduction)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
fr: Impossible d'obtenir des taux de change. La connexion a échoué.

en: Cart
fr: Panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Change default language
fr: Modifier la langue par défaut

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
fr: Les modifications effectuées dans ces traductions affecteront les termes de manière générale ! (pas uniquement pour ce produit)

en: Cheatin' huh?
fr: On triche ?

en: Check for updates
fr: Vérification de mises à jour

en: Checkout
fr: Validation

en: Checkout &rarr; Pay
fr: Validation &rarr; Paiement

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Choose if you need multiple currencies
fr: déterminer si vous avez besoin de devises multiples

en: Choose which attributes to make translatable
fr: choisir les attributs qui doivent être traduisibles

en: Choosing if you need multiple currencies
fr: Choisir si vous avez besoin de plusieurs devises

en: Choosing which attributes to make translatable
fr: Choisir les attributs à rendre traduisibles

en: Clear all colors
fr: Effacer toutes les couleurs

en: Clear list
fr: Effacer la liste

en: Click to see individual components options.
fr: Cliquer pour visualiser les options de composants individuels.

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
fr: Cliquez pour afficher les prix dans les autres devises tels qu'ils apparaissent actuellement en amont.

en: Close setup
fr: Fermer la configuration

en: Collapse
fr: Réduire

en: Color theme
fr: Thème de la couleur

en: Composite Products ( Components )
fr: Produits composés (composants)

en: Composite Products ( Scenarios )
fr: Produits composés (scénarios)

en: Configuration Warnings
fr: Avertissements concernant la configuration

en: Configure multi-currency for multilingual sites
fr: Configurer des sites multilingues et multidevises pour

en: Configure products slug translation
fr: Configurer la traduction slug de produits

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
fr: Configurer les propriétés du produit spécifique devant être synchronisées avec les traductions.

en: Content
fr: Contenu

en: Content / Description
fr: Contenu / Description

en: Content, title, and excerpt are empty.
fr: Le contenu, le titre et l'extrait sont vides.

en: Continue
fr: Poursuivre

en: Core
fr: Par défaut

en: Create missing translations
fr: Créer les traductions manquantes

en: Currencies
fr: Devises

en: Currencies order updated
fr: Tri des devises mis à jour

en: Currencies to display for each language
fr: Devises à afficher dans chaque langue

en: Currency
fr: Devise

en: Currency - no orders found
fr: Devise - aucun tri trouvé

en: Currency Position
fr: Place de la devise

en: Currency Preview
fr: Aperçu des devises

en: Currency switcher
fr: Sélecteur de devise

en: Currency switcher colors
fr: Couleurs du sélecteur de devise

en: Currency switcher options
fr: Options du sélecteur de devise

en: Currency switcher preview
fr: Aperçu du sélecteur de devise

en: Currency switcher style
fr: Style du sélecteur de devise

en: Current
fr: Actuel

en: Current currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la devise actuelle

en: Current currency font color
fr: Couleur de police de la devise actuelle

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
fr: %s variantes doivent actuellement être créées.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom Product attributes
fr: Attributs de produit personnalisé

en: Custom Taxonomies
fr: Taxonomies personnalisées

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration du champ personnalisé %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de taxonomie personnalisée %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
fr: La configuration de type personnalisé %s a été modifiée à partir du fichier wpml-config.xml !

en: Customize the currency switcher
fr: Personnaliser le sélecteur de devise

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Decimal Separator
fr: Séparateur de décimale

en: Default currency
fr: Devise par défaut

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
fr: Certaines taxonomies sur votre site sont obligatoirement intraduisibles. Cela pose problème lorsque vous essayez d'exécuter un site WooCommerce multilingue.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
fr: Un plugin ou le thème en est probablement la cause.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
fr: Ce que vous pouvez faire :

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
fr: 1. Désactivez temporairement les plugins et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
fr: 2. Basculez temporairement vers le thème et voyez si ce message disparaît.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
fr: Il est recommandé de contacter %s, dites que vous recevez ce message et proposez d'envoyer une copie du duplicateur du site. Nous travaillerons avec l'auteur du thème/plugin et résoudrons le problème durablement. Nous vous offrirons entre-temps une solution temporaire de manière à ce que vous puissiez continuer à travailler.

en: Default: %name% (%symbol%) - %code%
fr: Par défaut : %nom% (%symbole%) - %code%

en: Delete
fr: Supprimer

en: Determined automatically based on exchange rate
fr: Automatiquement déterminé sur base du taux de change

en: Development
fr: Développement

en: Disable %s for %s
fr: Désactiver %s pour %s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Done!
fr: Terminé !

en: Down
fr: En bas

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Files
fr: Télécharger les fichiers

en: Download Files for Variation #%s
fr: Télécharger les fichiers pour la variation #%s

en: Download WooCommerce
fr: Télécharger WooCommerce

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
fr: Le téléchargement a échoué !\n\nCliquer sur OK pour revalider votre abonnement ou sur ANNULER pour réessayer.

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
fr: Le téléchargement a échoué !\n\nVeuillez rafraîchir la page et réessayer.

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
fr: Il n'est pas possible de télécharger car WordPress ne peut écrire dans le dossier des plugins. %sComment résoudre%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
fr: Il n'est pas possible de télécharger. WordPress ne peut créer les dossiers requis à cause de la\n limitation à 256 caractères de l'environnement Windows actuel.

en: Downloading translations... Please don't close this page.
fr: Téléchargement des traductions en cours... Veuillez ne pas fermer cette page.

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drag and drop the currencies to change their order
fr: Glisser et déposer les devises pour modifier l'ordre

en: Duplicate terms ( please select attribute ):
fr: Dupliquer les termes (veuillez sélectionner l'attribut) :

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit %s Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise %s

en: Edit My Address
fr: Modifier mon adresse

en: Edit Product Currency Switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise du produit

en: Edit currency switcher
fr: Modifier le sélecteur de devise

en: Edit this item
fr: Modifier cet élément

en: Edit this item inline
fr: Modifier cet élément intraligne

en: Edit this product translation
fr: Modifier la traduction de ce produit

en: Edit translation
fr: Modifier la traduction

en: Enable %s for %s
fr: Activer %s pour %s

en: Enable Multiple Currencies
fr: Activer les devises multiples

en: Enable automatic exchange rates
fr: Activer les taux de change automatiques

en: Enable the multi-currency mode
fr: Activer le mode multidevise

en: Enable this if you want to translate attribute values with Woocommerce Multilingual
fr: Activer ceci si vous souhaitez traduire des valeurs attributs avec Woocommerce Multilingual

en: Enable/disable
fr: Activer/Désactiver

en: Endpoint: %s
fr: Point de terminaison : %s

en: Enter API key
fr: Saisir la clé API

en: Enter prices in other currencies
fr: Entrer les prix dans d'autres devises

en: Enter site key
fr: Saisir la clé de site

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Exchange Rate
fr: Taux de change

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
fr: Taux de change = %s taux de change x (1 + commission de levée / 100)

en: Exchange rate updated automatically from %s
fr: Les taux de change ont été mis à jour automatiquement depuis %s

en: Exchange rates source
fr: Source des taux de change

en: Exchange rates updated successfully
fr: Les taux de change ont été mis à jour avec succès

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
fr: Les traductions existantes et les variantes associées seront supprimées.

en: External Product
fr: Produit externe

en: File URL
fr: Fichier URL

en: Filter
fr: Filtre

en: Finish translating
fr: Finir la traduction

en: Finished! You can visit the %sstrings translation%s screen to translate the strings now.
fr: Terminé ! Vous pouvez maintenant visiter l'écran %straduction de chaînes%s pour traduire les chaînes.

en: Fix product_type taxonomy terms
fr: Correction des termes de taxonomie product_type

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
fr: Pour 1454.07, lorsque l'incrément pour le nombre entier le plus proche est 100 et que le montant autosoustrait est 1, le montant à obtenir est 1499.

en: For your convenience, we've marked items that require your attention with a notice icon. You can see a list of everything that you should complete in the %sStatus%s tab.
fr: Pour vous faciliter la tâche, nous avons doté les éléments qui exigent votre attention d'une icône de notification. Une liste de tout ce qui doit être complété est visualisable dans l'onglet %sStatut%s.

en: From&hellip;
fr: De&hellip;

en: Get WPML
fr: Obtenir WPML

en: Get WPML Media
fr: Obtenir WPML Media

en: Get WPML String Translation
fr: Obtenir la Traduction de chaîne WPML

en: Get WPML Translation Management
fr: Obtenir la Gestion de traduction WPML

en: Global Attributes
fr: Attributs globaux

en: Go to the first page
fr: Allez à la première page

en: Go to the last page
fr: Allez à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Allez à la page suivante

en: Go to the previous page
fr: Revenez à la page précédente

en: Gray
fr: Gris

en: Heading
fr: En-tête

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide This Message
fr: Masquer ce message

en: Hide prices in other currencies
fr: Masquer les prix dans d'autres devises

en: Hover
fr: Survolage

en: How to translate attributes
fr: Comment traduire les attributs

en: How to translate product categories
fr: Comment traduire les catégories de produit

en: How to translate this?
fr: Comment traduire ceci ?

en: I'll do the setup later
fr: J'effectuerai les réglages plus tard

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
fr: Si vous utilisez un créateur de page pour concevoir des produits WooCommerce, il est préférable de travailler uniquement avec l'éditeur de traduction WPML.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths\n                                            synchronized, or seperate for each language.
fr: Si vous utilisez des produits téléchargeables, vous pouvez choisir d'avoir leurs chemins\n synchronisés ou séparer pour chaque langue.

en: If you have already purchased or renewed your subscription and you can still see this message, please revalidate your subscription
fr: Si vous avez déjà acheté ou renouvelé votre abonnement et que vous continuez à voir ce message, veuillez revalider votre abonnement

en: If you want different slugs for shop pages (%s/%s), you need to disable the shop prefix for products in <a href="%s">WooCommerce Settings</a>
fr: Vous utilisez WooCommerce Multilingual %s. Cette version inclut une reconception UI importante pour les écrans de configuration et requiert <a href="%s">WPML %s</a> ou une version supérieure. Tout fonctionne toujours en amont, mais pour configurer les options de WooCommerce Multilingual, vous devez passer à WPML.

en: In order to edit custom attributes you need to use the <a href="%s">custom product translation editor</a>
fr: Pour modifier des attributs personnalisés, vous avez besoin de l'<a href="%s">éditeur de traduction de produit personnalisé</a>

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
fr: Afin de visualiser les informations de produits, veuillez exécuter la %svérification manuelle de mise à jour%s pour initialiser la liste de produits ou supprimer (temporairement) le code ci-dessus.

en: Incorrect setup
fr: Configuration incorrecte

en: Increment for nearest integer
fr: Incrémenter pour le prochain nombre entier

en: Individual components
fr: Composants individuels

en: Install WooCommerce Pages
fr: Installer les pages WooCommerce

en: Install missing WooCommerce pages and create translations.
fr: Installer les pages WooCommerce manquantes et créer des traductions.

en: Installed
fr: Installé

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
fr: Installer ne peut contacter notre serveur de mises à jour afin d'obtenir des informations sur les produits disponibles et rechercher de nouvelles versions. Si vous voyez ce message pour la première fois, ignorez-le, il peut s'agir d'un simple problème de communication temporaire. Si le problème persiste et que votre administration WordPress ralentit, vous pouvez désactiver la vérification de version automatisée. Ajoutez la ligne suivante à votre fichier wp-config.php :

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
fr: Installer ne peut afficher les informations des produits parce que la mise à jour automatique pour %s était explicitement désactivée avec la configuration ci-dessous (généralement dans wp-config.php) :

en: Installing %s
fr: Installation de %s

en: Invalid currency parameter: "%s"
fr: Paramètre de devise non valide : "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
fr: Paramètre de langue non valide : "%s"

en: Invalid language parameter: %s
fr: Paramètre de langue non valide : %s

en: Invalid nonce
fr: Actuellement non valide

en: Invalid product
fr: Produit non valide

en: Invalid site key for the current site.
fr: La clé de site n'est pas valide pour le site actuel.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to unregister first and then register again with the same site key.
fr: La clé de site n'est pas valide pour le site actuel. Si l'erreur persiste, essayez d'abord d'annuler l'enregistrement, puis de procéder à un nouvel enregistrement avec la même clé de site.

en: Invalid taxonomy %s
fr: Taxonomie non valide : %s

en: Keep
fr: Garder

en: Keep %s
fr: Conserver %s

en: Keep using %s
fr: Continuer à utiliser %s

en: Label
fr: Étiquette

en: Language
fr: Langue

en: Last Modified
fr: Dernière modification

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour : %s

en: Later
fr: Plus tard

en: Learn how to turn your e-commerce site multilingual
fr: Apprenez comment transformer votre site e-commerce multilingue

en: Learn more
fr: Pour en savoir plus

en: Left
fr: Gauche

en: Left with space
fr: À gauche avec espace

en: Let's continue
fr: Poursuivons

en: Let's turn your WooCommerce shop multilingual
fr: Faites tourner votre boutique WooCommerce multilingue

en: Lifting charge
fr: Commission de levée

en: Loading ...
fr: Chargement en cours...

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WooCommerce Multilingual. Would you like to automatically create translated variations and images?
fr: Il semble que vous mettiez à niveau à partir d'une version antérieure à WooCommerce Multilingual. Souhaitez-vous créer automatiquement des  variantes et des images traduites ?

en: Lost Password
fr: Mot de passe perdu

en: Manually
fr: Manuellement

en: Monthly on the
fr: Mensuellement, le

en: Monthly on the %s
fr: Mensuellement, le %s

en: More details
fr: Plus de détails

en: Multi-currency
fr: Multidevise

en: Multi-currency is enabled but no secondary currencies have been set. %sAdd secondary currencies%s.
fr: L'option multidevise est activée mais aucune devise secondaire n'a été définie. %sAjouter des devises secondaires%s.

en: Multi-currency is not enabled.
fr: La multidevise n'est pas activée.

en: Multilingual Content Setup
fr: Configuration du contenu multilingue

en: Multiple Currencies
fr: Devises multiples

en: My Account
fr: Mon compte

en: Name
fr: Intitulé

en: Native WooCommerce product editing screen
fr: Écran de traitement de produit WooCommerce natif

en: Nearest
fr: Le plus proche

en: Needs updating
fr: Requiert une mise à jour

en: New %s
fr: Nouveau(elle) %s

en: New Widget Area Currency Switcher
fr: Nouveau sélecteur de devise de la zone de widget

en: No - dismiss
fr: Non - rejeter

en: No - only display products on other languages once they are translated
fr: Non : afficher les produits dans d'autres langues uniquement lorsqu'ils sont traduits

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No repositories defined.
fr: Aucun référentiel n'est défini.

en: Normally, you first create products in the site's default language and then you translate them. If products are not translated, do you want to show them on other languages?
fr: Généralement, vous créez d'abord des produits dans la langue par défaut du site, puis vous procédez à la traduction. Au cas où les produits ne seraient pas traduits, souhaitez-vous les afficher dans d'autres langues ?

en: Not sure which option to choose? Read about %spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%s.
fr: Vous ne savez pas quelle option choisir ? Consultez les %sProblèmes éventuels lors du passage d'une langue ou d'une devise à l'autre lorsque le panier contient des articles%s.

en: Not translated or needs updating
fr: Non traduit ou nécessite une mise à jour

en: Note, to change this later, go to %sWPML &raquo; Translation Management &raquo; Multilingual Content Setup.%s
fr: Note : pour modifier ceci ultérieurement, allez dans la %sWPML &raquo; Gestion de traduction &raquo; Configuration du contenu multilingue.%s

en: Number of Decimals
fr: Nombre de décimales

en: OK (translate with the WordPress editor)
fr: OK (traduire avec l'éditeur WordPress)

en: One or more WooCommerce pages have not been created
fr: Une ou plusieurs pages WooCommerce n'ont pas été créées

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
fr: Une ou plusieurs pages WooCommerce n'ont pas été créées.

en: One-off cost for the booking as a whole.
fr: Coût ponctuel pour la réservation dans son ensemble

en: Only numeric
fr: Numérique uniquement

en: Operation complete!
fr: Opération terminée !

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: Order currency:
fr: Tri des devises :

en: Order language:
fr: Tri des langues :

en: Order of currencies
fr: Ordre des devises

en: Original Slug
fr: Slug original

en: Original language
fr: Langue originale

en: Other currency background color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'autre devise

en: Other currency font color
fr: Couleur de police de l'autre devise

en: Parent %s:
fr: Parent %s :

en: Parent product: %s
fr: Produit parent : %s

en: Pending
fr: En attente

en: Permalink settings
fr: Paramètres permaliens

en: Person Type Name
fr: Nom du type de personne

en: Person Types
fr: Types de personne

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
fr: Veuillez choisir une structure de permalien différente ou désactiver la traduction de slug.

en: Please enter a valid number
fr: Veuillez saisir un nombre valide

en: Please enter in a value less than the regular price
fr: Veuillez entrer une valeur inférieure au prix standard

en: Please make a backup of your database before you start the synchronization
fr: Veuillez sauvegarder votre base de données avant de démarrer la synchronisation

en: Please note that the site key is case sensitive.
fr: Veuillez remarquer que la clé de site est sensible à la casse.

en: Plugins Status
fr: Statut des modules d'extension

en: Plugins will be updated to their most advanced version in the channel that you selected.
fr: Les plugins seront actualisés vers leur version la plus avancée dans la chaîne que vous avez sélectionnée.

en: Position
fr: Emplacement

en: Prepare your WooCommerce store to run multilingual!
fr: Préparez votre boutique WooCommerce pour la faire fonctionner dans plusieurs langues !

en: Preview
fr: Aperçu

en: Private
fr: Privé

en: Proceed
fr: Continuer

en: Product
fr: Produit

en: Product Add-ons Group "%s"
fr: Groupe de composants additionnels de produit "%s"

en: Product Attribute Base
fr: Base d'attribut du produit

en: Product Base
fr: Produit de base

en: Product Bundles
fr: Regroupements de produits

en: Product Category Base
fr: Base de catégorie du produit

en: Product Shop Base
fr: Base de la boutique de produit

en: Product Tag Base
fr: Base de balise du produit

en: Product Translation Interface
fr: Interface de traduction de produit

en: Product attribute base
fr: Base d'attribut du produit

en: Product base
fr: Produit de base

en: Product category base
fr: Base de catégorie du produit

en: Product not found: %d
fr: Produit introuvable : %d

en: Product page Currency Switcher
fr: Sélecteur de devise de la page du produit

en: Product tabs
fr: Onglets du produit

en: Product tag base
fr: Base de balise du produit

en: Product url
fr: Produit URL

en: Products
fr: Produits

en: Products Download Files
fr: Fichiers de téléchargement de produits

en: Products Missing Translations
fr: Traductions manquantes de produit

en: Products Synchronization
fr: Synchronisation de produits

en: Products before cart reset
fr: Produits avant réinitialisation du panier

en: Products removed after switching to %s:
fr: Produits supprimés après avoir changé pour %s :

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
fr: Demander confirmation et réinitialiser le panier

en: Published
fr: Publié

en: Purchase note
fr: Note d'achat

en: Quick Edit
fr: Modification rapide

en: Quick edit is disabled for product translations. It's recommended to use the %s for editing products translations. %s
fr: La modification rapide est désactivée pour les traductions de produit. Il est recommandé d'utiliser le %s pour modifier les traductions de produit. %s

en: Rate
fr: Taux

en: Ready!
fr: Prêt !

en: Register
fr: Enregistrer

en: Register %s
fr: Enregistrer %s

en: Registered
fr: Enregistré

en: Regular Price
fr: Prix normal

en: Release notes
fr: Notes de publication

en: Released
fr: Publié

en: Remember my preference.
fr: Mémoriser mes préférences.

en: Remove current site key (%s)
fr: Supprimer la clé de site actuelle (%s)

en: Renew %s
fr: Renouveler %s

en: Required plugins
fr: Modules d'extension requis

en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
fr: En raison de la présense de certains éléments dans la configuration de votre site, le contenu du panier risque de ne pas être correctement synchronisé lorsque les utilisateurs changent de devise ou de langue en amont.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
fr: Dans une situation comme celle-ci, nous vous recommandons de %s avec l'option pour réinitialiser le panier.

en: Resources
fr: Ressources

en: Resources Label
fr: Étiquette des ressources

en: Resources label
fr: Étiquette Ressources

en: Return to the plugins page
fr: Revenir à la page des plugins

en: Return to the updates page
fr: Revenir à la page des mises à jour

en: Revalidate subscription
fr: Revalider l'abonnement

en: Right
fr: Droite

en: Right now, there are no products needing translation.
fr: Il n'existe aucun produit requérant une traduction pour le moment.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
fr: Actuellement, aucun élément de taxonomie ne requiert de traduction.

en: Right with space
fr: À droite avec espace

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
fr: Arrondir le prix converti au nombre entier le plus proche. %sEx. : 15.78 devient 16.00

en: Rounding to the nearest integer
fr: Arrondi au prochain nombre entier

en: Running WooCommerce multilingual with default language other than English.
fr: Exécuter WooCommerce multilingual avec une langue par défaut autre que l'anglais.

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Same as default currency
fr: Identique à la devise par défaut

en: Save
fr: Appliquer

en: Save changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: Schedule
fr: Agenda

en: Scheduled
fr: Prévu

en: Search
fr: Recherche

en: Search %s
fr: Rechercher dans %s

en: Secondary currencies: %s
fr: Devises secondaires : %s

en: Select Page
fr: Sélectionner la page

en: Select Translatable Attributes
fr: Sélectionner les attributs traduisibles

en: Select a preset
fr: Sélectionner un préréglage

en: Select currency
fr: Sélectionner la devise

en: Select the attribute to translate:
fr: Sélectionner l'attribut à traduire :

en: Select the taxonomy to translate:
fr: Sélectionner la taxonomie à traduire :

en: Set costs in other currencies manually
fr: Définir les coûts manuellement dans une autre devise

en: Set dates
fr: Définir les dates

en: Set on %s
fr: Définir sur %s

en: Set prices in other currencies manually
fr: Définir les prix manuellement dans d'autres devises

en: Settings
fr: Paramètres

en: Setup Complete
fr: Configuration terminée

en: Shipping Classes
fr: Modes de livraison

en: Shop
fr: Boutique

en: Shop page
fr: Page de la boutique

en: Show
fr: Afficher

en: Show a currency selector on the product page template
fr: Afficher un sélecteur de devise sur le modèle de page de produit

en: Show all currencies
fr: Afficher toutes les devises

en: Show only products with custom prices in secondary currencies
fr: Afficher seulement les produits avec prix personnalisés dans les devises secondaires

en: Show only reviews in %s (%s)
fr: Afficher les commentaires uniquement en %s (%s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
fr: Afficher les commentaires dans toutes les langues (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
fr: Affiche une liste de produits qui se trouvaient dans le panier avant qu'il ne soit réinitialisé en amont, après avoir changé de langue ou de devise. Il sera masqué lorsqu'il n'y a aucun produit à afficher.

en: Sign-up Fee
fr: Frais d'inscription

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
fr: La clé de site a été définie par %s, vraisemblablement dans wp-config.php. Veuillez supprimer la constante avant de tenter d'enregistrer.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
fr: La clé de site a été définie par %s, vraisemblablement dans wp-config.php. Veuillez supprimer la constante avant de tenter une annulation d'enregistrement.

en: Skip
fr: Passer

en: Slug type
fr: Type de slug

en: Some settings from the WooCommerce Multilingual wpml-config.xml file have been overwritten.
fr: Certains paramètres du fichier wpml-config.xml WooCommerce Multilingual ont été écrasés.

en: Some translated %s have different %s assignments.
fr: Certains %s traduit(e)s ont des %s d'affectation différentes.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
fr: Une erreur est survenue et nous n'avons pas pu installer toutes les mises à jour depuis la chaîne %s Cliquez ici pour %sréessayer%s. Si les problèmes persistent, veuillez repasser à la Chaîne de production et contacter l'%s%s assistance%s.

en: Source product id not found: %s
fr: ID du produit source introuvable : %s

en: Start
fr: Démarrer

en: Start the Setup Wizard
fr: Démarrer l'assistant de configuration

en: Status
fr: Statut

en: Store Pages
fr: Stocker des pages

en: Store URLs
fr: Stocker les URL

en: Subscription Price
fr: Prix de l'abonnement

en: Subscription expired. You need to either purchase a new subscription or upgrade if available.
fr: L'abonnement a expiré. Vous devez soit renouveler votre abonnement, soit passer à la version ultérieure si elle est disponible.

en: Subscription is expired.
fr: L'abonnement a expiré.

en: Successfully updated %s for all translated %s.
fr: %s mis(e) à jour avec succès pour tou(te)s les %s.

en: Switch
fr: Basculer

en: Switch back to %s
fr: Revenir à %s

en: Switch to this currency when switching language in the front-end
fr: Basculer vers cette devise lorsque vous changer de langue en amont

en: Switching currencies when there are items in the cart
fr: Passer d'une devise à l'autre lorsqu'il y a des articles dans le panier

en: Switching currency?
fr: Changer de devise ?

en: Switching language?
fr: Changer de langue ?

en: Switching languages when there are items in the cart
fr: Passer d'une langue à l'autre lorsqu'il y a des articles dans le panier

en: Sync product stock quantity and status ( synchronizing min stock between translations )
fr: Synchroniser la quantité de stock de produits et le statut (synchronisation du stock minimum entre les traductions)

en: Sync products and product taxonomies order.
fr: Tri des produits de synchro. et des taxonomies de produit.

en: Sync products categories (display type, thumbnail):
fr: Catégories de produits synchro. (type d'affichage, miniature) :

en: Sync products variations:
fr: Synchroniser les variantes de produit :

en: Sync publishing date for translated products.
fr: Synchroniser la date de publication pour les produits traduits

en: Sync variables products
fr: Produits de synchronisation variables

en: Synchronization complete!
fr: Synchronisation terminée !

en: Synchronize %s assignment in content
fr: Synchroniser l'affectation de la/du %s dans le contenu

en: Synchronize attributes and update product variations
fr: Synchroniser les attributs et mettre à jour les variantes de produit

en: Synchronize cart content when switching currencies
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une devise à l'autre

en: Synchronize cart content when switching languages
fr: Synchroniser le contenu du panier lors du passage d'une langue à l'autre

en: Tags
fr: Mots-Clés

en: Take this and edit
fr: Prenez ceci et modifier

en: Taxonomies Missing Translations
fr: Traductions de taxonomies manquantes

en: Template for currency switcher
fr: Modèle pour sélecteur de devise

en: Thank you for choosing WooCommerce Multilingual. We need to do a few upgrades to your site, so that it has everything needed to run multilingual.
fr: Merci d'avoir choisi WooCommerce Multilingual. Votre site nécessite quelques passages à niveau pour pouvoir pleinement fonctionner de manière multilingue.

en: Thank you for using %sWooCommerce Multilingual%s! You can express your love and\n                                    support by %s rating our plugin and saying that %sit works%s for you.
fr: Merci d'utiliser %sWooCommerce Multilingual%s ! Vous pouvez exprimer votre appréciation et\n votre soutien en évaluant %s notre module d'extension et expliquer comment %sil fonctionne%s pour vous.

en: The WordPress Multilingual Plugin
fr: Le module d'extension WordPress Multilingue

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page.

en: The cost is displayed to the user on the frontend. Leave blank to have it calculated for you. If a booking has varying costs, this will be prefixed with the word "from:".
fr: Le coût est affiché en amont pour l'utilisateur. Laissez blanc pour que le calcul s'effectue pour vous. Si une réservation présente des coûts variables, ce sera préfixé par les mots "à partir de :".

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %sMulti-currency%s configuration.
fr: La devise par défaut a été changée. Afin d'afficher les prix exacts dans toutes les devises, vous devez mettre à jour les taux de change dans la configuration %sMultidevise%s.

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
fr: La commission de levée ajuste le taux de change fourni par le service sélectionné avant qu'il ne soit sauvegardé. Les taux de change affichés dans le tableau ci-dessus incluent la commission de levée.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %sWooCommerce settings%s page and select the default currency for your store.
fr: Le mode multidevise ne peut être activé car aucune devise spécifique car n'a été définie. Allez à la page %sParamètres WooCommerce%s et sélectionnez la devise par défaut pour votre boutique.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
fr: Il est recommandé d'utiliser l'éditeur de traduction WPML. Il est rationalisé pour faciliter le processus de traduction tout en offrant une bien meilleure intégration à diverses extensions WooCommerce.

en: The recommended way to translate WooCommerce products is using the\n                             %sWooCommerce Multilingual products translation%s page.\n                             Please use this page only for translating elements that are not available in the WooCommerce Multilingual products translation table.
fr: Il est recommandé de traduire les produits WooCommerce à l'aide de la page de\n                             %straduction%s de produits WooCommerce Multilingual.\n                             Veuillez utiliser cette page uniquement pour traduire des éléments qui ne sont pas disponibles dans le tableau de traduction des produits WooCommerce Multilingual.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
fr: Le prix obtenu sera incrémenté à cette valeur après l'avoir initialement arrondi.%sEx. :

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
fr: La valeur doit être soustraite au montant précédemment obtenu.

en: There are no attributes defined
fr: Aucun attribut n'est défini

en: There are no translatable product attributes defined
fr: Aucun attribut de produit traduisible n'est défini

en: There are no translatable product custom taxonomies defined
fr: Aucune taxonomie personnalisée de produit traduisible n'est définie

en: There are some settings that require careful attention.
fr: Certains paramètres nécessitent une attention particulière.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
fr: Un problème est survenu en passant à la chaîne %s. Vous pouvez %sréessayer%s. Si le problème persiste, veuillez %stélécharger %s%s et réinstaller manuellement

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
fr: Ces pages sont en cours de traduction par les traduteurs via WPML :

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different  languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
fr: Cette action vous permet d'appliquer automatiquement la taxonomie %s à votre contenu dans différentes langues. Le contenu original sera alors numérisé et la même taxonomie sera appliquée au contenu traduit.

en: This feature was disabled. Please enable %sWPML cookies%s to continue.
fr: Cette fonctionnalité a été désactivée. Veuillez activer les %scookies WPML%s pour poursuivre.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
fr: Ce champ est verrouillé pour modification car WPML copiera sa valeur à partir de la langue d'origine.

en: This is a translation of %s. Some of the fields are not editable. It's recommended to use the %s for translating products.
fr: C'est une traduction de %s. Certains champs ne sont pas modifiables. Il est recommandé d'utiliser le %s pour les produits de traduction.

en: This is the cost per block booked. All other costs (for resources and persons) are added to this.
fr: Ceci est le coût par bloc réservé. Tous les autres coûts (pour les ressources et les personnes) seront ajoutés au coût de départ.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
fr: Cela peut causer des problèmes avec des URL dans différentes langues.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
fr: Cette page vous permet de traduire toutes les chaînes qui sont utilisées par WooCommerce en construisant différents types d'url. Les traduire vous permet de localiser entièrement les url qui associent la langue des pages.

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
fr: Cette page vous permet d'installer des plugins et de mettre à jour des plugins existants. Pour supprimer l'un de ces plugins, allez sur la page des %splugins%s et si vous disposez de l'autorisation requise, supprimez-les.

en: This taxonomy does not require translation.
fr: Cette taxonomie ne requiert pas de traduction.

en: This taxonomy requires translation.
fr: Cette taxonomie requiert une traduction.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
fr: Ce travail de traduction ne vous sera plus attribué. D'autres traducteurs pourront postuler et poursuivre la traduction.

en: This will allow you to set prices for products in different currencies. The prices can be determined based on a given exchange rate or set explicitly for specific products.
fr: Ceci vous permettra de fixer les prix des produits dans différentes devises. Les prix peuvent être déterminés sur base d'un taux de change donné ou fixés explicitement pour des produits déterminés.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
fr: Ceci génèrera automatiquement des variantes pour les produits traduits correspondant aux attributs récemment traduits.

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de millier

en: Title
fr: Titre

en: To configure how the %sWooCommerce products%s are translated, visit the WooCommerce Multiligual %ssettings%s page.
fr: Pour configurer la manière dont les %sproduits WooCommerce%s sont traduits, consultez la page des %sparamètres%s WooCommerce Multiligual.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %sMultilingual Content Setup%s
fr: Afin de configurer les taxonomies de produit ou les attributs comme traduisibles ou non traduisibles, allez à la %sConfiguration du contenu multilingue%s

en: To get automatic updates, you need to register %s for this site. %sRegister %s%s
fr: Pour recevoir les mises à jour automatiques, vous devez enregistrer %s sur ce site. %sEnregistrer %s%s

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
fr: Pour installer et mettre à jour %s, veuillez %senregistrer%s %s sur ce site.

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %ssetup wizard%s.
fr: Afin de traduire ceci et les autres pages stockées de WooCommerce rapidement, veuillez exécuter l'%sassistant de configuration%s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
fr: Pour lancer un site entièrement traduit, il faut traduire tous les éléments de taxonomie. Certains éléments de magasin tels que les variantes, dépendent de la traduction de taxonomie.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
fr: Pour exécuter un site e-commerce multilingue, les pages de la boutique WooCommerce doivent être traduites dans toutes les langues du site. Une fois toutes les pages installées, vous pouvez ajouter leurs traductions depuis ce menu.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
fr: Pour sélectionner différentes chaînes de mise à jour (bêta, développement), vous devez mettre à jour vos produits existants vers leurs versions les plus récentes et les plus stables.

en: To translate %s please use the %s translation%s page, inside the %sWooCommerce Multilingual admin%s.
fr: Pour traduire %s, veuillez utiliser la page de traduction%s %s, à l'intérieur de l'%s %sadmin. WooCommerce Multilingual.

en: To translate Extra Options strings please save %s and go to the <b><a href="%s">String Translation interface</a></b>
fr: Pour traduire des chaînes d'options supplémentaires, veuillez enregistrer le %s et aller dans l'<b><a href="%s">Interface de traduction de chaînes</a></b>
    \n

en: To&hellip;
fr: À&hellip;

en: Tour Data
fr: Données du tour

en: Translatable?
fr: Traduisible ?

en: Translate %s
fr: Traduire %s

en: Translate Products
fr: Traduire les produits

en: Translate Store Pages
fr: Traduire les pages de la boutique

en: Translate URLs
fr: Traduire les URL

en: Translate WooCommerce products
fr: Traduire les produits WooCommerce

en: Translate endpoints
fr: Traduire les points de terminaison

en: Translate shipping classes
fr: Traduire les modes de livraison

en: Translate the 'store' pages
fr: Traduire les pages 'boutique'

en: Translating %s? Use the %s table for easier translation.
fr: Traduction %s ? Utilisez le tableau %s pour traduire plus facilement.

en: Translating the 'store' pages
fr: Traduire les pages 'boutique'

en: Translation Options
fr: Options de traduction

en: Translation complete
fr: Traduction terminée

en: Translation in progress
fr: Traduction en cours de réalisation

en: Translation of
fr: Traduction de

en: Translation to
fr: Traduction en

en: Translations
fr: Traductions

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Unknown repository
fr: Référentiel inconnu

en: Unregister %s from this site
fr: Annuler l'enregistrement de %s sur ce site

en: Up
fr: En haut

en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: Update %s for all translated %s
fr: Mettre à jour la/le %s pour tous les %s traduit(e)s

en: Update Plugin
fr: Mettre à jour le plugin

en: Update Translation
fr: Mettre à jour la traduction

en: Update WPML
fr: Mettre à jour WPML

en: Update currency
fr: Mettre à jour la devise

en: Update frequency
fr: Fréquence de mise à jour

en: Update manually now
fr: Mettre à jour manuellement maintenant

en: Update products count:
fr: Mettre à jour le total des produits :

en: Update settings for %s
fr: Mettre à jour les paramètres pour %s

en: Update translation
fr: Mise à jour de la traduction

en: Updates channel:
fr: Chaîne de mises à jour :

en: Updating %s
fr: Mise à jour de %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
fr: La mise à jour des plugins sur votre site est actuellement en cours. Veuillez ne pas fermer cette page ni la quitter.

en: Upgrade WPML
fr: Passer à la version WPML supérieure

en: Uploads
fr: Transferts

en: Use custom settings for translations download files
fr: Utiliser les paramètres personnalisés pour les fichiers de traduction à télécharger

en: Use the same files for translations
fr: Utiliser les mêmes fichiers pour les traductions

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
fr: L'utilisation de "translation_of" requiert également de délivrer un paramètre "lang"

en: Value(s)
fr: Valeur(s)

en: Variations data
fr: Données des variantes

en: View
fr: Visualiser

en: View "%s"
fr: Visualiser "%s"

en: View Cart
fr: Visualiser le panier

en: View Order
fr: Visualiser la commande

en: Visit website
fr: Visitez le site Internet

en: WPML Translation Editor
fr: Éditeur de traduction WPML

en: WPML support
fr: Assistance WPML

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %sproduct_type%s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %sMultilingual Content Setup page%s.
fr: Nous avons décelé un problème dans votre configuration WPML : la taxonomie %sproduct_type%s est configurée comme étant traduisible et ceci peut poser problème avec les produits traduits. Rendez-vous sur la %spage de configuration de contenu multilingue%s pour modifier ce paramètre.

en: We detected that the %sproduct_type%s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WooCommerce Multilingual %stroubleshooting page%s.
fr: Nous avons décelé que le champ %sproduct_type%s était incorrectement configuré pour certaines traductions de produit parce que la taxonomie product_type a été traduite. Rendez-vous sur la %spage de dépannage%s WooCommerce Multilingual pour résoudre ce problème.

en: We need to help you with a few steps to turn your WooCommerce store multilingual. These steps include:
fr: Nous vous aidons volontiers à transformer votre boutique WooCommerce en plusieurs langues. Ces étapes comprennent :

en: We'll help you:
fr: Nous vous aiderons à :

en: Weekly on
fr: Hebdomadairement, le

en: Weekly on %s
fr: Hebdomadairement, le %s

en: When this option is on, when you switch to a secondary currency on the front end, only the products with custom prices in that currency are being displayed. Products with prices determined based on the exchange rate are hidden.
fr: Quand cette option est activée, si vous passez à une devise secondaire en amont, seuls les produits dotés de prix personnalisés dans cette devise seront affichés. Les produits dont les prix définis sont basés sur le taux de change sont masqués.

en: White
fr: Blanc

en: Widget Currency Switcher
fr: Sélecteur de devise de widget

en: Widget area
fr: Zone de widget

en: Widget title
fr: Titre du widget

en: WooCommerce Multilingual depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
fr: WooCommerce Multilingual requiert plusieurs modules d'extension pour fonctionner. Si un module d'extension requis manque, installez-le et activez-le.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Media</a> versions prior %s.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">WPML Media</a> antérieures à %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML String Translation</a> versions prior %s.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">Traduction de chaîne WPML</a> antérieures à %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML Translation Management</a> versions prior %s.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">Gestion de traduction WPML</a> antérieures à %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior %s.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">WPML</a> antérieures à %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">WPML</a> antérieures à la version 2.0.5.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">Woocommerce</a> versions prior %s.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas fonctionnel. Il n'est pas compatible avec les versions <a href="%s">Woocommerce</a> antérieures à %s.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
fr: WooCommerce Multilingual est activé mais n'est pas effectif. Il requiert %s pour  fonctionner.

en: WooCommerce Multilingual is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
fr: WooCommerce Multilingual est activé, mais n'est pas fonctionnel. Veuillez d'abord terminer l'installation de WPML.

en: WooCommerce Multilingual products editor
fr: Éditeur de produits WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual products translator
fr: Traducteur de produits WooCommerce Multilingual

en: WooCommerce Multilingual › Setup Wizard
fr: WooCommerce Multilingual › Définir l'assistant

en: WooCommerce Store Pages
fr: Pages du magasin WooCommerce

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
fr: Les pages de la boutique WooCommerce sont traduites dans toutes les langues du site.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
fr: Les pages de la boutique WooCommerce n'existent pas dans ces langues :

en: Yes - show products even if they are not yet translated (%smore on how this will work%s)
fr: Oui : afficher les produits même lorsqu'ils ne sont pas encore traduits (%sen savoir plus sur le fonctionnement%s)

en: Yes, go to the troubleshooting page
fr: Oui, aller à la page de dépannage

en: You are using WooCommerce Multilingual %s. This version includes an important UI redesign for the configuration screens and it requires <a href="%s">WPML %s</a> or higher. Everything still works on the front end now but, in order to configure options for WooCommerce Multilingual, you need to upgrade WPML.
fr: Vous utilisez WooCommerce Multilingual %s. Cette version inclut une reconception UI importante pour les écrans de configuration et requiert <a href="%s">WPML %s</a> ou une version supérieure. Tout fonctionne toujours en amont, mais pour configurer les options de WooCommerce Multilingual, vous devez passer à WPML.

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
fr: Vous utilisez une chaîne qui peut s'avérer moins stable pour %s. Si vous n'avez pas activé cette option volontairement, passez à la chaîne de 'Production'.

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php). \n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
fr: Vous utilisez une clé de site non valide définie comme la constante %s (vraisemblablement dans wp-config.php). \n                                                Veuillez la supprimer ou utiliser une valeur correcte afin de pouvoir l'enregistrer correctement.

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
fr: Vous utilisez la même valeur que pour la base de catégorie habituelle. Cela crée souvent des conflits et il en résulte des adresses url qui ne fonctionnent pas correctement.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
fr: Vous pouvez effacer le contenu du panier lorsque vous changez de langue ou de devise si vous rencontrez des problèmes liés à votre panier ou sur la page de paiement.

en: You can enter or edit your default values on the %sPermalinks settings%s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %sAccount settings%s page.
fr: Vous pouvez saisir ou modifier vos valeurs par défaut sur la page des %sParamètres permaliens%s ou, pour les points de terminaison, sur la page WooCommerce des %sParamètres du compte%s.

en: You can make these updates now, or later from the %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s menu.
fr: Vous pouvez effectuer ces mises à jour maintenant ou ultérieurement depuis le menu %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s.

en: You can translate strings related to global add-ons on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
fr: Vous pouvez traduire les chaînes liées aux composants additionnels globaux sur la %spage de traduction de chaîne WPML%s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver les chaînes.\n

en: You can translate strings related to subscription products on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the strings.
fr: Vous pouvez traduire les chaînes liées à l'abonnement de produits sur la %spage de traduction de chaîne WPML%s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver les chaînes.

en: You can translate the Group Name, Group Description and every Option Label of your product add-on on the %sWooCommerce product translation page%s
fr: Vous pouvez traduire le nom du groupe, la description du groupe et toutes les étiquettes d'option du composant additionnel de votre produit sur la %spage de traduction de produit WooCommerce %s

en: You can translate the Person Type Name and Description on the  %sWooCommerce product translation page%s
fr: Vous pouvez traduire le nom du type de personne et la description sur la %spage de traduction de produit WooCommerce %s

en: You can translate the labels of your table rates on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the labels strings.
fr: Vous pouvez traduire les étiquettes des taux de votre tableau sur la %spage de traduction de chaîne WPML%s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver les chaînes des étiquettes.

en: You can translate the titles of your custom Resources on the %sWooCommerce product translation page%s
fr: Vous pouvez traduire les titres de vos ressources personnalisées sur la %spage de traduction de produit WooCommerce %s

en: You can translate this method title on the %sWPML String Translation page%s. Use the search on the top of that page to find the method title string.
fr: Vous pouvez traduire cette méthode sur la %spage de traduction de chaîne WPML%s. Utilisez la recherche en haut de cette page pour trouver la chaîne du titre de la méthode.

en: You can translate your custom product tabs on the %sWooCommerce product translation page%s
fr: Vous pouvez traduire vos onglets personnalisés de produit sur la %spage de traduction de produit WooCommerce %s

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
fr: Impossible d'ajouter un(e) autre &quot;%s&quot; à votre panier.

en: You have entered an incorrect API Access Key
fr: Vous avez saisi une clé d'accès API incorrecte

en: You have to save all settings before updating exchange rates
fr: Vous devez sauvegarder tous les paramètres avant de mettre à jour les taux de change

en: You have untranslated terms!
fr: Il reste des termes non traduits !

en: You haven't added any secondary currencies.
fr: Vous n'avez pas ajouté de devises secondaires.

en: You must have a valid subscription in order to get upgrades or support for this plugin. %sPurchase a subscription or enter an existing site key%s.
fr: Vous devez détenir un abonnement valable afin d'obtenir des mises à niveau ou une assistance pour ce plugin. %sAcheter un abonnement ou saisir une clé de site existante%s.

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
fr: Il est recommandé de vérifier les fichiers de configuration WPML ajoutés par d'autres modules d'extension ou des paramètres manuels sur la section %s.

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
fr: Vous devrez renouveler votre abonnement pour continuer à recevoir les mises à jour et l'assistance.

en: You've successfully installed %sWooCommerce Multilingual%s. Would you like to see a quick overview?
fr: Vous avez installé %sWooCommerce Multilingual%s avec succès. Souhaitez-vous en avoir un bref aperçu ?

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
fr: Vous avez changé de langue et des articles se trouvent dans le panier. Si vous conservez la langue %s, le panier sera vidé et vous devrez à nouveau y ajouter les articles.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
fr: Votre panier n'est pas vide ! Si vous changez de devise, tous les articles du panier seront supprimés et vous devrez à nouveau les saisir.

en: Your multilingual shop is almost ready. Next, you should go to the different tabs in %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s admin and do the final setup.
fr: Votre boutique multilingue est presque prête. Allez ensuite aux différents onglets dans %sWooCommerce &raquo; WooCommerce Multilingual%s administration et effectuez la configuration finale.

en: Your product permalink base is not translated to:
fr: Votre produit de base permalien n'est pas traduit en :

en: Your settings have been saved.
fr: Vos réglages ont été sauvegardés.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
fr: Il semble que votre abonnement ne soit plus valable. Veuillez essayer de vous réabonner à l'aide d'une clé de site valide.

en: Your subscription expires in %d day.
fr: Votre abonnement expire dans %d jour.

en: Your subscription expires in %d days.
fr: Votre abonnement expire dans %d jours.

en: activated
fr: activé

en: activating
fr: activation

en: and
fr: et

en: configure WooCommerce Multilingual
fr: configurer WooCommerce Multilingual

en: default
fr: par défaut

[ctx: default-slug]
en: product
fr: produit

en: downloaded
fr: téléchargé

en: downloading...
fr: téléchargement en cours...

en: failed!
fr: a échoué !

en: installed
fr: installé

en: installing...
fr: installation en cours...

en: left
fr: restant

en: never
fr: jamais

en: none
fr: aucun

en: of
fr: de

en: permalinks settings
fr: paramètres des permaliens

en: products with variations
fr: produits avec variantes

[ctx: slug]
en: product-category
fr: catégorie de produit

[ctx: slug]
en: product-tag
fr: balise de produit

en: translations
fr: traductions

en: updated
fr: mis à jour

en: updating...
fr: mise à jour en cours...

en: wpml-config.xml file missing from WooCommerce Multilingual folder.
fr: Il manque le fichier wpml-config.xml au dossier WooCommerce Multilingual.
